روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ June 05 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

به بهانه برگزاری دوره‌های آشنایی با خانواده‌های چند همسری در اصفهان و تهران؛

مضحکه !

  • کد خبر 12071
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

ازدواج و مقوله همسرگزینی در کشور ما به ناکجاآباد می‌رود؛ مقصدی که نه ابتدای آن و برنامه ریزی برای ترغیب افراد برای ورود به این حیطه مشخص است و نه آخر و عاقبتش برای دوام.پس از ازدواج سفید، آمار بالای طلاق، تعداد زیاد مجردان دهه شصتی، حالا چشم‌مان به ازدواج‌های چند همسری هم روشن شده است.

موسسه‌ای که این روزها پوستر تبلیغات‌اش دست به دست می‌شود و عده‌ای را می‌خنداند، برخی را عصبانی می‌کند و در نهایت این سوال به ذهن مخاطبان می‌رسد که این اقدام در جامعه ما با شرایط و اوضاع و احوال کنونی یک ارزش است یا ضد ارزش؟
افراد پشت صحنه این مدل از تبلیغات چند همسری اتفاقا راه درستی را برای تبلیغات‌شان در پیش گرفته‌اند. وارد شدن به حیطه دنیای مجازی و استفاده از راه‌های روان‌شناسانه و گفت وگو محور از جمله راهکارهای موسسه موسوم به «حیات حسنی» است. در کنار این راهکارها در اقدامی شگفت انگیز صدا و سیما نیز با این عده همراهی می‌کند. موسسه «وطن توحیدی حیات حسنی» در سال ۱۳۹۰ توسط «جمعی از مشتاقان و دلسوزان امت اسلامی» تاسیس شده ولی به نام مدیران آن اشاره نشده است.
 این بخشی از معرفی است که این گروه در سایت خود قرار داده است. در همین سایت از طرفداران و اعضا خواسته تا در حمایت از برنامه اخیر تلویزیون ملی در مورد چند همسری وارد اینستاگرام شوند و از مجری و برنامه حمایت کنند. این موسسه همچنین با «موسسه آفتاب نجف» در شهر عراق همکاری دارد و در طول راهپیمایی اربعین هم برای شرکت‌کنندگان در این رویداد، کلاس‌های ویژه ازدواج و ازدواج بین‌فرهنگی برگزار می‌کند که منظور آنها ازدواج شهروندان ایرانی و عراقی است. موسسه «حیات حسنی» یکی از اهداف خود را گسترش «ازدواج‌های چند همسری اسلامی در سطوح محلی، ملی و بین‌الملل» اعلام کرده است؛ اتفاقی که می‌توان آن را اولین از نوع خود در ایران دانست. جالب اینکه این گروه در اصفهان هم تاکنون دو دوره از همین کلاس‌های چند همسری را برگزار کرده و اکنون در تهران برگزاری آن سر و صدای زیادی به پا کرده است.
رابط هماهنگ کننده کارگاه چندهمسری در استان اصفهان نیز با بیان اینکه آخرین کارگاه مربوطه در مهرماه با حضور 25 نفر برگزار شده، گفته است: در مجموعه ما طلاب حوزه علمیه و دانشجویان با بررسی‌هایی که در شهرهای حاشیه‌ای در جنوب و شرق کشور داشتند متوجه شدند که آسیب‌هایی فرهنگی و امنیتی در حال وقوع است و زنان مطلقه و همسرفوتی‌های زیادی که امکان ازدواج ندارند برای برآورده کردن نیاز غریزی و عاطفی ارتباطات نامشروعی برقرار می‌کنند که معضلات غیر قابل کنترلی به دنبال دارد. وی که نمی‌خواهد نامش فاش شود در ادامه می‌افزاید: ما در این مرکز هم مراجعان زن و هم مرد داریم و با بررسی وضعیت زندگی آنها افراد متقاضی را به یکدیگر معرفی می‌کنیم. اتفاقی که بیشتر در سایت‌های همسریابی هم در حال رخ دادن است؛ نوعی دلالی محبت یا همان راوی گری برای ازدواج. یکی از مدیران این کارگاه‌ها که با ایسنا مصاحبه کرده اما نامش آورده نشده است مدعی شده در این کارگاه‌ها، اساتید «روان‌شناسی و دینی» درباره «ضرورت و احکام» چند همسری سخنرانی می‌کنند.
در این کارگاه همچنین اساتید برای مردان متاهلی که شرایط و زمینه را داشته باشند، برای اختیار کردن همسر دوم وساطت خواهند کرد.
این مسئول هدف از برگزاری این کارگاه‌ها را «احیای چند همسری» و کمک به پنج میلیون دختری که امکان ازدواج ندارند، دانسته است. اما سوال دیگر اینکه آیا دختران مجرد حاضر به ازدواج دوم یا سوم یک مرد هستند؟ آیا تنها مشکل تجرد دختران تنها همین مسئله بوده است؟ مسلما نه! در جامعه‌ای که آمار خیانت یا ارتباط به هر شکل با زن دیگری در میان زنان پس از اعتیاد اولین رتبه علت درخواست طلاق است پس ازدواج دوم هنوز یک ضد ارزش به حساب می‌آید آن وقت چطور برخی از اساتید این کارگاه‌ها با برگزاری یک دوره می‌توانند این ضد ارزش‌ها را به یک ارزش تبدیل کرده و بیشتر از آن مسئله تجرد را با این نسخه پیچی عجیب و استدلال کور برطرف کنند، آن هم در شرایطی که هنوز میان علمای دین ما در مورد چند همسری شرایط و صحت آن اختلاف نظر وجود دارد. حتی برخی کارشناسان دینی و فعالان مدنی معتقدند چندهمسری نه دستور اسلام است و نه درآن تجویز شده، نه در شرع چنین حکمی آمده است و نه در فرهنگ ما جایی دارد و تنها راه حلی برای مواقع ضروری است که هنوز شرایط در کشور ما به اضطرار نرسیده است.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس