روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیریت بحران اصفهان درخواست تغییر تقویم آموزشی مدارس را برای کنترل آلودگی هوا به آموزش و پرورش ارائه داده است؛

مدرسه منهای آلودگی

  • کد خبر 12282
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۱۶

تلاش برای تغییر تقویم آموزشی و صحبت از تعطیلات در پاییز و زمستان بحث تازه‌ای نیست.

 تقریبا طی ده سال اخیر مسئولان در روزهای آلوده بارها به فکر تغییر و تعطیلی تحصیلی می افتند ؛اما پس از فروکش کردن تب آلودگی در بهار و تابستان باز هم این موضوع مهم در لابه لای دیگر دغدغه‌ها گم می‌شود تا دوباره در اواخر پاییز و ماه‌های زمستان هر روز تعطیلی‌های برنامه ریزی نشده گریبانگیر نظام آموزشی کشورمان باشد. در میان تمام فاکتورهای دخیل در آلایندگی هوا تعطیلی مدارس، هم از جهت دور کردن کودکان و نوجوانان از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و هم از باب کاهش عبور و مرور وسایل نقلیه بیشترین سهم را دارد؛ اما متولی مشخص و ارگان ذی صلاح تصمیم گیرنده‌ای در این زمینه وجود ندارد و همین مسئله کار را هر سال بدون تعیین سرانجام مشخصی مسکوت می‌گذارد.
با شدت یافتن آلودگی‌های هوا طی دو هفته اخیر باز هم این موضوع  از سوی مسئولان مطرح شده؛ اما این بار به نظر می‌رسد با شدت یافتن وضعیت اضطرار در کلان شهرها رسیدگی به این موضوع جدی‌تر از همیشه مطرح باشد. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اعلام کرد که وزارت آموزش و پرورش طرح کاهش تعطیلات تابستان و برگزاری کلاس‌های درس در این فصل را در دستور کار قرار داده است. به گفته منصور شیشه فروش، با توجه به شرایط خاص هوا در پاییز و زمستان، در جلسه مدیریت بحران کشور پیشنهاد دادیم به وزارت آموزش و پرورش اعلام کند تعطیلات تابستان را کاهش داده و کلاس‌های درس در تابستان برگزار شود. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه شهریور ماه هرسال افزایش مسافرت‌های داخلی و تصادفات جاده‌ای را شاهد هستیم، ادامه داد: بیشترین تصادفات جاده‌ای در شهریور ماه است براین اساس با وزارت آموزش و پرورش هماهنگ کردیم که طرح برگزاری کلاس‌های درس در تابستان را بررسی کند.
 وی گفت: به رغم تلاش‌ها برای کاهش آلایندگی خودروها و صنایع، در پاییز و زمستان شرایط وارونگی دما و آلودگی هوا را در اصفهان داریم و این اقدامات کفاف نمی‌دهد. هر چند زمزمه‌های تعطیلات در پاییز دوباره از سوی برخی از مسئولان شنیده می‌شود ؛اما همچنان مخالفان معتقدند کاهش آلودگی هوا نمی‌تواند علت خوبی برای اصلاح تقویمی که بر کلان کشور تاثیرگذار است، باشد و وقفه آموزشی ایجاد شده در زمان تعطیلات احتمالی با کلاس جبرانی قابل رفع خواهد بود. آلودگی‌های امسال بسیار جدی‌تر از سال‌های قبل بود و شیوع آنفلوآنزا هم بر شدت تاثیرگذاری و رشد بیماری‌ها افزود. برخی دیگر اما معتقدند نباید تغییرات در همه کشور یکسان باشد بلکه در شهرهای آلوده و سرد، سال تحصیلی یک ماه زودتر آغاز و در اواخر پاییز و اوایل زمستان یک ماه مدارس تعطیل باشد؛ موضوعی که البته اگر چه می‌تواند معقول به نظر بیاید؛ اما نیاز به کارشناسی و بررسی‌های زیادی دارد. از سوی دیگر نظر وزیر آموزش و پرورش هم در این زمینه بسیار موثر خواهد بود. پیش از این بطحایی، وزیر سابق آموزش و پرورش یکی از مخالفان جدی تعطیلات زمستانه بود و آن را موجب به هم ریختن تقویم تحصیلی دانش آموزان می‌دانست، حال باید دید وزیر جدید  آموزش و پرورش چه نظری در این زمینه دارد.
رویه هر چه که باشد، تعطیلی‌های چندین روزه چند سال است که در سیستم آموزشی به خصوص در شهرهای بزرگ اتفاق می افتد، پس واقعیتی است که باید برای آن به هر نحو برنامه ریزی شود نه اینکه با شدت یافتن وضعیت اضطرار، تصمیمات عجولانه و تعطیلی‌های بدون برنامه ریزی صورت گیرد؛ موضوعی که حتی امسال در اصفهان هم چندان به کار نیامد و در روزی که آلودگی هوا کمتر بود دانش آموزان تعطیل و روزی که آلودگی در مرز هشدار قرار گرفته بود، دانش آموزان به مدرسه رفتند!

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس