روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ July 11 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وقتی در حوزه تلفات آلودگی و مرگ و میر گازی هم در میان رتبه‌های اول قرار گرفته ایم؛

چشم‌مان روشن

  • کد خبر 12231
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۹

ما اصفهانی‌ها همیشه به عنوان یک استان «برخوردار» شناخته می‌شویم، شهرمان تمیز و توسعه یافته است، قطب صنعتی کشور هستیم و.البته در کنار همه اینها آمار بیکاری را هم اضافه کنید.

صنایعی که نیمه تعطیل و نیمه جان، در بحبوحه گرانی‌های تولید و مشقات مالیاتی دست و پا می‌زنند. تعداد زیاد دانشجویان و فارغ التحصیلان بیکار،  آمار بالای آلودگی هوا و مرگ و میرهای ناشی از آن هم روی دیگر سکه است که اگر همه این موارد را کنار هم بگذاریم، می بینیم  که تقریبا هیچ چیزمان نه آنچه داریم و نه چیزی که نداریم به آمار و اعداد عجیب و غریبی که هر روز منتشر می‌شود، نمی‌خورد. بهانه نوشتن این گزارش البته صنعت و آلودگی و دانشگاه نیست؛ موضوع آماری است که به صورت همزمان از سوی اورژانس کشور منتشر شده  اصفهان بیشترین میزان تلفات را داشته است. آلودگی و گازگرفتگی طی ماه‌های اخیر صدها اصفهانی را راهی بیمارستان کرده و قربانیان زیادی گرفته است.
آلودگی اصفهان را خفه کرد
به تازگی رییس سازمان اورژانس کشور از مراجعه 12 هزار و 838 نفر با توجه به بالا رفتن غلظت آلایندگی‌های هوا به مراکز پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی در کل کشور خبر داد که سهم اصفهانی‌ها بیشتر از سایر استان‌ها بود. آنگونه که پیرحسین کولیوند گفته است از تاریخ 3 لغایت 8 آذر ماه، 12 هزار و 838 نفر با توجه به بالا رفتن غلظت آلایندگی‌های هوا به مراکز پیش‌بیمارستانی و بیمارستانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 5100 نفر بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی و 7730 نفر بیماران مبتلا به مشکلات قلبی بوده‌اند.
 تعداد روزهای آلوده اصفهان در کشور هم رکورددار است؛ اتفاقی که نتیجه آن شدت یافتن مرگ و میرها بر اثر آلودگی و ریزگردهایی است که همچنان بدون چاره و درمانی در هوای شهرمان جولان می‌دهند.
چرا درس نمی‌گیریم؟
نمی‌توان عامل پا برجا بودن مرگ و میرهای ناشی از گازگرفتگی را بی اطلاعی یا ندانستن عواقب استفاده از زغال برای گرمایش و یا سهل‌انگاری در نصب وسایل گازسوز دانست چرا که در سال‌های اخیر همه رسانه‌ها و کارشناسان تمام وقت در مورد آن اطلاع رسانی و صحبت کرده‌اند. پس نتیجه مرگ و میرهای اخیر اصفهانی‌ها تنها سهل انگاری یا شاید ساده انگاری است که مرگ را دست کم می‌گیرند و به راحتی قربانی می‌شوند البته این مسئله مانند آلودگی هوا تنها مختص برخی از نقاط یا استان اصفهان نیست. بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور از ابتدای پاییز تاکنون یک هزار و ۶۶۳ نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت شده‌اند.
 مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن اظهار کرد: از ابتدای پاییز تاکنون (از اول مهر لغایت ۸ آذر) تعداد یک هزار و ۶۶۳ نفر به دلیل گاز مونوکسیدکربن دچار مسمومیت شده‌اند؛ از این تعداد ۱۱۹۷ نفر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به وسیله اورژانس ۱۱۵ انتقال یافتند.
 سخنگوی اورژانس کشور ادامه داد: بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن تعداد ۳۷۹ نفر به وسیله پرسنل فوریت‌های پزشکی در محل درمان شده‌اند و تاکنون ۸۷ نفر به دلیل بروز مسمومیت گاز CO در کشور فوت کرده‌اند. خالدی تاکید کرد: بیشترین تعداد فوتی بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مربوط به استان اصفهان با ۱۱ نفر و آذربایجان شرقی ۱۰ نفر بوده است؛ همچنین ۹ نفر در استان فارس فوت کرده‌اند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس