روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ July 11 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

اصفهانی‌ها پس از تهران بیشترین میزان سپرده بانکی را دارند؛

جیب پر پول بانک‌ها

  • کد خبر 12106
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۲۰

براساس گزارش بانک مرکزی، عمده ارقام سپرده‌های ریالی بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری شامل سپرده‌های دیداری، قرض‌الحسنه پس‌انداز، سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت، پیش دریافت‌های غیردولتی و بستانکاران موقت ریالی و سپرده‌های ارزی شامل سپرده‌های دیداری، مدت‌دار، پس‌انداز و پیش‌دریافت اعتبارات اسنادی غیردولتی و بستانکاران موقت ارزی است.

 همچنین در توضیحات بانک مرکزی عنوان شده که عمده ارقام تسهیلات شامل مطالبات از دولت، خالص تسهیلات اعطایی اعم از ریالی وارزی ومطالبات سررسید گذشته، معوق ومشکوک‌الوصول است، درضمن سپرده قانونی شامل سپرده‌های ریالی بوده است.
آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۲۶.۹ درصدی مانده سپرده‌ها و ۲۱.۷ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان تیر ۹۸ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد. گزارش بانک مرکزی از وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری در پایان تیرماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۲۱۶۵.۱ هزار میلیارد ریال شده که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۴۶۹۶.۴ هزار میلیارد ریال (۲۶.۹ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۱۴۹۱.۷ هزار میلیارد ریال (۷.۲ درصد) افزایش نشان می‌دهد. بیشترین مبلغ سپرده‌ها مربوط به استان تهران با مانده ۱۱۹۶۹.۸ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۹.۵ هزار میلیارد ریال است. مانده کل تسهیلات بالغ بر ۱۶۱۰۸.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۲۸۷۲.۵ هزار میلیارد ریال (۲۱.۷ درصد) و نسبت به پایان سال قبل ۱۰۱۸.۷ هزار میلیارد ریال (۶.۸ درصد) افزایش داشته است. بیشترین مبلغ تسهیلات مربوط به استان تهران با مانده ۱۰۴۴۵.۲ هزار میلیارد ریال و کمترین مبلغ مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد معادل ۵۴.۸ هزار میلیارد ریال است.
 اصفهان پس از تهران همچنان رتبه دوم میزان سپرده‌های بانکی را دارد. بر این اساس میزان سپرده اصفهانی‌ها بیش از 1165077 میلیارد ریال بوده که از این مقدار 586783 میلیارد ریال آن تسهیلات داده شده است. بررسی آمار خرداد ماه نشان می‌دهد که هم سپرده‌های بانکی و هم تسهیلات در تیر ماه امسال افزایش داشته است. بر این اساس، بانک‌ها به نسبت خرداد ماه 44 میلیارد ریال بیشتر تسهیلات داده‌اند و میزان سپرده گذاری‌ها در تیرماه از 2176 هزار میلیارد تومان به 2216 هزار میلیارد تومان رسیده است.
در اصفهان نیز رشد سپرده گذاری‌های بانکی را شاهد هستیم؛ بر اساس آماری که منتشر شده است هر اصفهانی در بانک 23 میلیارد تومان دارد. یکی دیگر از آمارهایی که در گزارش آمارهای بانکی بانک مرکزی وجود دارد، میزان نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی پس از کسری قانونی است. نسبت تسهیلات به سپرده‌ها بعد از کسر سپرده قانونی ۸۱ درصد است که نسبت به پایان تیر ماه ۱۳۹۷ و پایان اسفند ۱۳۹۷، به ترتیب 5/3 و 3/0 درصد کاهش را نشان می‌دهد. نسبت مذکور در استان تهران 3/96 درصد و در استان کهگیلویه و بویراحمد 9/104درصد است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس