روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اعلام جدیدترین آمار از ضریب نفوذ مشترکان اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل ؛ جالب توجه است

اول، همراه!

  • کد خبر 12275
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۱۵

رشد ضریب نفوذ تلفن همراه در کشورمان هر سال افزایش قابل توجهی داشته است این مسئله امسال با شتاب بیشتری هم همراه بوده است به طوری که بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از حوزه تلفن همراه، تا پایان سه ماهه دوم سال جاری تعداد مشترکان تلفن همراه از ۱۱۶ میلیون فراتر رفته و «ضریب نفوذ» به مرز ۱۴۰ درصد در کشور رسیده این در حالی است که تعداد مشترکان تلفن همراه کشور در پایان سال 97 بیش از 93 میلیون مشترک بوده است.

همچنین ضریب نفوذ آن نیزبر عدد شاخص 113 بوده است که نشان می‌دهد شتاب نفوذ تلفن همراه در مقایسه با سال‌های قبل از آن سرعت بیشتری داشته است؛ اما نکته دیگر اینکه آمار منتشر شده می‌گویند همراه اول به عنوان اولین اپراتور در حال سبقت گرفتن بیشتر در بازار از دو اپراتور دیگر و رشد مشترکان «همراه اول» و ریزش در شبکه‌های ایرانسل و رایتل است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جدیدترین گزارش آماری خود از وضعیت حوزه «تلفن همراه»، به پایش شاخص‌های کلیدی نظیر «تعداد مشترکان»، «ضریب نفوذ» و «سهم بازار» اپراتورهای تلفن همراه پرداخته و دیدگاهی کلی نسبت به وضعیت ارتباطی کشور داشته است. بر این اساس، تا پایان سه ماهه دوم سال جاری تعداد مشترکان تلفن همراه از ۱۱۶ میلیون فراتر رفته و «ضریب نفوذ» به مرز ۱۴۰ درصد در کشور رسیده است.  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده است که «همراه اول» با در اختیار داشتن بیش از نیمی از بازار ارتباطات سیار ایران در جایگاه نخست سهم بازار قرار دارد و به دنبال آن ایرانسل و رایتل به ترتیب در جایگاه‌های بعدی جای گرفته اند. جدیدترین آمار رسمی دولت نشان می‌دهد که همراه اول به عنوان اپراتور اول ارتباطی کشور به ضریب نفوذ ۷۴.۳۱ درصد رسیده و ایرانسل با اختلاف نسبتا زیاد ضریب نفوذ ۶۰.۰۷ درصدی را به ثبت رسانده است؛ رایتل نیز به عنوان کوچک‌ترین اپراتور ارتباطی کشور ضریب نفوذ ۵.۳۲ درصدی دارد. «همراه اول» تنها اپراتوری بوده که توانسته ظرف سه ماهه تابستان سال جاری ۹۴۳ هزار و ۱۴۲ مشترک جدید جذب شبکه خود کند در حالی که ایرانسل ۵۳ هزار و ۹۷۲ و رایتل نیز ۷۵۶ هزار و ۹۴۰ مشترک از دست داده‌اند؛ بنابراین مشخص است که همراه اول علاوه بر جذب مشترکان جدید، توانسته ۸۱۰ هزار و ۹۱۲ مشترک از دست رفته ایرانسل و رایتل را نیز جذب شبکه خود کند. در گزارش رگولاتوری «درصد پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی» اپراتورها نیز ۸۶.۴۲ درصد عنوان شده که راهبر اصلی این بخش نیز همراه اول با ۸۶۴۲ درصد پوشش بوده و بعد از آن ایرانسل و رایتل قرار گرفته‌اند. پوشش جاده‌های اصلی، فرعی و ریلی ایرانسل ۶۷.۴۰ درصد و رایتل نیز ۲۹.۳۷ درصد است.
 طبق آمار اعلامی از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، بیشتر بودن ضریب نفوذ سیم‌کارت از ۱۰۰ درصد، نشان می‌دهد که تعداد سیم‌کارت‌های موجود، از جمعیت ایران بیشتر است که این موضوع اگرچه می‌تواند حاکی از چند سیم‌کارته بودن افراد باشد؛ اما نشان می‌دهد به احتمال زیاد کمتر کسی در ایران حضور دارد که حتی یک سیم‌کارت هم نداشته باشد نکته قابل توجه دیگر آنکه در استان اصفهان ضریب نفوذ تلفن مشترکان همراه اول کمتر از آمار کل کشوری است در حالی که اپراتور همراه اول بیش از 70 درصد نفوذ در میان مشترکان تلفن همراه در کل کشور دارد این عدد در اصفهان به 65 درصد می‌رسد. بر اساس اعلام محمد هیبتیان، معاون تجاری و امور مشتریان مخابرات منطقه اصفهان، اگر چه سهم بازار همراه اول در اصفهان نیز مانند سایر کشور رشد داشته است و این بالاترین میزان سهم بازار از سال 91 عنوان شده ؛ اما اما تعداد مشترکین همراه اول در استان اصفهان، ۶۵.۵ درصد است که از متوسط نفوذ کشوری پایین‌تر است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس