روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام سازمان اورژانس کشور، اصفهانی ها در روزهای اخیر بیشترین مراجعه را به اورژانس به دلیل مشکلات تنفسی و قلبی داشته‌اند؛

وقتی به جای شیر، دود می‌خوریم!

  • کد خبر 12122
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۳

این بار موضوع گزارش، علل آلودگی هوا نیست، حتی راهکارهای پیشگیری و یا اینکه فلان مسئول چه اظهار نظری جهت رفع آلودگی داشته هم نیست!

این مطلب در مورد آمار کسانی است که در همین چند روز گذشته نفس‌هایشان به شماره افتاده و راهی بیمارستان شده اند؛ افرادی که تعداد زیادی از آنها اصفهانی هستند حتی بیشتر از تهران و اراک.
اصفهان در صدر بیماری‌های تنفسی
سهم اصفهان از مرگ تدریجی در میان دود و غبار و آلودگی بیشتر شده،این را آماری می‌گوید که رییس اورژانس کشور اعلام کرده است. به گفته کولیوند، در تاریخ ۱۹ و ۲۰ آبان در استان اصفهان ۷۱۸ بیمار تنفسی و قلبی، در استان البرز ۶۴۰ بیمار، در استان تهران 286 بیمار، در استان قزوین ۲۱۹ بیمار، در قم ۱۲۶ و در مرکزی ۱۶۴ و در مجموع، چهار هزار و ۷۳۰ بیمار تنفسی و قلبی، توسط اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی پذیرش شده و تحت مراقبت‌های درمانی قرار گرفتند. نزدیک به هزار نفر تنها طی دو روز درحالی که هنوز روزهای آلوده باقی مانده است و به گفته کارشناسان، آذرماه آلوده‌ای را در پیش خواهیم داشت.
وقتی به جای شیر، دود می‌خوریم
روز گذشته هم برای اولین بار در پاییز هوای اصفهان در وضعیت اضطرار قرار گرفت و برای گروه‌های حساس ناسالم اعلام شد. طبق روال هر سال، اول زنگ ورزش مدارسی تعطیل شد که دانش آموزانش از فقر کلسیم رنج می‌برند و سهمیه شیرشان به بهانه زندگی در منطقه برخوردار اصفهان قطع شده است. این در حالی است که کارشناسان بهداشتی و پزشکان به شدت تاکید دارند در هوای آلوده باید برای کم اثر کردن ریزگردها و سربی که وارد بدن می‌شود از شیر و فرآورده‌های لبنی استفاده شود؛ اما گرانی شیر و نبود رایگان آن در مدارس چطور کودکان را در برابر این موج آلودگی‌ها حفاظت کند؟ شرایط برای افراد سالمند هم ناگوارتر است. کسانی که به دلیل زندگی شهرنشینی عملا با فقر حرکتی روبه رو هستند و بر اساس آمار تعداد زیادی از بازنشستگان هر روز سفره‌های کوچک‌تری از شیر و گوشت و لبنیات دارند، در نتیجه این امر اورژانس‌ها باید آمادگی داشته باشند تا موجی از تلفات هیولای آلودگی هوا را پذیرش کنند. آنگونه که کولیوند اعلام کرده است تمام مراکز اورژانس در شهرهایی که اعلام وضعیت اضطراری شده و مراکز اورژانس پیش بیمارستانی در حالت آماده باش قرار دارند.
توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرید
کارشناسان و پزشکان به شدت توصیه می‌کنند افرادی که دارای آسم و یا مشکلات قلبی و تنفسی هستند، در فضاهای باز فعالیت نکنند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری کرده و در منزل استراحت کنند. ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده سرعت ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد. این کارشناسان همچنین می‌گویند ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی و سایر فعالیت‌های ورزشی هوازی به ویژه در اوایل صبح خودداری کنند.
 بنا به توصیه کارشناسان؛ باید به اندازه کافی آب بنوشید. از شیر، میوه جات و سبزیجات بیشتر استفاده کنید وافرادی که در فضاهای باز مجبور به فعالیت هستند، باید قبل از خوردن غذا، دست‌ها و دهان خود را به طور کامل شست وشو دهند و پس از مراجعه به منزل، حتما دوش بگیرند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس