روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ July 11 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام رییس اتحادیه فروشندگان خودروی اصفهان، خودرو سازان عامل گرانی‌های اخیر در بازار خودرو هستند

ماجرای پراید؛ رد پول!

  • کد خبر 12092
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

در شرایطی که دلار در بازار داخلی به ثبات رسیده، قیمت طلا در سراشیبی کاهش قرار دارد و پراید تولید داخل در همین دو هفته اخیر بیش از 4 میلیون گران شده است.

 این وضعیت در حالی رخ داده که هنوز یک ماه از بگیر و ببندهای مدیران در دو شرکت خودرو سازی و کشانده شدن پای نمایندگان مجلس به پرونده فساد و رانت و احتکار در صنعت خودرو نمی‌گذرد؛ اما انگار قرار نیست این بازار روی آرامش و واقعی شدن قیمت‌ها را ببیند. بالا و پایین کردن قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد که از ابتدای آبان ماه تاکنون خودروهای تولید داخل بین یک تا صد میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند. هر چند موضوع گرانی خودرو برای مردم عادی شده؛ اما این مسئله هر بار علتی داشته که با بر طرف نشدن آن و یا اقدامات اشتباه برای رفع آن، مشکل تازه‌ای ایجاد ‌شده و باز هم بر گران شدن خودرو دامن زده می شود. می توان گفت که خودرو‌سازان پای ثابت ماجرای گرانی خودرو هستند حالا به نوعی و شکلی متفاوت از دفعات پیش.
خودرو سازان، عامل گرانی هستند
تا چند ماه پیش دلالان و فعالان در بازار آزاد عامل گرانی خودرو بودند حالا همین افراد معتقدند این خودرو سازان هستند که با بالا و پایین کردن قیمت‌ها، پیش فروش خودروهایی که عملا توان تولید ندارند و کاهش عرضه قیمت‌ها را بالا برده‌اند. سعید موتمنی، رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اخیرا اعلام کرده که ایران‌خودرو و سایپا عامل گرانی خودرو هستند. وی گفت: بنا بر اعلام فروشندگان خودرو، چند وقتی است صدور فاکتور خودروهای پراید و پژو ۲۰۶ در نمایندگی‌ها کند شده و همین امر قیمت‌ها را در بازار به هم ریخته است. در همین زمینه رییس اتحادیه صنف فروشندگان خودروی اصفهان هم با اعتقاد بر اینکه شرکت‌های خودروساز عامل افزایش قیمت در بازار هستند، گفت: در حالی که شرکت‌های خودروساز با افزایش قیمت مانع ضرر خود می‌شوند، از سوی دیگر این شرکت‌ها در بازار آزاد تهران و دیگر شهرها دلال‌هایی دارند که از طریق آنها خودروهایشان را با قیمت بالا می‌فروشند. حمیدرضا قندی با بیان اینکه متاسفانه دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا هنوز تعهدات سال ۱۳۹۷ خود را تحویل برخی مشتریان‌شان نداده‌اند، اظهار کرد: این شرکت‌ها خودروهای خود را پیش‌فروش می‌کنند؛ اما متاسفانه در زمان موعد قادر به تحویل تعهد خود به مشتریان‌شان نیستند که این موجب افزایش قیمت و نوسانات بازار خودرو شده است. رییس اتحادیه صنف فروشندگان خودروی اصفهان افزود: درحالی که دو ماه پیش قیمت پراید ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود؛ اما اکنون با ۵ میلیون تومان افزایش به ۴۶ میلیون تومان رسیده است که دلیل آن فاکتور نشدن و عرضه پایین این خودرو از سوی شرکت سایپاست. وی با تاکید بر اینکه به‌طور معمول بازار، قیمت خودرو را مشخص می‌کند و بازار دست دلالان نیست، افزود: متاسفانه شرکت‌های خودروساز محصولات خود را به بازار عرضه نمی‌کنند، از سوی دیگر خودروهای موجود در نمایشگاه‌ها متعلق به مصرف‌کنندگان است و بنگاه‌داران با توجه به قیمت سایت‌های مختلف همچون دیوار، باما و شیپور و ... خودروها را قیمت‌گذاری می‌کنند.
بازگشت قیمت‌ها به سایت‌های فروش خودرو
در ابتدای گزارش بیان شد که هر بار علتی برای گرانی خودرو کشف می‌شود که نه تنها حل نمی‌شود بلکه خود باری بر دوش این بازار آشفته تحمیل می کند. نمونه بارز این ادعا در سایت‌های فروش خودرو مشاهده می شود. همین چند ماه پیش دلالان در این سایت ها  قیمت‌ها را بالا بردند، و پس از آن قرار شد قیمت ها از این سایت‌ها حذف شود؛ اما پس از مدتی دوباره و با قدرت بیشتری قیمت‌ها خودنمایی کردند، بدون آنکه برخوردی با آنها صورت گیرد! این موضوع را رییس اتحادیه صنف فروشندگان خودروی اصفهان هم یکی از علل افزایش قیمت‌ها در بازار می‌داند. به عقیده وی، با توجه به غیرقانونی بودن این سایت‌ها در زمان افزایش شدید قیمت خودرو در بازار، با پیگیری صورت گرفته آنها قیمت‌ها را حذف کردند؛ اما پس از آرام شدن بازار، دوباره این سایت‌ها اقدام به قیمت‌گذاری خودروها کردند، بااین‌وجود هنوز هیچ نظارتی بر نرخ خودروها در این سایت‌ها اعمال نشده است.
شوک روانی، عامل گرانی پراید
شاید کمتر کسی باور می‌کرد روزی خبر تولید نشدن پراید بتواند شوک روانی و قیمتی برای بازار خودرو داشته باشد و قیمت‌ها را بالا بکشد؛ اما آنگونه که احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان گفته است، نام‌بردن از خودروسازان به‌عنوان عامل گرانی باهدف انحراف افکار و تشویش اذهان عمومی صورت می‌گیرد. وی تاکید کرده: خبر توقف تولید پراید هفته پیش به طور رسمی از سوی شرکت سایپا تایید و اعلام شد و بدیهی است که پس از انتشار آن، جو روانی بازار درباره خودرویی که فروش آن نیز به‌زودی کاملا متوقف می‌شود، کمی ملتهب شود و قیمت آن تغییر کند. این در حالی است که رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو معتقد است مردم به‌دنبال خودروهای روز و جایگزین پراید هستند نه خودروهای از رده خارج.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس