روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ July 11 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود کاهش قیمت جهانی طلا، در ایران جهش قیمتی همچنان ادامه دارد

کورس طلا با بنزین

  • کد خبر 12202
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۵

هر چقدر مردم در برخورد با گرانی بنزین شدت عمل داشتند؛ اما واکنش‌های بازارهای مالی نسبت به گرانی بنزین و تبعات روانی پس از آن آرام و آهسته بود.

 اگر چه دلار پس از تجربه روزهای ده هزار تومانی بار دیگر به کانال 12 هزار تومان بازگشت؛ اما طلا روندی آرام‌تر و در عین حال صعودی داشت. پیش بینی بازارهای آینده طلا در کشور البته چشم انداز روشنی ندارد ولی آنچه مشخص است قیمت طلا که در ماه‌های اخیر به رغم افزایش قیمت جهانی سیری نزولی داشت در هفته‌های آینده روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد و متاثر از جو روانی قیمت‌ها در داخل کشور افزایش خواهد یافت. کارشناسان می گویند به دلیل گرانی محتمل طلا در بازارهای جهانی بدون شک در ماه‌های آینده طلا گران‌تر خواهد شد.
طلا در برابر بنزین کم نیاورد
طی روزهای اخیر با وجود کاهش بهای اونس جهانی، نرخ طلا و سکه در بازار داخلی ایران افزایش یافته است. هوشنگ شیشه بران، رییس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان با تحلیل وضعیت بازار جهانی طلا، اظهار کرد: در آغاز مبادلات روزهای اخیر قیمت طلا در بازارهای جهانی به روند نزولی خود ادامه داد و به پایین‌ترین سطح خود در یک هفته اخیر رسید. وی افزود: علت اصلی روند نزولی طلا، تحولات مثبت در مذاکرات تجاری آمریکا و چین و تقویت ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر بین المللی است. رییس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان اضافه کرد: جنگ تجاری میان چین و آمریکا نیز براقتصاد جهانی و نوسانات طلا تاثیر زیادی گذاشته و از طرفی موضوع برگزیت و سیاست‌های انبساطی بانک‌های مرکزی دنیا بر این موضوع اثر گذاشته است.
وی تصریح کرد: امیدواری سرمایه گذاران بین المللی نسبت به حل و فصل اختلافات تجاری آمریکا و چین موجب شد تا شاخص سهام در بازارهای آسیایی نیز با افزایش روبه رو شود. شیشه بران یادآور شد: خوش‌بینی نسبت به توافق تجاری میان آمریکا و چین کمک کرد تا بازارهای سهام آسیایی روند صعودی پیدا کنند.
طلا در ماه‌های آینده گران خواهد شد
نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلای تهران می‌گوید: قیمت انس جهانی طلا احتمالا در سال جدید میلادی به هزار و ۶۰۰ دلار می‌رسد و قیمت طلا در بازار داخل نیز افزایش خواهد یافت. وی در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایط نوسان قیمت‌ها سرمایه‌گذاری در طلا امن‌تر است یا سکه؟ گفت: از قدیم‌الایام خرید طلا در جامعه ایران با نگاه سرمایه‌گذاری انجام شده است. در حال حاضر با توجه به سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی حباب سکه حدودا به نقطه صفر رسیده، توصیه ما به مردم این است که جهت افزایش اشتغال‌زایی به جای خرید سکه مصنوعات طلا را خریداری کنند.
سردرگمی طلا میان تحولات داخلی و خارجی
بازار طلا در ایران کاملا متاثر از فضای روانی و تغییر قیمت ارز است، هرچند هجوم دلال‌ها نیز تقاضا را برای یک بازه زمانی بالا نگه می‌دارد و همین مسئله باعث می‌شود که نوعی کاهش عرضه نیز به وجود بیاید و همین عدم هماهنگی عرضه و تقاضا باعث می‌شود که تورم قیمت طلا نیز افزایش یابد. وضعیت مبهم طلا نه تنها در ایران بلکه در دنیا هم مشاهده می‌شود.
معامله گران و سرمایه گذاران همچنان که به تحولات پیرامون مذاکرات تجاری آمریکا و چین نیم نگاهی دارند بازارهای داخلی و آشفتگی پس از گرانی بنزین هم آنها را وادار به تحرک کرده و خریدها افزایش داشته است؛ اما برخی از کارشناسان معتقدند با توجه به روند نزولی قیمت‌ها در بازار طلای جهانی پس از فروکش کردن این شوک قیمتی بنزین، قیمت‌ها در داخل هم کاهش خواهد یافت؛ هر چند نمی‌توان امیدوار بود که این مسئله به زودی اتفاق بیفتد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس