روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ماجرای تخلف یک شرکت نفتی در اصفهان و حمایت قوه قضاییه از افشای آن، توجهات را نسبت به نقاط تاریک فساد در صنعت نفت کشور جلب کرده است؛

چشم روشنی!

  • کد خبر 12084
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۷

تخلف یک شرکت نفتی اصفهان و افشاگری آن توسط یک خبرنگار هرمزگانی، دفاع تمام قد رییس قوه قضاییه از این موضوع را در پی داشت و بار دیگر مسئله پیچیده و گسترده فساد در پروژه‌های نفتی را مورد توجه قرار داد.

 بر اساس ادعای یک خبرنگار در هرمزگان، یک شرکت نفتی ثبت شده در شهرک صنعتی جی اصفهان متهم به دست داشتن در خام فروشی مواد اولیه تولید قیر و تخلفات در زمینه استفاده از رانت برای صادرات شده بود. مبلغ این تخلف گسترده بالغ بر 680 میلیارد تومان اعلام شده است. آنچه مشخص شده این است که شرکت پالایش نفت جی اصفهان در روندی چند ساله، وکیوم باتوم را به عنوان ماده اولیه تولید قیر به واسطه شرکت «همیار جی بندرعباس» در هرمزگان تحویل گرفته و صادر کرده است. بر اساس ادعای عضو هئیت رییسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی نداشتن مجوز فعالیت، تخلف صورت گرفته شرکت پالایش نفت جی در هرمزگان است. حامد حسینی در پاسخ به بی اعتبار بودن مجوز شرکت نفت جی در هرمزگان گفت: شرکت نفت جی در اصفهان تاسیس شده و مجوز گرفته است و در بندرعباس با اجاره مخازن نفتی، سهمیه‌ای را به دست آورد که در حقیقت درمحل فعالیت مجاز کارخانه جی نیست. حسینی افزود: البته امکان دارد شرکت‌های دیگری که دارای مجوز فعالیت در استان هرمزگان هستند بتوانند برای شرکت جی، خرید وکیومی نفتی انجام دهند. این ادعا البته توسط شرکت نفت جی رد شده است. بر اساس اعلام قائم مقام شرکت پالایش نفت جی، این شرکت پروانه بهره برداری با ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن دارد و مواد اولیه را از بورس کالا که ساز و کار استاندارد است خریداری می‌کند. سیفیان افزود:« از آنجا که بورس کالا، بستری برای تهیه مواد خام و محلی برای عرضه فرآورده‌های نفتی از جمله قیر بود، برایش تفاوتی نمی‌کند که این مواد خام از کدام بخش کشور تهیه می‌شود ما هم برای تهیه مواد مصرفی خود با شرکتی که در بندرعباس دارای مجوز است همکاری می‌کنیم». اما مقامات سازمان صمت هرمزگان مدعی هستند مجوز فعالیتی برای این شرکت دراین استان وجود ندارد و شرکت همیار جی در بندرعباس نیز خارج از ظرفیت پروانه وکیوم باتوم خریداری کرده و سوخت یارانه ای هم دریافت می‌کرد.
 پیروی منش، معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت در استان هرمزگان در این زمینه گفت: از آنجا که از مهرماه سال ۹۶ هیچ‌گونه عرضه وکیوم باتوم در بورس کالا صورت نگرفته، احتمالا شرکت پالایش نفت جی، وکیوم مورد نیاز خود را از مرجع دیگر تهیه کرده است و سپس بدون آنکه وکیوم باتوم خریداری شده را به شرکت جی واقع در اصفهان انتقال دهد در مخازن موجود در اسکله شهید رجایی نگهداری کرده است حال به چه منظور، معلوم نیست، زیرا این شرکت مجوز تولید قیر در استان هرمزگان را ندارد. نام شرکت پالایش نفت جی که از آن به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده قیر در خاورمیانه هم از سوی وزارت نفت یاد می‌شود پیش از این نیز در پرونده‌های تخلف در امور نفتی و رانت هم دیده شده است. در سال گذشته و در پرونده سلطان قیر نیز نام شرکت نفت جی به عنوان یکی از شرکت‌هایی که مورد کلاهبرداری از این شخص با همدستی «خاوری» واقع شده بود،مطرح شد. هر چند باقری مدعی شد ادعای این شرکت درست نیست و مبالغ و ملکی که در ازای پول قیر دریافت کرده را در شکواییه نیاورده است. پیش‌تر نیز این شرکت متهم به ارائه نفت به پیمانکاران دولتی با توافق وزارت نفت و شرکت راه و شهرسازی شده بود؛ مسئله ای که در نهایت منجر به فروش قیر پایین‌تر از قیمت در بازار شد و این مسائل در حالی مطرح شد که موجی از انتقادات نسبت به رسانه‌ای شدن این خبر در صدا و سیما و خبرنگاری که توانست ثابت کند وکیوم باتوم تولید شده در پالایشگاه بندرعباس بدون آنکه به اصفهان برود و تبدیل به قیر شود، مستقیما به انباری بزرگ در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی رفته و از آنجا به صورت خام صادر می‌شود، صورت گرفت؛ اما در نهایت این تخلف بر عکس تمامی رویه‌های پیش از این که با شکایت شرکت اصلی و در روندی پیچیده از دادرسی‌ها گرفتار می‌شد، این بار مورد حمایت رییسی قرار گرفت. رییس دستگاه قضا تاکید کرد به جای فشار و مواخذه باید خبرنگاری که این مسئله را اثبات و یا رسانه‌ای کرده است را مورد تشویق قرار داد؛ اتفاقی که می‌توان آن را کم سابقه یا بی سابقه دانست.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس