روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود وعده مسئولان به منظور مهار گرانی ها؛ اما افزایش قیمت‌ها شروع شده است

روز از نو، روزی از نو!

  • کد خبر 12160
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۹

«گرانی» و «اعتراض» کلید واژه این روزهای بازار است. طی روزهای پیش‌رو، ممکن است بیشتر اجناس گران شود؛ این تجربه‌ای است که هر بار پس از گرانی بنزین رخ می دهد و بدون شک این بار هم اتفاق خواهد افتاد.

 هر چند به نظر می‌رسد فعلا مسئولان تمام تلاش خود را می‌کنند تا گرانی را به عقب برانند و  اندکی از ترس و نگرانی مردم را کاهش دهند. در این گزارش به بررسی برخی از کالاها و خدماتی خواهیم پرداخت که یا گران شده‌اند یا در معرض گرانی قرار دارند.
مرغ و گوشت ارزان می‌شود
هر چند یک سالی است که بازار رنگ ارزانی را ندیده است؛ اما بر اساس اعلام رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان قرار است گوشت و مرغ ارزان شود. به گفته وی؛ کاهش قیمت خرید دام سنگین و مرغ از دامداری‌ها موجب کاهش نامحسوس قیمت این مواد پروتئینی در بازار شده و به زودی شاهد کاهش چشمگیر گوشت قرمز و مرغ خواهیم بود. مهرداد مرادمند با بیان اینکه هنوز هیچ گونه مصوبه افزایش قیمت محصولات کشاورزی در استان نداشته‌ایم، اظهار کرد: در صورتی که افزایش نرخ بنزین تاثیری بر قیمت هر یک از محصولات کشاورزی مورد نیاز مردم داشته باشد، در آینده میزان این تاثیر و نحوه افزایش قیمت آن را به صورت کامل و دقیق بررسی و آنالیز خواهیم کرد. وی افزود: هیچ گونه افزایش قیمتی در محصولات کشاورزی نداشته‌ایم و در برخی از موارد همچون مرغ و گوشت قرمز نیز افزایش میزان تولید موجب کاهش قیمت شده و کاهش قیمت خرید از دامداران در مواردی همچون خرید دام سنگین، هنوز تاثیر چشمگیر خود بر کاهش قیمت مرغ و گوشت در بازار را نشان نداده و به زمان بیشتری نیاز دارد. این وعده‌ها در حالی داده می‌شود که اخیرا  فعالان این صنف، نسبت به گرانی غذای دام و بالا رفتن هزینه‌های تولید شیر و گوشت ابراز نگرانی کرده‌اند.
تاکسی‌های اینترنتی و گرانی‌های محسوس
تاکسی های اینترنتی که در کشور بیشترین مشتری را دارند، هنوز سهمیه بنزینی دریافت نکرده‌اند. هر چند مسئولان گفته‌اند قرار نیست این تاکسی‌ها کرایه‌ها را گران کنند؛ اما شواهد در اصفهان نشان می‌دهد برای برخی از مسیرها قیمت‌ها به نسبت هفته گذشته تا دو برابر افزایش یافته است. کارشناسان و مسئولان امور شهری نیز معتقدند ممکن است بیشترین گرانی‌ها در همین بخش اتفاق بیفتد؛ چرا که هنوز این تاکسی‌ها حاضر به قرار گرفتن زیر نظر شهرداری‌ها نشده‌اند و این مسئله پایش و نظارت مصرف سوخت را در آنها با مشکل مواجه ساخته است. مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان اعلام کرده است شرط اختصاص سهمیه بنزین به تاکسی‌های اینترنتی پیمودن ۲۰۰ کیلومتر مسافت است تا ۳۰۰ لیتر سهمیه دریافت کنند، پس از پیمودن ۲۰۰ کیلومتر مسافت نیز این تاکسی‌ها ۳۰ لیتر بنزین سهمیه دارند. وی با اشاره به فعالیت تاکسی‌های اینترنتی بر اساس اپلیکیشینی که مبدأ و مقصد مسافر را به شکل دقیق محاسبه می‌کند، ادامه داد: وجود این اپلیکیشن ها امکان محاسبه مسافت طی شده تاکسی‌های اینترنتی در روز را مشخص کرده و برای ستاد سهمیه بندی سوخت نیز کاملا قابل رصد و پیگیری است.
قطعی اینترنت و چالش کسب و کارهای کوچک
هر چند گرانی‌ها قرار است مهار شود؛ اما قطعی اینترنت که از تبعات گرانی بنزین به شمار می‌رود بی شک دامن بسیاری از کسب و کارهای کوچک را خواهد گرفت. فروشگاه‌های اینترنتی و کسانی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند به شدت از این قطعی آسیب خواهند دید. در این راستا رضا الفت‌نسب، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی با اشاره به روند ادامه‌دار شدن قطعی اینترنت، درباره میزان آسیبی که به کسب‌وکارهای اینترنتی وارد شده گفت: «برآوردی از آسیبی که به کسب‌وکارها وارد شده وجود ندارد اما روشن است که کار ما در بستر فضای مجازی و اینترنت است، بنابراین هرچقدر این فضا مختل شود، ضرر می‌کنیم. امیدواریم که این موضوع هرچه سریع‌تر حل‌وفصل شود، زیرا اگر بخواهد ادامه‌دار باشد کار ما سخت می‌شود.»
هر چند مسئولان اعلام کرده‌اند این مدل از کسب و کارها می‌توانند با قرار گیری بر روی شبکه ملی اطلاعات، مشکل‌شان را حل کنند؛ اما فعالان این عرصه گران بودن و برخی از کاستی‌ها در این مسیر را مانعی بر سر راه پیوستن به شبکه ملی اطلاعات می‌دانند.
گرانی تخم مرغ ربطی به افزایش قیمت بنزین ندارد
پس از گوجه که اعلام شد افزایش قیمتش ربطی به بنزین ندارد حالا تخم مرغ هم گران شده و البته اتحادیه اعلام کرده این گرانی ربطی به بنزین ندارد و به دلایلی غیر از شرایط بازار این افزایش قیمت صورت گرفته است. بر اساس اعلام اتحادیه مرکزی مرغداران این افزایش‌ها به دلایل سردی هوا بوده و پرورش دهندگان آمادگی برای تامین بازار را دارند این در حالی است کهطی دو روز گذشته تخم مرغ تا 23 هزار تومان هم افزایش داشته است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس