روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اصفهان، جزو استان هایی است که بیشترین پروانه بهره‌برداری صادره را دارا هستند که این امر نشان‌دهنده آغاز رشد حرکت صنعتی در این استان است؛

آهسته؛ اما امیدوار کننده

  • کد خبر 12283
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۱۶

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت از پروانه‌های صنعتی در مرحله بهره برداری طی هفت ماه امسال، اصفهان در میان استان‌های دارای بیشترین میزان جذب سرمایه گذاری بوده است.

این مبلغ در اصفهان بالای هزار میلیارد تومان اعلام شده است. بر این اساس استان‌های تهران، بوشهر، آذربایجان شرقی، اصفهان، کرمان، خراسان رضوی و قزوین، استان‌هایی بوده‌اند که میزان سرمایه در پروانه‌های بهره برداری آن‌ها بالای هزار میلیارد تومان بوده است. به طور مشخص استان تهران در رده نخست و استان خراسان رضوی در رده ششم این رده بندی قرار دارد. طی 7 ماهه امسال 3 هزار و 492 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری 22 هزار و 754 میلیارد و 700 میلیون تومان و اشتغال 54 هزار و 365 نفر صادر شده است. مقایسه ارقام فوق با مدت مشابه سال گذشته نشان‌دهنده افزایش 5.9 درصدی در تعداد و کاهش 37.2 درصدی در سرمایه و افت 9.4 درصدی در اشتغال است. رشد منفی سرمایه‌گذاری در 7 ماهه سال جاری به دلیل صدور پروانه بهره‌برداری واحد نفت ستاره خلیج فارس با سرمایه‌گذاری بیش از 190 هزار میلیارد ریال در خرداد ماه سال گذشته است. بیشترین تعداد پروانه بهره‌برداری صادره در بین استان‌های کشور مربوط به استان آذربایجان شرقی و اصفهان با 313 و 300 فقره بوده است و کمترین نیز با 14 فقره به جنوب کرمان تعلق دارد. بالاترین میزان سرمایه‌گذاری مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری صادره متعلق به استان تهران با چهار هزار و 880 میلیارد و 600 میلیون تومان و با سهم 4.21 درصدی از کل کشور است. با وجود افزایش دراین زمینه اما در مجموع میزان سرمایه گذاری و اشتغال در کل کشور کاهشی بوده است، این مسئله با مقایسه آماری در اصفهان هم به چشم می‌خورد. بر این اساس تعداد پروانه‌های بهره برداری در سال 98 با 22 عدد کاهش به 300 عدد در سال 98 رسیده که این کاهش منجر به پایین آمدن آمار هزار نفری اشتغال در استان شده؛ هر چند در میزان سرمایه، کاهش چندانی صورت نگرفته است. آخرین میزان سرمایه‌گذاری مندرج در پروانه‌های بهره‌برداری صادره متعلق به استان تهران با چهار هزار و 880 میلیارد و 600 میلیون تومان و با سهم 4.21 درصدی از کل کشور است. متوسط سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک واحد در این دوره، 6 هزار و 500 میلیارد تومان است. بالاترین اشتغال ایجاد شده مربوط به مناطق آزاد و ویژه و استان آذربایجان شرقی به ترتیب با پنج هزار و 559 و چهار هزار و 699 نفر است. از سویی در حوزه معدن و با اهتمامی که وزارت صمت به موضوع اکتشافات جدید دارد، تعداد گواهی‌های کشف صادر شده در هفت ماهه نخست امسال افزایش 2.5 درصدی نیز داشته است. طی هفت ماهه امسال 289 فقره گواهی کشف صادر شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 282 فقره بوده است. شایان ذکر است که هزینه عملیات اکتشافی برای این گواهی‌های کشف نیز افزایش 53.8 درصدی داشته؛ چراکه این هزینه در هفت ماهه امسال 496.7 میلیارد ریال و در هفت ماهه پارسال 323 میلیارد ریال بوده است. هر چند رشد تعداد پروانه‌های بهره برداری نمی‌تواند ضامنی برای ایجاد اشتغال باشد؛ اما همین رشد کوچک در این زمینه هم در استانی مانند اصفهان که طی سال‌های اخیر به مرکزی برای فرار سرمایه‌ها معروف شده، می‌تواند امیدوار کننده باشد.با وجود اینکه میزان اشتغال در استان به رغم سرمایه گذاری‌ها، همچنان منفی است؛ اما میزان آن در مقایسه با برخی از استان‌های دیگر مانند خراسان رضوی و ... کمتر بوده و نشان از حرکت قطار اشتغال به سمت و سوی مثبت شدن این آمار دارد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس