روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ July 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وقتی سه هزار دانش آموز اصفهانی هنوز کتاب درسی ندارند؛

کلاس منهای کتاب

  • کد خبر 12143
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۵

کلاس‌هایی که معلم ندارند، زنگ‌های ورزشی که تعطیل شده‌اند، بوفه‌هایی که خوراکی‌های غیر مجاز می‌فروشند و دانش آموزانی که پس از نزدیک به دو ماه هنوز کتاب ندارند.

هر کدام از این موضوعات می‌تواند یک گزارش مفصل و پر از جنجال باشد؛ اما موضوعی که در میان همه این مسائل پر رنگ‌تر به نظر می رسد، نبود کتاب‌های درسی پس از نزدیک به 60 روز از آغاز سال تحصیلی است. تنها در اصفهان سه هزار دانش‌آموز هنوز کتاب ندارند، در این شرایط چشم والدین به بازار سیاه خرید کتاب و فروشگاه‌های دست دوم فروشی هم روشن شده است و البته خانواده‌ها هم بدشان نمی‌آید به هر طریق حتی با چند برابر قیمت هم که شده فرزندان‌شان را از بلاتکلیفی نداشتن کتاب نجات دهند.
 بر اساس آماری که از سوی آموزش و پرورش اصفهان اعلام شده است تنها در اصفهان نزدیک به سه هزار دانش‌آموز کتاب درسی ندارند که این رقم در کل کشور به صورت رسمی اعلام نشده است. ریشه این مشکلات اما به دلیل برخی از شرایطی است که والدین در آن دخالتی ندارند بلکه نبود پیش بینی‌های لازم برای اجرای طرح جدید توزیع کتاب مدارس و برخی چالش‌های نهادینه شده در نظام آموزش و پرورش موجب ایجاد این شبه بحران شده است.
دانش‌آموزان بلاتکلیف و مدارس چشم انتظار
 رییس اداره پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اعلام کرده است که ثبت نام کتب درسی در مدارس از اسفندماه سال 97 آغاز شده و در همان زمان به مدارس، بخشنامه‌ای ارسال و در رسانه‌ها هم اطلاع‌رسانی شد که دانش‌آموزان باید حتما در سامانه کتاب ثبت نام کنند تا آموزش و پرورش بتواند کتب درسی را به موقع در سال تحصیلی جدید به دست‌شان برساند. بیات با بیان اینکه کتاب‌های دانش‌آموزانی که برای دریافت کتاب ثبت نام کرده بودند قبل از آغاز سال تحصیلی در شهریور ماه تحویل داده شد، افزود: مشکل ما با دانش‌آموزانی است که هنوز در این سامانه ثبت نام نکرده یا در دوره متوسطه دوم رشته خود را مشخص نکرده‌اند، ما نمی‌دانیم این دانش‌آموزان در چه رشته‌ای درس می‌خوانند که کتاب‌هایشان را ارائه دهیم. وی در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر با دانش‌آموزان هنرستانی در رابطه با توزیع کتاب مشکل داریم، چراکه تا رشته دانش‌آموزی مشخص نشود کتابش آماده نمی‌شود، گفت: البته کتاب‌ها در وزارتخانه و همچنین در اصفهان موجود است فقط باید دانش‌آموز در سامانه ثبت نام کند که مشخص شود در چه رشته و مدرسه‌ای ثبت نام کرده است تا کتابش را به مدرسه مربوطه بفرستیم. بیات ادامه داد: همچنین یک سری دانش‌آموز هم تغییر مدرسه داده‌اند، انصراف اینها در مدرسه قبلی باید حاصل شود و در مدرسه جدید ثبت نام کنند، اگر مدرسه قبلی کتاب را گرفته باشد در سامانه مشخص است و وقتی مدیر مدرسه به قسمت کتاب در سامانه یا به اداره آموزش و پرورش مراجعه کند مشخص می‌شود که کتاب دانش‌آموز تحویل کدام مدیر مدرسه شده است.
وقتی گرانی کاغذ، پیچ توزیع را سفت می‌کند
موضوع کم یا گران شدن کاغذ، موجب شده تا بخش زیادی از اسراف در مصرف کاغذ در کشورمان اصلاح شود؛ پدیده‌ای که البته حالا دامن کتب درسی را هم گرفته و به دلیل گرانی کاغذ امکان دپو و یا دریافت اضافه کتاب‌ها در مدارس وجود ندارد و به همین دلیل دانش آموزانی که به هر دلیلی کتاب‌هایشان را دریافت نکرده‌اند باید تا زمان چاپ و توزیع مجدد منتظر بمانند.
 رییس اداره پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در این مورد گفت: کاغذ وضعیت خوبی ندارد و کتاب مثل قبل به صورت فراوان در دسترس نیست، ما دیگر نمی‌توانیم 20 تا 30 درصد کتاب اضافه بیاوریم چون چند میلیارد کتاب می‌شود و اضافه می آید. وی در ادامه عنوان کرد: اگر دانش‌آموزی کتاب ندارد با مراجعه به مدیر مدرسه در اسرع وقت در سامانه کتاب ثبت نام می‌کند و طی 24 ساعت ما کتاب را حتی تحویل دورترین نقطه استان خواهیم داد، کتاب در انبار ما موجود است علت اینکه داخل بازار نمی‌ریزیم این است که توزیع کتاب را مدیریت کنیم و کتاب با همان مبلغی که در سامانه ثبت نام می‌کنند به دانش‌آموزان تحویل شود و بازار سیاه درست نشود، کتاب برای آموزش و پرورش حدود 50 هزار تومان درآمده که ما به قیمت 20 هزار تومان و با حدود 60 تا 70 درصد تخفیف در اختیار دانش‌آموزان می‌گذاریم، در حال حاضر چند مورد بازار سیاه کشف شد که به سراغ‌شان رفته‌ایم که ببینیم اینها کتاب را از کجا به دست آورده‌اند که این گونه می‌فروشند.
از بازار سیاه کتاب نخرید
یکی از رخدادهای عجیب سال تحصیلی جدید فروش کتاب‌های درسی با چند برابر قیمت در بازار سیاه بود. گفته می‌شود علت این کار سوء استفاده برخی از مدارس از فروش این کتاب‌ها به دلیل تفاوت قیمت بالای آن در بازار آزاد است. ماه گذشته بود که حجت‌الاسلام علی ذوعلم، رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش هم این مسئله را تایید کرد و از برخورد با متخلفان و سودجویان خبر داد؛ اما با وجود این وعده همچنان مردم می‌توانند به راحتی و البته با قیمت‌های بالاتر کتاب‌های مورد نیاز فرزندان‌شان را از بازار آزاد تهیه کنند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس