روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ May 24 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

آمار قربانیان بر اثر گازگرفتگی در استان افزایش داشته است؛

گازی که جان می گیرد

  • کد خبر 12162
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

بر اساس اعلام اورژانس اصفهان در شش ماهه نخست امسال، 176 مورد مسمومیت و 11 مورد فوتی در اثر هیولای مونواکسیدکربن ایجاد شده که در این میان بیشترین میزان مسمومیت‌ها مربوط به شهر اصفهان بوده است.

هر ساله با شروع فصل سرما، قربانیان مرگ خاموش هم افزایش می‌یابد؛ اما امسال به دلیل سرد بودن هوا در ماه‌های ابتدایی سال به نظر می‌رسد قربانیان گازگرفتگی نسبت به هر سال بیشتر بوده است. این روند با شروع سرما در فصل پاییز، آماری وحشتناک در کشور به جا گذاشته است. بر اساس اعلام رییس سازمان اورژانس کشور، آمار مسمومیت با گاز منواکسیدکربن تا هفته گذشته ۵۹ نفر تنها در کمتر از دو ماه بوده است. این آمار مربوط به افراد فوت شده می‌شود و تعداد کلی کسانی که به هر نحو مسمومیت با گاز مونواکسید کربن داشته‌اند بیش از ششصد نفر گزارش شده است که اصفهان با 5 نفر در میان بیشترین فوتی‌های ناشی از این مسمومیت قرار دارد.
اصفهان و نجف آباد در صدر فوتی‌ها
مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان  با بیان اینکه در سال گذشته ۴۷۱ مورد مسمومیت ناشی از منواکسید کربن در استان اصفهان اتفاق افتاد، گفت: بیشترین آمار مسمومیت مربوط به اصفهان و بعد از آن نجف آباد و خمینی شهر بود که منجر به فوت ۲۶ نفر شد. به گفته غفور راستین، در مقایسه با سال گذشته آمار مسمومیت با منواکسیدکربن در استان حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته است. مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان اعلام کرد: ۳۰ درصد مسمومیت با منواکسیدکربن ناشی از زغال، ۱۱ درصد پیک نیک، ۲۱ درصد دودکش، ۹ درصد استفاده از پیک نیک در خودرو، ۱۷ درصد آبگرمکن و ۴ درصد به قصد خودکشی بوده، این درحالی است که کمترین مورد از امدادخواهی ها مربوط به کارخانجات بوده و در مدارس نیز خوشبختانه مورد خاصی نداشته‌ایم.
دودکش‌ها مقصر 80 درصدی حوادث
گذشته از قربانیانی که با بی احتیاطی در چادرها از وسایل گرمایشی زغالی استفاده می‌کنند و یا رانندگانی که برای گرم شدن در ماشین گاز پیک نیک روشن می‌کنند، در اغلب موارد دیگر این دودکش‌ها هستند که موجب ایجاد حادثه می‌شوند. بر اساس اعلام رییس امور اچ.اس.ای (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) شرکت ملی گاز ایران سهم دودکش‌ها در حوادث مربوط به گاز گرفتگی ۸۸ درصد است. بهمن نیا اظهار داشت: پارسال ۲ هزار و ۶۱ مورد حادثه به ثبت رسیده که منجر به ثبت ۳۴۷ مورد فوتی شده است. وی افزود: هرساله شاهد رشد ۳ تا ۴ درصدی افزایش حوادث در بخش گاز هستیم. رییس اچ. اس. ای شرکت ملی گاز ایران گفت: همچنین ۹۰ درصد حوادث از آبان ماه تا پایان سال رخ می‌دهد زیرا در این بازه زمانی مصرف به شدت افزایش پیدا می‌کند. آبان ماه در همه سال‌های گذشته، بیشترین میزان قربانیان را داشته است. سرمای یکباره در این فصل آمار نصب بخاری‌های گازی را افزایش می‌دهد و در نتیجه بی احتیاطی‌ها هم افزایش می‌یابد و مرگ خاموش بیشتر قربانی می‌گیرد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس