روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با موظف شدن بانک‌ها به واگذاری اموال مازاد خود تا پایان سال، چه تغییراتی در سیستم بانکی و بازار املاک استان‌هایی مانند اصفهان ایجاد خواهد شد؟

آن سوی باجه!

  • کد خبر 12070
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

بر اساس دستور وزیر اقتصاد و دارایی، بانک‌ها موظف شده‌اند اموال مازاد خود را تا پایان امسال یعنی تا کمتر از 5 ماه دیگر به فروش برسانند تا بتوانند برای افزایش سرمایه مجوزهای لازم را بگیرند.

 این تصمیم امیدها برای بیرون رفتن بانک‌ها از سیستم بنگاه داری و دلالی را افزایش و امیدها برای عرضه این اموال که اغلب ملکی هستند به بازار و کاهش قیمت مسکن را در پی داشته است. تصمیم مذکور که پیش از این هم توسط وزیر اقتصاد به بانک‌ها ابلاغ شده بود موجب شد تا در شش ماهه نخست امسال فروش اموال مازاد بانک‌ها رونق بگیرد. بر این اساس، فروش املاک مازاد بانک‌ها که در سال‌های پیش به کندی پیش می‌رفت، با تشکیل کمیته ویژه واگذاری دارایی‌های مازاد بانک‌ها سرعت گرفت و در پنج ماه نخست سال 1398 بیش از 40 هزار میلیارد واگذاری را تجربه کرد. همچنین مجموع واگذاری‌ها در سال 97 حدود 70 هزار میلیارد بوده است؛ اما چرا املاک جزو اصلی‌ترین اقلام بانک‌ها خواهد بود و فروش آن به خصوص در کلان شهرها چه تاثیری بر روند قیمت مسکن و املاک خواهد داشت؟  شعبه‌های بانک‌ها اصلی‌ترین املاک و مستغلات مازاد است که قرار است تا آخر امسال واگذار شود. بر اساس اعلام معاون وزیر اقتصاد و دارایی، در سال جاری ۶۰ هزار میلیارد تومان بنگاه دولتی زیرمجموعه بانک‌ها واگذار و هزار شعبه مازاد نیز ادغام خواهد شد البته پول حاصل از این اموال نمی‌تواند به افزایش سرمایه بانک‌ها اختصاص یابد. حنیفی، درباره دلیل محدودیت بانک مرکزی در افزایش سرمایه بانک‌ها از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها، افزود: بانک مرکزی تا پایان سال ۹۸ به همه بانک‌ها مهلت داده که طبق ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید سرمایه‌گذاری‌ها و دارایی‌های مازاد و غیرمرتبط خود را واگذار کنند و در غیر این صورت مشمول مجازات‌های در نظر گرفته شده در مواد قانونی مزبور خواهند شد. حرف ما این است که بانک‌ها باید این دارایی‌های مشاع را تاکنون به فروش می‌رساندند و قانون رفع موانع تولید نیز بر این موضوع صحه گذاشته و تا الان هم رویه‌ای که بانک‌ها به آن عمل کرده‌اند، همین بوده است.
وی در مورد اینکه دارایی‌های قابل فروش بانک‌ها چگونه مشخص می‌شود، گفت: دارایی‌های قابل فروش هر بانک کاملا مشخص است، به طور مثال اگر بانکی در معدن یا سهام غیر بانکی سرمایه‌گذاری کرده، نمی‌تواند از این محل افزایش سرمایه بدهد و اساسا برای عدم فروش آن باید پاسخگو باشد. کاهش شعبه بانک‌ها که در دستور بانک مرکزی و وزارت اقتصاد قرار دارد بی شک در بازار مستغلات و املاک کلان شهرها تاثیر خواهد داشت. اصفهان از جمله استان‌هایی است که بیشترین شعب بانکی در کشور را به صورت مازاد دارد پس این واگذاری و کاهش شعب تاثیر مستقیمی در این بازار خواهد داشت. به عنوان مثال تنها در یک مورد طی سه ماهه نخست امسال پس از مازندران بیشترین فروش اموال مازاد بانک ملت در اصفهان با ارزش تقریبی 8/88میلیارد تومان صورت گرفته است. همچنین در مورد بانک ملی هم بیشترین ادغام و واگذاری اموال و شعب پس از تهران در اصفهان صورت گرفته است. بر این اساس پیش بینی می‌شود منابع بانک‌ها از راه فروش اموال بانک‌ها به خصوص در شهری مانند اصفهان افزایش قابل توجهی یابد. علاوه بر تاثیراتی که به صورت مستقیم این موضوع در بازار املاک استان خواهد گذاشت افزایش قدرت تسهیلات دهی، خروج از مدیریت بخش‌های نامرتبط و تمرکز بر فعالیت بانکداری و افزایش سرعت گردش پول و افزایش دارایی‌های نقدی، بخشی از نتایج فروش اموال مازاد و خروج بانک‌ها از بنگاه داری است که امید است در استانی که فعالان اقتصادی آن بیشترین رنج را از عدم همکاری سیستم بانکی با صنعت به خصوص در بخش کوچک و خرد می‌برند، موانع تولید تسهیل شود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس