روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ July 11 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان اصفهان می‌گوید آب‌های خاکستری در اصفهان استاندارد است؛

مناقشه خاکستری

  • کد خبر 12241
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۱۰

موضوع آب‌های خاکستری چند وقتی است که سوژه رسانه‌ها شده و با ایجاد بحران‌های کم آبی چند سال اخیر در اصفهان قابل توجه شده است.

برای برون‌رفت از تنش آبی و یا به عبارت بهتر، سازگاری با کم‌آبی، مدیریت مصرف آب یکی از راهکارهای موثر  عنوان می شود. تصفیه، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری یکی از راهکارهای اصلی مدیریت مصرف آب محسوب می‌شود. به طور کلی، ۶۰ تا ۸۰ درصد مصرف آب در یک خانه تبدیل به آب خاکستری می‌شود. بنابراین واضح است که استفاده مجدد از آب خاکستری می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش مصرف آب داشته باشد.
آبی که پس از استفاده از آن، در تماس با فضولات انسانی نباشد به آب خاکستری تبدیل می‌شود که مطابق مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان- تاسیسات بهداشتی، آب غیرآشامیدنی تحصیل‌شده از فاضلاب خروجی از روشویی، سینک ظرف‌شویی، وان، زیردوشی، لگن یا ماشین رخت‌شویی است.با وجود تاکید بر استفاده مجدد از آب خاکستری هنوز هیچ گونه دستورالعمل و یا برنامه اجرایی برای آن ابلاغ نشده  و همه منتظر الزامات قانونی هستند تا ضمانت اجرایی این طرح فراهم شود. در مورد آب‌های خاکستری نظریات مختلفی وجود دارد در حالی که عده‌ای معتقدند این آب تنها باید به مصارف صنعتی برسد و وارد محیط زیست نشود، برخی دیگر می گویند این آب می‌تواند صرفه جویی خوبی در مصارف کشاورزی و باغبانی داشته باشد و در صورت رعایت استانداردها،  جایگزین خوبی برای سفرهای زیر زمینی باشد. رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست نظام مهندسی ساختمان اصفهان و عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان با اشاره به این‌که نیمی از فاضلاب تولیدی شهری در خانه‌ها تولید و تبدیل به آب خاکستری می‌شود، تصریح می‌کند: بازچرخانی آب خاکستری با توجه به تغییر اقلیم و وضعیت بحران آب ضروری است. به طور معمول، ۲۵ تا ۵۰ لیتر آب در حمام و ۱۰ تا ۲۰ لیتر در لباس‌شویی و ۵ تا ۱۵ لیتر در ظرف‌شویی تولید می‌شود که می‌تواند در فرآیند بازچرخانی آب خاکستری مورد استفاده قرار گیرد. محمد رضا طاهری اصل ادامه می دهد: برنامه تدوین‌شده بازچرخانی آب خاکستری چندین بار در مرکز پژوهش‌های شورای شهر و برای اعضای شورای شهر، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری و در حضور شهردار و رییس شورای شهر مطرح و تبیین شد. اگر بخواهیم به سمت شهر سبز حرکت کنیم، ناگزیریم بازچرخانی آب خاکستری را در اصفهان به طور جد دنبال کنیم؛ اما همچنان تردیدهای جدی نسبت به سلامت این آب‌ها وجود دارد ولی مسئولان محیط زیست می گویند این آب‌ها سالم است و بر اساس استانداردهای بالایی بازچرخانی و تصفیه می‌شود . در این زمینه سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان اصفهان گفته است: با توجه به کمبود آب در کشور به ویژه استان، استفاده از آب‌های جایگزین و خاکستری و بازچرخانی آن بسیار ضروری است و باید با استفاده از فناوری‌های نوین و تجهیزات پیشرفته، زمینه بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن در بخش‌های صنعت و فضای سبز را فراهم کنیم. حسین اکبری با اشاره به اینکه در برخی کشورها که مشکل آب ندارند، استفاده از پساب نیز مورد توجه جدی قرار دارد، اظهار داشت: چنانچه با مشکل کمبود آب نیز مواجه نبودیم، بازهم استفاده از پساب برای حفظ منابع آبی بسیار لازم بود زیرا توجه به این مهم زمینه‌ساز توسعه پایدار است. سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان ادامه داد: در نمونه‌هایی که تاکنون از خروجی تصفیه خانه‌های اصفهان برای استفاده از صنعت و فضای سبز گرفته شده، موردی یافت نشده که مطابق جدول کیفی مشخص شده برای پساب نباشد و در این نمونه‌ها شاخص‌های بهداشتی و زیست محیطی رعایت شده است. هم‌اکنون تعدادی از صنایع استان اصفهان با اجرای طرح‌هایی به‌دنبال استفاده از پساب برای تأمین آب مورد نیاز خود هستند و استفاده از پساب برای اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی و آبیاری درختان غیرمثمر در این استان مطرح است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس