روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

قرار نیست قلیان‌ها به یکباره از سطح شهر جمع آوری شوند؛

حذف تدریجی یک قاتل

  • کد خبر 12085
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۷

هر چند کسی با طرح ضربتی جمع آوری قلیان از سطح شهرهای بزرگ و اصفهان آن هم با بگیر و ببند و جریمه‌های سنگین طی چند سال گذشته موافق نبود؛ اما امروز هم کسی چندان دل خوشی از سبز شدن قارچ گونه قهوه ها خانه‌ها در شهر اصفهان ندارد.

 حالا در هر خیابانی چه شلوغ باشد و چه خلوت، یک چای‌خانه با بوی قلیان‌های میوه‌ای که می‌گویند از تنباکوهای غیر استاندارد و حاوی شیشه استفاده می کنند، وجود دارد. ممنوعیت و در پی آن لغو ممنوعیت استعمال قلیان در چای‌خانه‌ها با این استدلال که پروانه کسب با ارائه قلیان به تعدادی از افراد، مانع جمع آوری آن و ناقض قانون بود،صورت گرفت. البته اصناف و سازمان تعزیرات اعلام کردند با تمام شدن تمدید مهلت پروانه کسب این افراد، دیگر تمدیدی در کار نخواهد بود و تا سه سال دیگر قلیان‌ها از سطح چای‌خانه ها جمع آوری خواهد شد؛ اما آنگونه که مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف استان اصفهان گفته، قرار نیست که قهوه خانه‌ها بسته و از عرضه قلیان در همه قهوه خانه‌ها جلوگیری شود. این اظهارات در واکنش به برخی اخبار در فضای مجازی گفته شده که در آنها ادعا شده بود به زودی از عرضه قلیان در تمام قهوه خانه‌های اصفهان جلوگیری به عمل می‌آید؛ این ادعا البته نه تنها رد شد بلکه جواد محمدی فشارکی اعلام کرد کمیته‌ای تشکیل شده و قرار این است که به شکل تدریجی عرضه قلیان حذف شود که این مطابق دستور وزیر بهداشت در حذف تدریجی عرضه قلیان هم هست. وی افزود: در حال حاضر تاکید بر جلوگیری از فعالت چای‌خانه‌های بدون پروانه است که البته سازمان مدیریت بازرسی و نظارت بر اصناف استان همیشه تلاش داشته نه تنها چای‌خانه‌ها بلکه با تمام صنف‌ها و کسانی که فاقد پروانه فعالیت می‌کنند، به شدت برخورد کند. محمدی عنوان کرد: البته واحد صنفی چای‌خانه بدون پروانه، امکان فعالیت ندارد و سایتی که به این منظور ایجاد شده بسته شده است و پروانه جدیدی صادر نخواهد شد.
این سخنان در حالی مطرح شده که طی چند هفته اخیر برخی از جریانات در مجلس تلاش کردند تا مستثنی کردن چای‌خانه‌ها و اماکن مخصوص سیگاری‌ها از مکان‌های عمومی استعمال دخانیات و قلیان دراین مکان‌ها را آزاد کنند. اوایل مهرماه سال جاری بود که استفساریه‌ای در مجلس مطرح شد که به موجب آن استعمال دخانیات در قهوه‌خانه‌ها و اتاق‌های استعمال دخانیات در فرودگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری مشمول اماکن عمومی نمی‌شد؛ طرحی که مخالفت‌ها و هشدارهای مسئولان وزارت بهداشت را به همراه داشت و در نهایت نیز از سوی شورای نگهبان رد شد و موجب شد تا مخالفان استعمال قلیان نفس راحتی بکشند. به نظر می‌رسد قلیان معضلی است که نه مسئولان توان حذف آن را دارند و نه متولیان فرهنگ و سلامت؛تفریح ارزان و کشنده‌ای که هر روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند و نه مانند سیگار قبحی در میان خانواده‌ها دارد و نه مانند مواد مخدر اثرات تخریبی آشکاری به دنبال دارد. در نهایت قلیان دشمن زیرکی است که شاید باید به تدریج از صحنه اجتماعی و فرهنگی کشورمان محو شود قاتلی که هر ساله هزاران نفر از مردم را به کام مرگ می‌کشاند که البته سهم اصفهانی‌ها هم در این میان قابل توجه است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس