روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

لایحه بودجه برای تنظیم و تایید نهایی، به بهارستان آمد

«بودجه» بدون بوی نفت

  • کد خبر 12291
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۱۷

روحانی دیروز در حالی لایحه بودجه سال 99 را تقدیم مجلس کرد که سیاست‌های اقتصادی و عمرانی دولت او با انتقادات جدی در مجلس و جامعه مواجه است.

 بودجه امسال به نسبت سال‌های قبل با تغییرات عمده‌ای روبه رو بوده؛ از مهم‌ترین این تغییرات می‌توان به دوسالانه بودن بودجه و برنامه محوری به جای ردیف محور بودن اشاره کرد. یکی از اصلی‌ترین تغییرات پیش بینی شده در بودجه 99 سیاست‌گذاری‌های بخشی در شورای برنامه‌ریزی است که در این راستا پروژه‌های عمرانی به استان‌ها واگذار شده است البته بخشی از پروژه ها که در سطح ملی هستند مانند طرح‌های انتقال آب به دلایل امنیتی به استان‌ها واگذار نخواهند شد.
نمای کلی بودجه
متن کامل لایحه بودجه ۹۹ کل کشور با جمع منابع ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۴۸۴ هزار میلیارد تومانی منتشر شد. جزییات لایحه نشان می‌دهد که مجموع بودجه سال آینده ۱۹۸۸ هزار میلیارد تومان است که از دو بخش بودجه عمومی و بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها تشکیل می‌شود. بودجه عمومی دولت حدود ۵۶۳ هزار میلیارد تومان بسته شده که از دو بخش درآمدهای اختصاصی و منابع عمومی تشکیل می‌شود. منابع پیش‌بینی شده برای نفت در بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۹۸ هزار میلیارد تومان و واگذاری دارایی‌های مالی که به انتشار اوراق برمی‌گردد حدود ۱۲۴ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. نکته قابل توجه اینکه سهم صندوق توسعه ملی امسال هم بدون افزایش همان 20 درصد از درآمدهای نفتی مشخص شده است در حالی که هر سال باید سالانه تا سه درصد به آن اضافه می‌شد، اما در قانون برنامه ششم توسعه کف رقم واریزی ۳۰ درصد شد و باید در ادامه هر سال دو درصد به این رقم اضافه شود. در سال جاری نیز ۲۰ درصد از منابع نفتی به صندوق توسعه ملی واریز می‌شود، در حالی که این رقم در سال اول اجرای برنامه ششم توسعه که سال ۱۳۹۶ بود باید ۳۰ درصد، سال ۱۳۹۷ حدود ۳۲ و در سال جاری به ۳۴ درصد می‌رسید که در سال آینده ۳۶ درصد باشد. همچنین در بخش بودجه عمومی، مصارف عمومی دولت با ۴۸۴ هزار میلیارد تومان و مصارف اختصاصی قرار دارد که به ۷۹ هزار میلیارد تومان می‌رسد.
جایگاه «اصفهان» در بودجه 99
بر اساس جدول منتشر شده در بودجه سال 99 درآمدهای عمومی استان اصفهان بیش از 113 هزار میلیون ریال پیش بینی شده است که به همراه درآمدهای اختصاصی استان به بیش از 115 هزار میلیون ریال خواهد رسید. سهم هزینه‌ای در نظر گرفته شده برای اصفهان اما در بخش استانی تنها 6 هزار میلیون ریال است.همچنین در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای هم جمع کل در نظر گرفته شده برای استان اصفهان 14 هزار میلیون ریال است . در بخش طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان هم بیشترین اعتبارات به طرح‌های آب رسانی و احداث فاضلاب در شهرستان‌هایی مانند خوانسار، شاهین شهر و میمه، خمینی شهر و... اختصاص یافته است. علاوه بر این در بخش طرح‌ها و پروژه های مشارکت عمومی نیز بخش‌های زیادی از بودجه به تعمیر و تجهیز ورزشگاه‌های استان در شهرستان‌های مختلف و زیر ساخت‌های آموزش و پرورش اختصاص یافته است.با توجه به کسری منابع بودجه برخی ارقام مندرج برای درآمدها صرفا نقش تراز کردن بودجه را داشته و نمی‌توان روی تحقق آن حساب باز کرد. کارشناسان امیدوارند با توجه به عملکرد بودجه 98 و پیش بینی نادرست از منابع ناشی از صادرات نفت و اما واگر درباره تحقق برخی منابع دیگر مانند فروش اموال مازاد و دارایی‌ها و نیز مالیات ناظر به اوضاع اقتصادی کشور، نمایندگان مجلس نسبت به اصلاح و واقعی شدن ارقام کلان بودجه اقدام کنند تا بار دیگر شاهد اصلاح گسترده بودجه در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا نباشیم.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس