روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

مسئولان در اصفهان نسبت به هر گونه افزایش قیمت به دلیل گرانی بنزین هشدار داده‌اند؛

مهار گرانی پشت سونامی سهمیه بندی

  • کد خبر 12144
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۵

موضوع سهمیه بندی بنزین بالاخره آغاز شد و هرچند غیر منتظره اما مردم بار دیگر به روزهای کارت سوخت و سهمیه بندی و نگرانی از روشن شدن چراغ باک خودروهایشان بازگشتند. در ادامه به بررسی برخی از اظهار نظرها و جدیدترین خبرها پیرامون سهمیه بندی بنزین خواهیم پرداخت.

تصمیم جمعی نظام برای سهمیه بندی به جز مجمع تشخیص مصلحت
اولین مبحثی که پس از اعلام سهمیه بندی مطرح شد این بود که آیا این تصمیم دولت است یا کل نظام؟ آنگونه که از گزارشات و بیانیه‌های رسمی بر می‌آید، این تصمیم بر اساس امضای تمام سران قوا گرفته شده و البته مجلسی‌ها هم که به شدت آن را تکذیب می‌کردند، ظاهرا با امضای رییس مجلس فعلا موافق هستند؛ اما نکته جالب اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام در این میان بیانیه‌ای صادر کرده و اعلام کرد هیچ نقشی در این موضوع نداشته است. بر این اساس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن انتشار تکذیبیه‌ای شایعات و جملات منتسب به دبیر مجمع تشخیص درباره قیمت بنزین را تکذیب کرد. این تکذیبیه بیان داشت که رییس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ مصاحبه، سخنرانی یا پیامی در تایید یا حمایت از افزایش نرخ بنزین در روزهای اخیر نداشته‌اند. در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز هیچ بحثی درباره گران شدن بنزین مطرح نبوده و هرگونه تصمیم‌گیری در این باره از اختیارات دولت و مجلس به شمار می‌رود.
آیا کرایه تاکسی‌ها گران می‌شود؟
اعلام شده هیچ گرانی نباید به بهانه گرانی بنزین اتفاق بیفتد. این مسئله البته پیش‌تر هم گفته شده و البته هیچگاه عملی نشده است. تاکسی‌ها به عنوان اصلی‌ترین ارکان حمل و نقل عمومی که از بنزین استفاده می‌کنند،اجازه گرانی کرایه‌ها را نخواهند داشت. همچنین بر اساس اعلام مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری اصفهان هیچ یک از تاکسیرانان اجازه افزایش قیمت خودسرانه نرخ کرایه را ندارند. هادی منوچهری با اشاره به اینکه با توجه به افزایش نرخ بنزین و سهمیه بندی آن، هیچ یک از تاکسیرانان اجازه افزایش قیمت خودسرانه نرخ کرایه را ندارند، اظهار کرد: بر همین اساس افزایش خودسرانه هرگونه کرایه تاکسی و سرویس مدارس در شهر اصفهان ممنوع است. منوچهری ادامه داد: برای تاکسی ها ۴۰۰ لیتر سهمیه سوخت ماهیانه در نظر گرفته شده که برای سفر‌های درون شهری مسافران کفایت می‌کند و در صورت نیاز به افزایش احتمالی نرخ کرایه‌ها شورا‌های شهر پس از بررسی‌های لازم اقدام خواهند کرد. همچنین بر اساس اعلام وزیر آموزش و پرورش، سهمیه سوخت مورد نیاز سرویس مدارس نیز تامین خواهد شد. محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش گفت: «با هماهنگی های به عمل آمده، سهمیه سوخت مورد نیاز سرویس مدارس تامین خواهد شد. این سهمیه پس از ثبت نام کلیه سرویس‌ها و بررسی میزان مورد نیاز، از روز اجرای سهمیه‌بندی یعنی ۲۴ آبان ماه جاری محاسبه و اعمال خواهد شد.»
برخورد با گرانی از نوع نزدیک
آنگونه که رییس اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفته، هر گونه افزایش قیمت به بهانه افزایش قیمت بنزین تخلف محسوب شده و با این افزایش قیمت‌ها برخورد می‌کنیم. ایرج موفق با بیان اینکه حمل و نقل کالا در کشور از طریق وسایل گازوئیل سوز انجام می‌شود، اظهار کرد: بر همین اساس قمیت کالاها در کشور با افزایش قیمت روبه رو نخواهد بود. رییس اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با بیان اینکه مشکلی برای تامین کالاهای ضروری وجود ندارد، عنوان کرد: نظارت بر بازار افزایش پیدا می‌کند تا با هر گونه تخلف در این زمینه برخورد شود. در همین زمینه رییس اتاق اصناف نیز وعده برخورد با گران فروشان را داد. رسول جهانگیری اظهار کرد: با هرگونه افزایش قیمت خدمات و کالا به بهانه گران شدن بنزین توسط واحدهای بازرسی اتاق اصناف برخورد می‌شود. جهانگیری با اشاره به اینکه دشمن قصد موج سواری بر گرانی اخیر بنزین را دارد، اظهار کرد: دشمنان قصد دارند تقاضای کاذب را در بین مردم به وجود آورند و از این موقعیت به نفع خودشان بهره ببرند ولی مردم هوشیارتر از این هستند که فریب این موج سواری دشمنان را خورده و به اخبار کذب آنها پاسخ دهند. رییس اتاق اصناف اصفهان افزود: این اطمینان را به مردم می‌دهم که هیچ گونه کمبود کالایی در سطح استان وجود ندارد و کالاهای اساسی تا یک سال آینده ذخیره سازی شده است. وی ادامه داد: بنزین کالای ضروری در برخی اصناف نظیر آموزش‌های رانندگی، پیک موتوری و تاکسی تلفنی ها محسوب می شود و هرگونه تغییر در این کالا، تاثیر مستقیم بر خدماتش دارد که در این رابطه نیز قرار است جلسه‌ای با مسئولان این اصناف برگزار و نتیجه گیری دقیق صورت گیرد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس