روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی در روزهای آینده هوای اصفهان آلوده خواهد بود؛

روزهای دودی در راه است

  • کد خبر 12168
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۰۱

روزهای پر بارشی که پشت سر گذاشتیم، در هفته پیش رو تبدیل به آلاینده‌های نفس گیری خواهد شد که دوباره آسمان اصفهان را خاکستری خواهد کرد. آنگونه که هواشناسی کشوری پیش بینی کرده، پدیده وارونگی هوا در هفته پیش رو به دلیل سرما و نبود پدیده‌های جوی مانند باد و باران برای اغلب کلان شهرهای ایران و به خصوص اصفهان پیش بینی شده است.

 بر این اساس هواشناسی اصفهان اعلام کرده است که در روزهای آینده شاهد افزایش آلاینده‌ها در هوای اصفهان خواهیم بود. حجت‌ا...علی عسگریان، کارشناس مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفته که به دلیل سکون هوا و پایداری جوی پدیده وارونگی هوا در اصفهان رخ خواهد داد. آلایندگی هوای کلان‌شهر اصفهان در هفته‌ای که گذشته به رغم پدیده‌های باران و مه در چهار روز سالم و در ۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بود.
 هرچند در جدول کیفیت هوا که در سامانه اینترنتی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان قرار دارد، میزان شاخص کیفیت هوا در برخی ایستگاه‌ها مانند احمدآباد در پنج روز این هفته (از شنبه تا چهارشنبه) درج نشده بود. پیش بینی برای آلودگی هوا در حالی ارائه شده است که طرح سهمیه بندی بنزین و کاهش مصرف، امیدها برای داشتن آلاینده‌های کمتر در هوای اصفهان را افزایش داده است. در هفته‌های اخیر بارها سازمان‌های مرتبط با این پدیده وعده‌هایی را برای کنترل آلودگی هوای اصفهان رسانه‌ای کردند، از جمله این اقدامات نظارت‌های جدی بر کوره‌های گچ و آجرپزی در اطراف اصفهان بود. بر اساس اعلام مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در کارگروه اضطرار آلودگی هوای اصفهان تصویب شده است که سازمان صمت با همکاری محیط زیست در زمان های آلودگی و یا احتمال مربوط به آن به کوره‌های آجرپزی و گچ و معادن اطراف شهرها ازجمله برخوار، اصفهان، شاهین شهر و سجزی ابلاغ کند که فعالیت خود را خیلی محدود و یا متوقف کنند. وی همچنین از برخورد با هر اقدامی ازجمله سوزاندن برگ‌ها و خاشاک توسط کارگران شهرداری‌ها و ته مانده مزارع از سوی کشاورزان که باعث افزایش آلودگی و ایجاد دود و غبار می‌شود، خبر داد و گفت: در این زمینه محیط زیست موظف به پیگیری و کنترل است و باید تیم‌های گشت را به مناطق بفرستد.
کوره‌های آجر پزی در حالی به عنوان یکی از مقصران وجود ریزگردها و آلاینده‌ها در هوای اصفهان معرفی شده‌اند که علی رغم تعطیلی نزدیک به 13 عدد از این مراکز تغییر محسوسی در هوای اصفهان رخ نداده است. ماجرای آلودگی هوا در هفته جاری، وجهه دیگری هم دارد و آن این است که با خرابی مترو و کاهش اتوبوس‌های درون شهری به دلیل اغتشاشات اخیر انتظار می‌رود سیستم حمل و نقل عمومی با اختلالات جدی روبه رو شود و به همین دلیل تعداد خودروهای شخصی و یا مسافربری در سطح شهر به خصوص در ساعات اوج عبور و مرو افزایش قابل توجهی داشته باشد.
بخش‌های پر رفت و آمد مترو در ناحیه شمال اصفهان هنوز راه اندازی نشده است و کاهش اتوبوس‌ها، تعداد مسافران تاکسی‌هایی که اغلب فرسوده هستند و نیاز به تعویض دارند را افزایش خواهد داد. آلایندگی خودروها البته وجه دیگری هم دارد امید به اینکه مردم به دلیل گرانی بنزین تلاش کنند تا به نحوی سوخت خودروهای شخصی‌شان را مدیریت کنند.
تعویض فیلتر و سایر ملزومات بنزین در خودروها می‌تواند ضمن کاهش سوخت میزان آلودگی ایجاد شده در اتومبیل ها را کاهش دهد همچنین استفاده بیشتر از گاز به جای بنزین در خودروهای گازسوز هم می‌تواند در این کاهش آلاینده‌ها موثر باشد؛ هر چند به نظر نمی ر سد در کوتاه مدت این مدل از عملکردها بتواند نقش موثری در کاهش آلایندگی هوا داشته باشد. در این میان تنها باید دعا کنیم تا بادی بوزد تا شاید نفس اصفهانی‌ها تازه شود و البته اقداماتی که در آینده‌ای دور تاثیری محسوس داشته و هوای شهر را تمییز کند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس