روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

پس از گذشت بیش از یک سال از خروج فرانسوی‌ها از پروژه توسعه فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، همچنان سرمایه‌ای برای ادامه کار جذب نشده است

فرودگاه، چشم انتظار سرمایه

  • کد خبر 12317
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۲۰

مسئولان می گویند از ابتدا قرار نبوده در محل فعلی، فرودگاهی ساخته شود .

وزیر راه و شهرسازی چند ماه پیش در اصفهان اعلام کرد قرار بوده فرودگاه شهید بهشتی به صورت موقت دراین مکان راه اندازی شود و سالن ترمینال این فرودگاه، انبار گمرک بوده که در طول زمان این فرودگاه گسترش پیدا کرده است. این حکایت اما به نظر همچنان باقی است و زیر ساخت‌های فرودگاه در حد همان پایگاه موقت باقی مانده با اندکی توسعه لاک پشت وار  و کمبود سرمایه‌ای که مشخص نیست قرار است چطور تامین شود. از سوی دیگر اما مسئولان مدام از ظرفیت‌های گردشگری اصفهان می گویند. سال گذشته استانداری بنا داشت تا یک ایرلاین به نام اصفهان بخرد تا حمل و نقل هوایی به استان را تسهیل کند و میراث فرهنگی هم از برنامه ریزی‌ها برای جذب گردشگر بیشتر به استان‌هایی مانند اصفهان سخن می‌گوید؛ اما همچنان یکی از اصلی‌ترین زیر ساخت‌های حمل و نقل دراستان با حداقل استانداردها و به روزرسانی ها به کار خود ادامه می‌دهد؛ سرمایه‌ای که هر از چند گاهی مسئول و مدیری از آن صحبت می‌کند و وعده جذب آن را می‌دهد؛  اما در نهایت در بر همان پاشنه می‌چرخد.
فرودگاه اصفهان هم از جمله طرح‌های مورد نظر اروپایی‌ها برای سرمایه‌گذاری بود که البته پس از خروج  آمریکا از برجام روی دست دولت ماند و نیمه کاره رها شد.استان به اصطلاح برخورداری که سال‌هاست فرودگاهش عنوان بین المللی را یدک می‌کشد؛ اما عملا جایگاهی در میان پروازهای خارجی ندارد. امکاناتش عقیم است و علاوه بر بحران فرونشست زمین که به شدت تاسیساتش راتهدید می‌کند حالا با نبود سرمایه گذار برای تکمیل طرح‌های توسعه‌ای هم دست و پنجه نرم کرده است. بر اساس اعلام معاون عمرانی استاندار، فرودگاه اصفهان نیازمند سرمایه گذار برای توسعه 400 هکتاری است. آنگونه که حجت‌ا...غلامی گفته است، توسعه فرودگاه از دیگر برنامه‌های ما بود که بعد از سرنوشتی که برای برجام رقم خورد، شرکت اروپایی تفاهم‌نامه‌اش را لغو کرد، با این حال 400 هکتار توسعه فرودگاه نیازمند سرمایه‌گذار است. قرار بود فرودگاه اصفهان توسط یک شرکت فرانسوی توسعه و تجهیز شود؛ در سال 95 خبر انعقاد تفاهم نامه برنامه‌های توسعه‌ای فرودگاه اصفهان رسانه‌ای شد. فرودگاه اصفهان جزو  یکی از معدود موافقت نامه‌هایی بود که در سفر رییس‌جمهور به فرانسه به امضا رسید. این قرارداد بین شرکت فرودگاه‌های کشور و یک شرکت مهندسی فرانسه که به عنوان چهارمین شرکت توسعه‌ای دنیا و مهم‌ترین شرکت توسعه اروپایی مطرح بود، منعقد شده است. این توسعه فرودگاهی توسط شرکت وینسی فرانسه انجام می‌گیرد که مدیریت شماری از پروژه‌ها در فرودگاه‌های متوسط در فرانسه و نیز فرودگاه‌های لیسبون (پرتغال) و سانتیاگو (شیلی) را بر عهده دارد. شرکت فرانسوی وینسی در مدیریت پروژه‌های فرودگاهی تخصص دارد و با فعالیت در ۲۵ فرودگاه از این محل در سال ۲۰۱۵ بیش از ۷۵۰ میلیون یورو درآمد کسب کرده است. وب سایت شرکت وینسی بلافاصله از امضای این پروتکل با ابراز خرسندی از توافقات به عمل آمده پتانسیل همکاری را بسیار زیاد ارزیابی کرد. این شرکت از فرودگاه اصفهان به عنوان پنجمین فرودگاه ایران با سالانه ۴/۲ میلیون مسافر داخلی و خارجی یاد کرد و افزایش ۳۵ درصدی گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۴ در این پایتخت پیشین ایران را زمینه مساعد برای توسعه این فرودگاه خواند. بر اساس این توافق نامه ترمینال خارجی ۲۵ هزار مترمربعی به ظرفیت دو میلیون مسافر به اضافه ۱۰ پارکینگ هواپیما و نیز پارکینگ مدرن طبقاتی خودرو در بازه زمانی دو تا دو و نیم ساله از زمان آغاز عملیات اجرایی آن در اصفهان ساخته خواهد شد؛اما تمام این برنامه‌های چشمگیر یک شبه با رفتن فرانسوی‌ها بر زمین ماند. در خرداد ماه 98 مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی اعلام کرد طرف فرانسوی طرح توسعه فرودگاه اصفهان منصرف شده و دیگر پیگیری نمی‌کنند. پیگیری برای سرمایه گذاری‌ها در فرودگاه اصفهان در حالی است که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی منطقه مانند ترکیش ایرویز العراقیه و قطر ایر لاینز دراصفهان دفاتر خود را راه اندازی کرده‌اند و تقاضا برای پروازهای خارجی از فرودگاه اصفهان هم کم نیست؛ اما همچنان این فرودگاه فاقد زیر ساخت‌های لازم برای پشتیبانی از سطح تقاضاهاست.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس