روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در اصفهان 14 درصد بوده است؛

تورم مسکن روی شاخص 14

  • کد خبر 12115
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۱

اجاره‌ها کمرشکن است، «تورم» مستاجران را خانه خراب کرد، اجاره‌ها آسمانی شد و. از جمله توصیفاتی بود که مردم و رسانه‌ها تابستان امسال برای تشریح و انتقاد به بازار اجاره بها در اصفهان مطرح کردند.

هر چند نمی‌توان منکر افزایش و تورم قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره بها شد؛ اما بر اساس آمار، اصفهان در میان سایر استان‌ها و کلان شهرهای ایران به خصوص در مقایسه با تهران چندان تورم زیادی در اجاره بها نداشته است.
 بر اساس آمار منتشر شده از میزان اجاره بها، بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان لرستان با 23/6 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان شرقی با 2/7 درصد افزایش است و اصفهان نیز در جایگاه ماقبل آخر و قبل از آذربایجان با شاخص 1/128قرار گرفته است.هر چند میزان تغییر شاخص یعنی گرانی که اجاره‌ها در اصفهان تجربه کرده، از 5/4درصد در سال قبل به 6/14در تابستان امسال رسیده است که نشان از رشد قابل توجهی دارد؛ اما این رشد در سایر استان‌های کشور به مراتب بیشتر بوده است. به عنوان مثال این رشد در تهران2/29،سیستان و بلوچستان 30 و در لرستان 1/37 درصد بوده است. همچنین بر اساس این شاخص‌ها در تابستان 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل تورم نقطه به نقطه 23/1 درصد است که نسبت به فصل بهار 1398(25/6درصد)،2/5 واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با37/2 درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با 11/0 درصد افزایش است و البته اصفهان را هم می‌توان جزو همین کم تورم‌ها و قبل از آذربایجان غربی در نمودار قرار داد. به عبارتی خانوارهای استان لرستان به طور متوسط 14/1 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان آذربایجان غربی 12/1 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده‌اند.
بخش جالب دیگری که در گزارش مرکز آمار ایران منتشر شده است، مربوط به تورم فصلی اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری در فاصله سال‌های 1395 تا 1398 است که نشان می‌دهد تورم در تابستان 1395 از 9 درصد با 9/6 درصد در تابستان امسال رسیده؛ اما این بالاترین میزان افزایش در این سال‌ها نبوده است. بیشترین میزان تورم در تابستان و پاییز 97 در بازار مسکن کشور ایجاد شده است. در این سال در تابستان تورم اجاره بها 1/9 و در پاییز 5/8 درصد بوده است که می‌توان آن را بیشترین میزان افزایش در یک دهه اخیر دانست.
اما بر اساس جدول تورم سالیانه، بیشترین میزان تورم سالانه مربوط به تابستان 98 با 26 درصد افزایش بوده است. اصفهان در شاخص تورم فصلی و نقطه به نقطه نیز از میزان میانگین کشوری بسیار پایین‌تر است در حالی که درصد تغییرات شاخص در فصل بهار 98 نسبت به مشابه سال قبل 6/25بوده؛ اما این درصد برای اصفهانی‌ها  1/13درصد بوده که حتی کمتر از نصف میانگین کشوری را نشان می‌دهد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس