روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ August 12 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مطرح کردن دوباره موضوع دوتابعیتی ها، نوعی فرار رو به جلوی برخی از نمایندگان است

سردرگمی مجلس در کشاکش تحولات بنزینی

  • کد خبر 12187
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۳

در حالی که سراسر کشور همچنان تحت تاثیر اعتراضات اخیر و سرنوشت قیمت بنزین قرار دارد، به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس در زمینه تحولات رخ داده در کشور به شدت سردرگم عمل می‌کنند این مسئله را می‌توان از مصوبات و مسائلی که روز گذشته در مجلس مطرح شد، دانست.

 دولت هنوز برنامه روشنی برای درآمدهای حاصل از بنزین به مردم ارائه نداده است،اما مجلسی‌ها با ارائه چند طرح و تهدید به استیضاح وزرا تلاش دارند تا موضع فعالی نسبت به این موضوع داشته باشند. در این راستا نمایندگان با ارائه طرحی، درصدد کنترل درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین برآمدند.
بر اساس اعلام امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی جمعی از نمایندگان طرح دوفوریتی را تهیه و تدوین کردند که براساس آن تمامی درآمدهای حاصل از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین توسط دولت، سهم مردم و به ویژه اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه شود. این نماینده مجلس درخصوص دیگر جزییات این طرح عنوان کرد که براساس طرحی که نمایندگان تدوین کرده‌اند دولت موظف است صددرصد درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین را فقط و فقط در اختیار مردم قرار دهد، اتفاقی که به نظر نمی‌رسد امکان وقوع داشته باشد؛ اما نمایندگان به هر نحو تلاش دارند تا خود را از موضع انفعال خارج کنند.
حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر و از نمایندگان نزدیک به پایداری یکی از متقاضیان اولویت این طرح، در این باره گفت: نداشتن تابعیت مضاعف یکی از شاخص‌های حکمرانی خوب در اکثر نظام‌های سیاسی دنیاست. این ساده اندیشی است که فکر کنیم ملت و کشوری دشمن یا بدخواه ندارد، بلکه در طول تاریخ برای هر ملت و کشوری دشمن و مخالف وجود داشته است.
وی افزود: زمانی در ایران روزانه شش میلیون بشکه نفت از کشور می‌بردند و ۶۰ هزار ارتشی آمریکا در ایران حقوق و حق توحش می‌گرفتند؛ اما بالاخره این ملت به استقلال و عزت رسید و طبیعی است که بدخواهان نمی خواهند چنین وضعی پایدار بماند. نماینده مردم شاهین شهر در مجلس با بیان اینکه حضور دوتابعیتی‌ها در گلوگاه‌های تصمیم گیری کشور نادرست است یادآور شد: وظیفه ما به عنوان قانونگذار بستن راه‌های نفوذ عناصر بدخواه و وابسته به دشمن است که یکی از این راه‌ها اصلاح قانون است، لذا به اولویت این طرح رای دهید تا حداقل مسئولین امنیت کشور و ناظرین تکلیف خود را در انتخابات بدانند. این اظهارات در حالی بیان شده که اصرار بر اولویت چنین طرحی در شرایط فعلی یکی از عجیب‌ترین درخواست‌های نمایندگان است. این روزها که مردم و مسئولان با موضوع افزایش قیمت بنزین مواجه شده اند و از یک سو اعتراضاتی ایجاد شده و از سوی دیگر دولت و دیگر قوا پیگیر نظارت‌ها برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها هستند، گویی دغدغه نمایندگان عضو جبهه پایداری همچنان بحث دوتابعیتی‌هاست. البته برخی از نمایندگان هم ارائه چنین موضوعی را در شرایط فعلی و در حالی که بسیاری از لایحه‌های اقتصادی بلاتکلیف باقی مانده، بسیار عجیب می دانند؛موضوعی که به نظر می‌رسد نظر اکثریت نمایندگان بوده و به همین دلیل روز گذشته طرح آن در مجلس با اکثریت آرا رد شد. در شرایطی که کشور بیش از هر زمانی به آرامش و تدبیر برای رسیدن به فضای امن نیاز دارد؛ بخشی از نمایندگان طرح استیضاح وزیر کشور را به جریان انداخته‌اند. طراح این استیضاح علی مطهری، نماینده تهران است. علت استیضاح نیز حوادث اخیر بعد از گرانی بنزین و عدم پیش‌بینی تمهیدات امنیتی و اجتماعی لازم بعد از اجرای این طرح است. نمایندگان به نوعی از دست وزیر کشور عصبانی هستند و به همین دلیل تلاش دارند او را در منگنه تهدید به استیضاح قرار دهند. احمد مازنی یکی از حمایت کنندگان از استیضاح رحمانی فضلی گفته است آقای رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور، رییس شورای امنیت کشور است. حوادث اخیر نشان می‌دهد ایشان تمهیدات اجتماعی و امنیتی لازم برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را فراهم نکرده بود.
 نماینده تهران ادامه داد: در جریان این اتفاق به خانه ملت توهین شد. این تحقیر و توهین قابل بخشش و جبران نیست؛ توهین از این لحاظ که نمایندگان از اجرای این طرح اطلاع نداشتند. لازم بود از ظرفیت مجلس برای آگاه کردن مردم و اطلاع رسانی درباره ضرورت‌های اجرای این تصمیم استفاده شود. باید توضیح دهند چه پیش‌بینی‌ها و مقدماتی برای اجرای این طرح را انجام داده‌اند. مازنی خاطرنشان کرد:‌ بر همین اساس علاوه بر سوال بنده از وزیر کشور، طرح استیضاح آقای رحمانی فضلی هم کلید خورده، توصیه‌ام به ایشان این است که یک بار به عنوان یک مسئول سیاسی در ایران بار مسئولیت یک اتفاق را بپذیرد و با جوانمردی از وزارت کشور استعفا دهد تا وقت مردم و مجلس برای استیضاح و شنیدن پاسخ‌های ایشان به سوال گرفته نشود. چون آنچه مسلم است مدیریت ایشان باعث خسارت‌هایی به کشور شده است؛ خسارت‌هایی که تنها مرهم آن بر آلام مردم در شرایط فعلی، استعفای رحمانی فضلی از وزارت کشور است.
این تنش ها در صحن علنی روز گذشته مجلس و تقلای نمایندگان  نشان داد که این نهاد تلاش می‌کند تا به نوعی فشار افکار عمومی روی خود را با تحت فشار قرار دادن دولت و وزرایش جبران کند؛ مسئله ای که در شرایط فعلی می‌تواند به ناهماهنگی‌ها و عدم تامین مصالح کشور منجر شود و نوعی تسویه حساب سیاسی تلقی می شود که تنها مردم قربانی آن خواهند بود.

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس