روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات اصفهان اعلام کرده که کسب‌وکارهای آنلاین در پی اتفاقات اخیر دچار مشکلات بسیاری شده‌اند؛

ایست آنلاین‌ها پشت چراغ خاموش اینترنت

  • کد خبر 12169
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۱

روزانه 900 میلیارد خسارت حاصل از قطعی اینترنت برای کسب و کارهای آنلاین طی روزهای اخیر برآورد شده است. قطعی اینترنت هر چند روی‌آوری به شبکه ملی را بیشتر کرد؛ اما ساختارهای ضعیف و برخی از ناهماهنگی‌ها موجب شده تا بسیاری از این کسب و کارهای دیجیتالی نتوانند به این شبکه متصل شوند؛ اتفاقی که می‌تواند در روزهای آینده منجر به ریزش مشتریان و حتی نابودی برخی از این کسب و کارهای نوپا شود.

 یک عضو هیئت مدیره کشوری کسب‌وکارهای مجازی معتقد است، با تعطیلی مشاغل و خدمات اینترنتی در چند روز اخیر، نزدیک به ۹۰۰ میلیارد تومان به آنها خسارت وارد شده است. رضا الفت نسب می‌گوید: اتفاقاتی را که در چند روز گذشته شاهد هستیم در سال ۸۸ تجربه کردیم؛ اما در آن زمان حدود هزار کسب‌وکار روی بستر اینترنت فعالیت می‌کرد در حالی که امسال ۳۰۰ هزار فروشنده مجوز دار در این بستر مشغول فعالیت هستند که طی روزهای گذشته با مشکل مواجه شدند. وی در ادامه خسارت ناشی از نبود اینترنت ملی را اینگونه عنوان می‌کند: کسب و کارهای بزرگ فعالیت‌شان به یک دهم کاهش یافته و کسب‌وکارهای کوچک تعطیل شده اند و ۵۰ هزار نماد اعتماد و ۱۲۰۰ کسب‌وکاری که مجوز فعالیت دارند اکنون با مشکلاتی مواجه شده اند که سرمایه‌گذاری آنها را به خطر انداخته است.
 همچنین سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران گفته: «در روزهای اخیر بازار سرمایه نزدیک به ۴۵۰۰ واحد کاهش شاخص شده، چون این حس را ایجاد می‌کند که ریسکی در بازار وجود دارد؛ اما آنچه مشخص است این است که با قطعی اینترنت، کسب‌وکارهای مجازی قربانی اول خواهند بود.» این موضوع می‌تواند اعتماد ایجاد شده در سال‌های اخیر به دلیل حمایت دولت از این مدل کسب و کارها را به شدت کاهش و جذب سرمایه برای این مشاغل را بسیار محدود کند؛ هر چند مسئولان وزارت ارتباطات معتقدند کسب و کارهایی که‌ هاست ایرانی داشته‌اند، تقریبا از اتفاقات اخیر ضربه خاصی نخورده‌اند. جعفر مطلب‌زاده، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات اصفهان اعلام کرده که کسب‌وکارهای آنلاین به ویژه آنهایی که از خارج از کشور هاست تهیه کرده‌اند، در پی این اتفاقات دچار مشکلات بسیاری شده‌اند. تاکنون مذاکراتی با شرکت ارتباطات زیرساخت و دبیر سازمان نظام صنفی یارانه‌ای کشور برای حل این مشکل انجام شده است. وی اضافه کرد: با این وجود اکنون کسب و کارهای اینترنتی که هاست‌های داخلی دارند، به واسطه شبکه ملی ارتباطات در حال فعالیت هستند؛ اما برخی سرویس‌ها مانند نقشه‌ها ممکن است به درستی کار نکند که این به دلیل استفاده از نقشه‌های خارجی مانند گوگل است. به علاوه از آن‌جا که تحریم ایران توسط شرکت گوگل نیز در گذشته مطرح شده، استفاده از اینگونه سرویس‌ها کار خطرناکی است زیرا در این صورت اینگونه خدمات نیز دچار مشکل می‌شوند. هر چند استفاده از اینترنت ملی در شرایطی که این سیستم می‌تواند به کسب و کارهای داخلی خدمات بدهد به نظر عقلانی می‌رسد؛ اما برخی از مشکلات طی سال های اخیر موجب شده تا استقبال از اینترنت ملی کمتر باشد. مسائل مالی در این زمینه حرف اول را می زنند و کسب و کارهای نوپا عمدتا به دلیل نبود توان مالی ترجیح می‌دهند به جای استفاد از پهنای باند اینترنت ملی از اینترنت‌های خارجی ارزان‌تر استفاده کنند. این تفاوت قیمت بخشی به دلیل حمایت نکردن دولت از این مدل کسب و کارها و تشویق آنها برای رفتن به سمت استفاده از اینترنت ملی است و بخشی دیگر مربوط به مافیای فروش پهنای باند اینترنت خارجی است که برای ترغیب مشتریان قیمت‌ها را به ایرانی‌ها پایین‌تر عرضه می‌کنند. رخدادهای اخیر و قطعی اینترنت، آزمون سختی برای کسب و کارهای دیجیتال محسوب می شود. شناسایی زیر ساخت‌های امنیتی و سطح حمایتی دولت که البته چندان امیدوار کننده نبود می‌تواند چشم انداز این مدل از کارآفرینی را تاریک کند؛ راهی که تازه در کشور ما باز شده و می‌توانست با وجود سرمایه‌های خوب علمی و خلاقیتی سهم زیادی در اشتغال پاک داشته باشد. حال باید دید دولت چطور سیاست‌های حمایتی از این کسب و کارهایی که ادعای حمایت از آنها را داشته و دارد را تقویت خواهد کرد و البته در این میان آذری جهرمی، وزیر ارتباطات که در قطعی‌های این چند روز از هر نوع اظهار نظری خودداری کرده است، چه توجیهی در باب حمایت از مشاغل زیان دیده‌ای ارائه خواهد داد که روزی آنها را امید آینده بازار کار ایران دانسته بود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس