روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ January 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس آمار، در شهر اصفهان یک سوم جمعیت بالای 30 سال دیابت دارند ؛

نگرانی شیرین برای اصفهانی ها

  • کد خبر 12091
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۸

دیابت، تحفه شهرنشینی و صنعتی خوری برای ایرانی ها و همه مردم دنیاست؛ بیماری خاموشی که سالیانه هزاران نفر را به کام خود می کشد و در معرض خطر مرگ قرار می دهد.

 این بیماری واقعیتی است که می توان آن را سونامی مرگ نامید؛ اساس جلوگیری از دیابت، آموزش، کنترل و پیشگیری بوده و آموزش، اساس درمان است. با توجه به آمار وزارت بهداشت تا 15 سال آینده یک‌سوم جمعیت ایران دیابتیک خواهند شد، این یک تصاعد حسابی ساده نیست و لگاریتمی است، افراد پردیابتیک نیز این آمادگی را دارند که در معرض این بیماری قرار گیرند. بر اساس اعلام مسئول برنامه های پیشگیری و کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی مرکز بهداشت استان اصفهان،  540 هزار نفر پیش دیابتی و بقیه دیابتی هستند. رامش حسین خانی گفت: مبتلایان به پردیابت استان اصفهان 18 درصد جمعیت را شامل می‌شود که یک درصد بیشتر از کشور است. بر اساس آخرین آمار،  ۱۱درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستند که در این میان تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار قابل توجه‌تر از مبتلایان به دیابت نوع یک است. از این آمار یاد شده ۱۰ درصد را مردان و ۱۱.۵ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. در گذشته آمار ابتلا به دیابت در روستاها و شهرهای بزرگ بسیار متفاوت بود؛ اما اکنون در روستاها نیز هشت درصد جمعیت بالای ۲۵ سال دیابت دارند که این عدد حاکی از رشد ۱۲ درصدی ابتلا به دیابت در روستاها طی سالیان اخیر است. در این میان سهم پایتخت نشینان از آمار ابتلا به دیابت، ۱۲.۸ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال است. این آمار نشان می دهد که در اصفهان آمار دیابت نگران کننده‌تر از کل کشور است . در همین زمینه رییس هیئت مدیره موسسه خیریه دیابت اصفهان گفت: در شهر اصفهان یک سوم جمعیت بالای 30 سال دیابت دارند؛ 20 تا 40 درصد مردم اصفهان کبد چرب دارند که مقدمه‌ای بر سرطان است، کبد محل بازیافت چیزهای خوب است.عطاری افزود: در سطح جهان هر 20 ثانیه دو نفر به دیابت مبتلا می‌شوند، دیابت سردسته علل کوری، نارسایی قلب، نارسایی کلیه، پیوند کلیه و قطع عضو است؛ بر حافظه و روان انسان تاثیر گذاشته و افسردگی ایجاد می‌کند. وی با بیان اینکه هزینه هر فرد دیابتی در ماه 130 دلار است، گفت: دیابت هزینه زیادی برای ایرانی‌ها دارد و اگر این هزینه برای آنها پرداخت  نشود، شاهد عوارض بسیار بدی خواهیم بود، افرادی که دیابت دارند دو برابر سایر افراد به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند.وی با اشاره به اینکه پرخوری، پرنوشی و پرادراری از علائم ایجاد دیابت است، بیان داشت: همچنین افرادی که چاق هستند و دور شکم بزرگی دارند مستعد دیابت هستند؛ آموزش مردم اولین قدم برای پیشگیری از دیابت است و برای آموزش باید از پایگاه‌های فرهنگی جامعه استفاده کرد.
به نظر می رسد، اصلی ترین مسئله امروز این است که مردم با دیابت و نوع ابتلا به آن آشنایی چندانی ندارند. آگاه سازی عمومی اصلی ترین رخدادی است که باید در جامعه اتفاق بیفتد؛ حرکتی مشابه با آنچه در مورد بسیج همگانی برای افراد دارای فشار خون بالا صورت گرفت و می توان گفت حرکت مثبت و آگاهی بخشی بود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس