روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

دبیر کل خانه کشاورز استان اصفهان می‌گوید همه دستگاه‌ها به دنبال جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی هستند؛

معضل ممنوعه‌ها

  • کد خبر 12221
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۸

کم بودن آب رودخانه زاینده رود طی این چند سال تغییرات زیادی را در چهره اصفهان به وجود آورد که یکی از آنها تبدیل زمین‌های کشاورزی سرسبز به زمین‌های بایری است که حالا زمزمه تغییر کاربری و شروع ساخت و سازها در آن به گوش می‌رسد؛ اتفاقی که عده‌ای از مسئولان استانی طرفدار آن و عده بیشتری مخالف آن هستند و البته به صورت چراغ خاموش چند سالی است که این زمین‌ها در مرحله خرید و فروش هستند و در این میان کشاورزان معترض هم معتقدند یا باید آب لازم برای کشاورزی داشته باشند یا اراضی بایر خود را بفروشند و امرار معاش کنند.

هر چند کشاورزان حق دارند که خواهان تعیین تکلیف اراضی بدون آب خود باشند؛ اما آنچه نگران کننده است برخی از سوء استفاده‌ها در تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی است که می‌تواند خطرناک باشد که این مسئله به خصوص در شرق و غرب اصفهان در حال پیشروی است.
وقتی تغییر کاربری شتاب می‌گیرد
 بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی، این سازمان در سال گذشته از تغییر کاربری بیش از ۱۵ هزار هکتار ممانعت کرده است. این سازمان اعلام کرده است که طی ۱۲ سال گذشته، یک‌صد هکتار اراضی کشاورزی به طور غیرقانونی تغییر کاربری یافته که حدود ۸۰ درصد آن صرف ویلاسازی شده و بخشی از این اراضی هم به انبار، منزل مسکونی و یا سوله تبدیل شده است. این موضوع البته در سال‌های خشکی زاینده رود روند شتاب آلود بیشتری هم داشته است. آنگونه که دبیر کل خانه کشاورز استان اصفهان گفته است، برخی کشاورزان در زمان مشکلات کم آبی و جاری نبودن آب در بستر زاینده رود به فروش زمین‌های خود به افراد غیر کشاورز روی آوردند و عده خاصی نیز این اراضی را خریداری کردند. وی افزود: جلسات متعددی برای جلوگیری از تغییر کاربری این اراضی در محل اتاق بازرگانی اصفهان با حضور فرماندار و رییس سازمان جهاد کشاورزی تشکیل شده و به دنبال راهکاری برای آسیب ناپذیر کردن زاینده رود در بحران‌های مختلف کشور هستیم تا تفریح عمومی مردم استان و زمین‌های حاصلخیز کشاورزی در اثر خشک شدن زاینده رود، آسیب نبینند.
رونق خرید و فروش زمین‌های ممنوعه
هر چند سازمان جهاد کشاورزی استان صراحتا و بارها اعلام کرده است که اجازه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی استان را نخواهد داد؛ اما فضای مجازی پر از آگهی‌های خرید و فروش این نوع از املاک است مسئله ای که برخی آن را نوعی کلاهبرداری و عده‌ای آن را حق مسلم کشاورزانی می‌دانند که نمی‌توانند از زمین‌های خود استفاده‌ای برای کشاورزی داشته باشند.
راه حل چیست؟
برخی معتقدند اگر جلوی تغییر کاربری اراضی گرفته نشود آب و هوا و محیط زیست اصفهان به شدت تخریب خواهد شد؛ اما راه حل بیکاری و مشکلات معیشتی کشاورزان چه خواهد شد؟ آنگونه که رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان گفته، کلاس بندی اراضی راه حلی است که موجب جداسازی زمین‌های حاصل خیز کشاورزی استان همچون اراضی کشاورزی در شرق و غرب اصفهان از زمین‌های غیر قابل کشت می‌شود.
وی با بیان اینکه تشکیل هر سانتی متر از خاک حاصل خیر برای کشاورزی، ۶۰۰ تا ۷۰۰ سال به طول می‌انجامد، تصریح کرد: فروش اراضی کشاورزی در اثر خشک شدن رودخانه زاینده رود اقدام نادرستی است و موجب از دست رفتن زمین‌های حاصلخیز و منابع طبیعی استان می‌شود. صادقی اضافه کرد: طرح‌هایی مبنی بر تشکیل شهرک‌های کاشت قطره‌ای در اراضی غیر قابل کشت استان نیز به نهادها و دستگاه‌های مسئول کشاورزی اصفهان ارائه شده ؛  اما هیچ بهانه‌ای برای تغییر کاربری اراضی مورد پذیرش نیست و همچنان پیگیر جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استان هستیم و همه دستگاه‌های مسئول در حوزه کشاورزی بر حفظ اراضی استانی اتفاق نظر دارند. دبیر کل خانه کشاورز استان اصفهان با بیان اینکه کلاس بندی کشاورزی، موجب در امان ماندن زمین‌های حاصل خیر کشاورزی استان از تغییر کاربری می‌شود، تصریح کرد: اجرای طرح‌های کاشت قطره‌ای در زمین‌های غیر قابل کشت استان همچون اراضی منطقه مرغ و مهیار که به شوری خاک مبتلاست، مشکلی ندارد اما اجرای این طرح‌ها و باغ‌سازی در مناطق اراضی حاصلخیز کشاورزی استان اکیدا ممنوع است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس