روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ October 20 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

خوراکی‌هایی که باید در زمان آلودگی هوا مصرف شوند

  • کد خبر 12211
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۷

یک متخصص تغذیه گفت: کمبود آنتی اکسیدان‌ها در زمان بروز آلودگی هوا، تأثیر نامطلوبی بر سلامت افراد می‌گذارد.

حسین حسینی‌راد، متخصص تغذیه  اظهار کرد: بسیاری از شهرنشینان، آلودگی هوا را به عنوان یک معضل اجتناب ناپذیر قبول کرده‌اند اما کمبود آنتی اکسیدان‌ها در زمان آلودگی هوا می‌تواند تأثیر بدی بر روی سلامت افراد بگذارد. مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها اعم از ویتامین C، ویتامین A و به خصوص ستاکاروتن‌ها، ویتامین E می‌تواند بدن افراد را در مقابله با آلودگی هوا مقاوم‌تر کند.

 

او افزود: زمانی که آلاینده‌ها وارد بدن می‌شوند، سلول‌های بدن را به عنوان هدف انتخاب می‌کنند. علاوه بر آلودگی، سرمای هوا نیز به شدت می‌تواند تأثیرات منفی را در بدن انسان‌ها ایجاد کند که البته با برخی خوراکی‌های مفید می‌توان آنها را برطرف کرد. خوراکی‌هایی نظیر هویج، جگر و سیب‌زمینی منبع غنی ویتامین A هستند که می‌توانند در جهت کمک به دستگاه تنفسی افراد و انسان‌ها کمک کنند.

حسینی‌راد تاکید کرد: در کنار آنتی اکسیدان‌ها مصرف کلسیم، روی و برخی ویتامین‌ها می‌تواند تأثیرگذار باشد. مصرف شیر و مواد لبنی در کاهش جذب سرب تأثیر دارد. همچنین افراد باید از مصرف غذاهای چرب در روزهای آلوده اجتناب کنند.

 

آلودگی هوا

چند توصیه غذایی برای مقابله با آلودگی هوا

او ادامه داد: برای کاهش صدمات به دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش، مصرف شیر الزامی است زیرا شیر به دلیل دارا بودن فسفر، منیزیم و کلسیم به صورت رقابتی مانع از جذب عناصر فلزی موجود در هوا می‌شود البته در کنار این خوراکی‌ها می‌توان از چای یا قهوه به دلیل داشتن ترکیباتی فلانوئیدی که باعث توان تدافعی بدن می‌شود؛ یاد کرد.

این متخصص تغذیه در پایان توصیه کرد: مصرف خوراکی‌های مفید تأثیر بسزایی در جهت کاهش آلاینده‌ها به بدن دارند البته افراد باید از ورزش و تغییر سبک زندگی غافل نشوند چراکه جذب فلزات سنگین می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیر را به همراه داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس