روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ July 11 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

در آبان ماه منتظر قطع یارانه تعداد زیادی از خانوارها باشید ؛

حذف شدگان!

  • کد خبر 12098
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۹

هر چند دولت طی شش سال اخیر در برابر فشارها برای حذف یارانه‌های پر درآمدها مقاومت کرد؛ اما بالاخره کاهش فروش نفت و درآمدهای کشور، دولت را وادار کرد تا این برنامه را که قرار بود از ماه‌های ابتدایی ارائه یارانه‌ها به همه مردم آغاز شود، کلید بزند.

این امر اما بسیار کند و لاک‌پشت‌وار در ماه‌های اخیر دنبال شده است. در حالی که هر ماه ۷۸ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند، در مهر ماه تنها یارانه 400 هزار نفر قطع شده است. بر اساس اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه قرار است تا پایان سال 24 میلیون نفر از چرخه یارانه بگیران دولتی حذف شوند، پس در ماه‌های پیش رو این روند به شدت شتاب خواهد گرفت.
احتیاط، شرط اول حذف
همین گام‌های کوچک برای حذف یارانه‌ها تا کنون با اعتراضات زیاد از سوی برخی از نمایندگان از یک طرف و افراد معمولی جامعه از سوی دیگر و البته روشنگری‌های بیشتری در این زمینه مواجه بوده است. هر چند بر اساس اعلام وزیر رفاه کار و امور اجتماعی این اقدام با احتیاط صورت گرفته؛ اما کسانی از چرخه یارانه‌ها حذف شده اند که اگر چه خود روستایی و محروم بودند؛ اما گردش‌های مالی میلیونی‌شان نشان از حفره‌های سیاهی در شبکه بانکی کشور به نام حساب‌های اجاره‌ای داشت و بدون شک با افزایش حذف افراد از این چرخه این مسائل آشکارتر خواهد شد.
یارانه کدام خانوارها تا پایان آبان قطع می‌شود؟
در روزهای باقی مانده تا واریز یارانه آبان ماه، دولت تلاش دارد تا مجلس را برای قطع یارانه تعداد بیشتری از افراد واجد شرایط متقاعد کند. حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرای تبصره (۱۴) قانون بودجه ۱۳۹۸ درباره تعداد حذفیات در این دوره گفت: خبری از تعداد حذفیات در این دوره نیست و منتظر دستور مجلس شورای اسلامی هستیم.
 وی تصریح کرد:« اکنون در مرحله توجیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره حذف یارانه خانوارهای با درآمد بالا هستیم، هرچند که تکلیف قانونی برای این حذف به دولت محول شده است».
 اینکه دولت با چه استدلال و برنامه‌ای یارانه‌ها را قطع می‌کند مسئله ای است که در هفته‌های اخیر اظهار نظرهای مختلفی برای آن صورت گرفته است؛ از داشتن خانه با متراژهای بالا و ماشین‌های خارجی تا گردش مالی حساب‌ها و... اما همچنان تعداد متعرضان به حذف یارانه‌ها نشان می‌دهد برآوردهای دولت چندان هم دقیق نیست ضمن اینکه احتمال عدم حذف برخی از خانوارهای پردرآمد هم به این روال وجود خواهد داشت.
اصفهان، در صدر حذفیات یارانه‌ای
پس از چندین مرحله حذف یارانه بگیرها در ماه‌های اخیر، اعلام شد که اصفهان پس از تهران بیشترین میزان حذف یارانه را داشته است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی ستاد تبصره 14 قانون بودجه، پس از تهران استان‌های اصفهان با 2/8درصد، فارس با 5/7 درصد، خراسان رضوی 9/6  درصد و استان مازندران با 4/4 درصد در رده‌های بعدی دارای بیشترین جمعیت حذف شدگان از دریافت یارانه نقدی قرار گرفته‌اند. بنابر این در دور بعدی نیز اصفهانی‌های بیشتری در میان حذف شدگان یارانه‌ای قرار خواهند داشت.
سرانجام یارانه‌ها چه خواهد شد
مباحث مربوط به یارانه را اظهارنظرها، طرح‌ها و تحلیل‌های مختلف داغ می‌کند. این فقط موضوع قطع یارانه‌ها نیست که مورد توجه افکار عمومی قرار دارد. حالا که مسلم شده قرار است یارانه دهک‌های بالای درآمدی که بر اساس برخی محاسبه‌ها تعدادشان به حدود ۲۰ میلیون نفر هم می‌رسد قطع شود، مردم می‌پرسند معیارها برای اینکه فردی را جزو پردرآمدها قرار دهیم، چیست؟ موضوع دیگری که به آن پرداخته می‌شود این است که درآمد حاصل از قطع یارانه دهک‌های بالای درآمدی، کجا قرار است خرج شود؟
مسئولان به این دو سوال جواب‌های نصفه نیمه‌ای داده‌اند. آنها درباره معیارهای قطع یارانه به تراکنش‌های بانکی و دارایی‌هایی مانند خانه و خودرو اشاره می‌کنند. در این بین به نظر می‌رسد تراکنش بانکی بیش از همه مورد توجه بوده است. درباره اینکه درآمد حاصل از یارانه‌ها قرار است کجا خرج شود هم اخیرا عنوان شده که این درآمدها قرار است به معلولان اختصاص یابد. در روزهای اخیر مطالبی هم در این باره طرح شده که نه تنها باید یارانه ثروتمندان قطع شود که آنها باید یارانه دریافتی را پس بدهند؛ این یعنی فردی که ثروتمند است و در سال‌های اخیر یارانه گرفته حالا پنج میلیون تومان به دولت بدهکار است. آیا اجرای چنین طرحی امکان‌پذیر است؟ مسلما پاسخ به این مبحث روشن و شفاف نخواهد بود آن هم در آستانه انتخاباتی که هم نمایندگان از پیگیری این مسئله به دلایل تبلیغاتی معذور هستند و هم دولت به دلیل انتقادات نمی‌تواند زیر بار فشار آن برود. در نهایت باید به همین حذف‌های تدریجی قطع یارانه پر درآمدها آنه هم لاک‌پشت وار و آهسته امید بست تا شاید اندکی از بار هشت میلیارد نفری که در این سال‌ها یارانه گرفته‌اند و بر گرده دولت سوار هستند، سبک شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس