روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ August 14 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

به گفته مسئولان بهزیستی استان اصفهان، تعداد متقاضیان سپردن کودکان به مراکز « شبه خانواده »، روز به روز در اصفهان بیشتر می‌شود؛

تراژدی باخانمان ها !

  • کد خبر 12137
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۴

در حالی که تعداد کودکان سر راهی،کودکانی که بر اثر سانحه و رخدادهای غیر قابل پیش بینی والدین خود را از دست می‌دهند و بی سرپرست می‌شوند در حال کاهش است؛ اما تراژدی تلخ دیگری در مراکز بهزیستی در حال رقم خوردن است؛کودکانی که والدین‌شان به دلایل مختلف آنها را نمی‌خواهند.

 کسانی که به جای خانه و آغوش امن پدر و مادر باید راهی مراکز شبه خانواده بهزیستی شوند، مراکزی که خبرهای ضد و نقیضی از میزان فرار کودکان از آنها به گوش می رسد. بر اساس اعلام معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان، ۳۸ مرکز شبه خانواده در استان از ۴۸۵ کودک و نوجوان دختر و پسر نگهداری می‌کند که این تعداد به دلیل افزایش تقاضا برای سپردن کودکان به این مراکز در حال افزایش است.
مراکز شبه خانواده
مراکز «شبه خانواده» تلاش بهزیستی برای نگهداری از کودکان آسیب دیده بی‌سرپرست و بدسرپرست است تا آنها نیز در فضایی شبیه خانواده رشد کنند، مراکز شبه خانواده، نهادی اقامتی، زیستی و اجتماعی است که تحت سرپرستی و مراقبت اشخاصی مانند یک زن و شوهر یا مربیان زن و مرد که به صورت یک خانواده زندگی می‌کنند و امکان زندگی و پرورش و آموزش تعدادی کودک و نوجوان بی‌سرپرست را در یک محیط به نسبت طبیعی خانوادگی و برقرار کردن ارتباط‌های صمیمانه و عاطفی بین کودکان و سرپرستان (شبه پدر و مادر) فراهم می‌کند. برخی از این کودکان انتقال داده شده به این مراکز از طریق تماس و مداخله اجتماعی 123 شناسایی و اگر آسیبی ندیده باشند به مراکز شبه خانواده و اگر آسیب دیده باشند ابتدا به مراکز سلامت و سپس به این مراکز منتقل می‌شوند.
افزایش متقاضی چالش مراکز شبه خانواده
در اصفهان افزایش تعداد متقاضیان این مراکز حالا به چالش تبدیل شده است. معاون اجتماعی بهزیستی استان اعلام کرده است یکی از چالش‌ها و مشکلات مراکز شبه خانواده بهزیستی، افزایش متقاضی برای واگذاری فرزندان خود به این مراکز است. مجتبی ناجی افزود: خانواده‌ها گاهی در مسئولیت‌های اجتماعی خود عدول و کوتاهی می‌کنند به طوری که در موارد بسیاری برخی مادران مطلقه برای ازدواج مجدد از قاضی می‌خواهند که فرزندشان را تحویل بهزیستی بدهد. وی اظهارداشت: این در حالی است که رویکرد بهزیستی بر مبنای خانواده محور بودن و پیوند کودک با خانواده زیستی (واقعی) خود است. این مسئول بهزیستی اصفهان با بیان اینکه در تعامل با دستگاه قضایی این موضوع عنوان شد ولی متاسفانه در برخی موارد اصرار برخی مادران موجب پذیرش خواسته آنها از سوی دستگاه قضا برای واگذاری فرزندشان به بهزیستی مواجه می‌شود. وی خاطرنشان کرد: چالش تقاضا برای پذیرش کودکان در این خانه‌ها به‌ویژه در سن نوجوانی که توجیه تربیتی و روانشناختی ندارد، بیشتر است. وی با اشاره به شرایط پذیرش کودکان بدسرپرست در این مراکز گفت: برخی کودکان به لحاظ شرایط و وضعیت والدین مانند حبس ابد، بیماری صعب‌العلاج و اعتیادی که منجر به کودک آزاری و یا سوءاستفاده از کودک شود نیز بادستور قضایی به این مراکز واگذار می‌شوند.
به نظر می‌رسد افزایش تعداد کودکانی که از خانواده طرد می‌شوند و یا مورد آسیب قرار می‌گیرند با میزان طلاق و اعتیاد در خانواده‌ها ارتباط مستقیمی دارد؛ پدیده‌هایی که در نهایت موجی از چالش‌ها و رخدادهای تلخ اجتماعی را رقم می زند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس