روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

روحانی در یزد انتقادات بی سابقه‌ای را نسبت به دستگاه قضا و روند بررسی‌های پرونده‌های مفسدان اقتصادی مطرح کرد؛

تقابل در تریبون

  • کد خبر 12099
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

خبرشکایت و دلخوری‌های ریاست دو قوه مجریه و قضاییه، در هفته‌های اخیر در رسانه‌ها مطرح شده است.

حتی خبر گلایه‌های روحانی از رییسی در جلسه سران قوا که که البته بعد از انشار تکذیب شد هم نشان داد که دو قوه در برخی از مسائل با یکدیگر اختلاف نظر دارند؛ اختلافی که به نظر هر روز پر رنگ‌تر و جدی‌تر می‌شود. پس از بگیر و ببندهای برخی از مدیران دولتی به اتهام فساد و ارتشا و البته حمایت رییسی و تلاش او برای افشا کردن فسادها و حمایت علنی از آشکار کنندگان آنها که همین چند روز پیش به بهانه افشای فساد نفتی هم از تریبونی توسط رییسی مطرح شد، حالا روحانی هم این لفاظی و تقابل را به تریبون‌های علنی کشاند و در یزد صحبت از مطالبه گری برای به سرانجام رساندن پرونده‌های فسادی شد که به گفته وی به دلیل تعلل قوه قضاییه میلیون‌ها دلار از منابع کشور را به هدر داده است. رییس جمهور از رییس دستگاه قضا تعیین تکلیف پرونده بابک زنجانی و اجرای مصوبه شورای عالی امنیت ملی در سرعت رسیدگی به پرونده دو میلیارد دلاری را خواستار شد که به اعتقاد وی، دولت یازدهم ۱۰ ماه وقت داشت آن را از دست آمریکا درآورد؛ اما کاری نکرد.
 این اولین گلایه‌های روحانی از قوه قضاییه به صورت علنی و از یک تریبون رسمی نیست؛ اما می‌توان آن را تندترین آنها دانست. حسن روحانی در جریان سخنرانی در یزد اظهار کرد: دولت در سه لایحه مهم راه‌های اساسی مبارزه با فساد را روشن کرده و تاکنون دو لایحه آن را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است.
 وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مسئله در مبارزه با فساد، شفافیت است خاطر نشان کرد: همه مردم و مسئولان و همچنین شرکت‌های دولتی و دستگاه‌ها باید کاری که  انجام می‌دهند را با شفافیت برای مردم تشریح کنند. همچنین درآمدها و فعالیت‌های شرکت‌ها و کار نهادها باید کاملا روشن باشد و مشخص شود که چه چیزی از بودجه بیت المال مصرف کردند و برای آبادانی کشور چه کاری انجام داده اند. وی با طرح پرسش‌هایی از جمله اینکه چه کسانی مسئول هستند؟ چرا درباره آنهایی که در این پرونده نقش داشته‌اند، برای مردم توضیح داده نمی‌شود؟ ادامه داد: من از همه مسئولان می‌خواهم این دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار را برای مردم شفاف کنند؛ این پول نفت، خزانه و بیت المال بوده است.
رییس جمهور با درخواست از همه مسئولین و ارگان‌ها نسبت به رسیدگی به وضعیت دو میلیارد دلار پولی که به گفته وی، به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل ۱۰ ماه وقت داشت که این پول را از حلقوم آمریکا درآورد؛ اما دست روی دست گذاشت، گفت: چند سال پیش شورای عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضاییه باید به سرعت به این پرونده رسیدگی کند و تا امروز خبری نشده است؛ ما می‌خواهیم پرونده دو میلیارد دلاری برای مردم روشن شود.
 رییس جمهور تصریح کرد: اگر امروز، روز مبارزه با فساد است، فساد میلیارد دلاری را برای مردم توضیح دهید تا مردم خوشحال شوند و بدانند عزم امروز ما برای مبارزه با فساد جزم است. وی ادامه داد: فساد دانه درشتان کجاست؟ چرا به این پول‌ها رسیدگی نمی‌کنند؟ با بردن چند نفر به دادگاه و تبلیغ و سر و صدا کردن سر مردم کلاه نمی‌رود. باید بیان شود در این پرونده‌ها چه کسانی مسئول بوده‌اند؟ قضات و دادستان‌های شریف نترسند و به این جناح و آن جناح نگاه نکنند. من مورد به مورد در استان‌های مختلف این رقم‌ها را برای مردم اعلام می‌کنم، باید توضیح داده شود که این پول‌ها کجا رفته است. روحانی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: یک عده از افرادی که کمی بداخلاق هستند در طول ماه های گذشته در برخی از روزنامه ها چنین نوشته اند که این دولت در سال 97 و با ارز 4200 تومانی، 18 میلیارد دلار را به باد داده است در این راستا به رییس بانک مرکزی دستور دادم تا تمام پول هایی که در سال گذشته در 6 ماه اول پرداخت کرده را فهرست و اعلام کند و در این زمینه اخیرا نامه آن را به من داده است و از ایشان خواستم که این نامه را منتشر کند.
اختلاف میان رؤسای قوا در نحوه کارکرد و یا عمل به قوانین، مسئله تازه‌ای نیست. احمدی نزاد هم به شدت با قوه مقننه و قضاییه مشکل داشت و حالا روحانی هم با رییسی اختلاف دارد؛ اما آنچه در این میان تازگی دارد روند تند و شتاب آلود دستگیری مدیران دولتی است که تقریبا دولت روحانی هیچ کاری نتوانسته است برای متوقف کردن آن انجام دهد شاید به همین دلیل روحانی به جای لابی گری با قوه قضاییه و حل و فصل بی سر و صدای کم کاری مدیرانش، این بار تقابل در تریبون را به عنوان مقابله با اقدامات دستگاه قضا انتخاب کرده است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس