روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ثبت نام مسکن ملی در اصفهان از نیمه دوم آبان ماه آغاز می‌شود؛

خیز دولت برای بی خانه‌ها

  • کد خبر 12004
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۸/۰۱

مسکن ملی، طرح دولت روحانی است. نوآوری‌هایی از این دست تقریبا در دولت‌های گذشته هم مشاهده شده؛ تجربه‌هایی که اگر چه چندان کیفیت و رضایتی را در برنداشته است؛ اما در خانه دار کردن مردم و اقشار ضعیف جامعه رکورد خوبی را بر جای گذاشت.

 با انتقادات دولت روحانی و وزرایش نسبت به طرح مسکن ارزان موسوم به مسکن مهر که در دولت احمدی نژاد اجرایی شد حالا دولت روحانی تلاش دارد تا مسکن ملی را برای ساخت بیش از 400 هزار واحد مسکونی برای اقشار ضعیف جامعه آغاز کند.
چه کسانی در طرح مسکن ملی خانه دار می‌شوند؟
جامعه هدف در طرح اقدام ملی مسکن چهار دهک، شامل دهک‌های ۳، ۴ و ۵ و ۶ هستند که در برخی از استان‌ها دهک ۷ هم افزوده می‌شود. در خصوص دهک‌های یک و دو از طریق کمیته امداد و بهزیستی یا از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و خیرین مسکن‌ساز برای احداث واحدهای مسکونی این دو دهک اقدام می‌شود. همچنین بر اساس اعلام سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، متقاضیان ثبت‌نام مسکن ملی باید دارای چهار شرط اصلی باشند که شامل تأهل، فاقد مالکیت خصوصی، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از جمله این شرایط است. این پروژه برای علاوه بر افراد کم درآمد برای متقاضیان خانه اولی هم هست به همین دلیل متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق پس انداز یکم (خانه اولی‌ها) که در سال‌های گذشته اقدام به سرمایه‌گذاری در این صندوق کرده‌اند می‌توانند وام خود را به عنوان هزینه ساخت به سرمایه‌گذاران در طرح اقدام ملی منتقل کنند. البته وزارت راه و شهرسازی برای متقاضیان خرید خانه که هیچ اندوخته‌ای در صندوق پس انداز یکم ندارند هم برنامه‌ریزی کرده است. بر این اساس افرادی که تاکنون در صندوق پس‌انداز یکم ثبت نام نکرده‌اند اما می‌خواهند در طرح اقدام ملی صاحب خانه شوند و فقط توانایی پرداخت پول ساخت را دارند و برای پرداخت پول زمین مشکل دارند، باید در طرح فروش مسکن به روش اقساطی ثبت نام کنند. آنگونه که وزیر راه و شهرسازی در هفته‌های اخیر اعلام کرده قرار قیمت تمام شده این خانه‌ها بین 2 و نیم تا سه میلیون تومان خواهد بود قرار است تمامی بانک‌ها برای این طرح وام بدهند و البته وزیر قول داده این وام‌ها با بهره های پایین‌تر از 18 درصد باشد.
در اصفهان چه زمانی ثبت نام شروع می‌شود؟
اصفهان هم از جمله ده شهری است که در ابتدای شروع این طرح نام نویسی در آن آغاز می‌شود. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی نام‌نویسی از متقاضیان مسکن ملی در 10 استان کشور از آبان ماه سال جاری آغاز می‌شود و به‌مرور استان‌های دیگر با فراهم شدن شرایط لازم در پروسه ثبت‌نام قرار می‌گیرند. همچنین بر اساس اعلام حمیدرضا امیرخانی، مدیرکل راه و شهرسازی استان در استان اصفهان، زمین ساخت هفت پروژه آماده‌سازی شده است که استعداد ساخت واحدهای مسکونی در زمین‌های آماده‌شده بالغ‌بر چهار هزار واحد است.
 امیرخانی در خصوص جزییات هفت پروژه‌ای که آماده‌سازی زمین در آنها انجام‌شده، عنوان کرد: در شهر «سده» در شهرستان لنجان قطعه زمینی به مساحت هفت هکتار برای احداث ۴۷۲ واحد آماده‌شده؛ همچنین در فاز دوم شهر «تیران» زمینی به مساحت ۵۰ هکتار برای ساخت و احداث دو هزار و ۵۲۲ واحد آماده‌شده است. در شهر «نایین» نیز زمینی به مساحت ۲/۷ هکتار برای احداث ۱۶۰ واحد برای اقشار ویژه آماده‌شده است. در «آران و بیدگل» زمینی به مساحت ۶/۷ هکتار برای احداث ۳۸۸ واحد برای اقشار ویژه در نظر گرفته‌شده  و در «دهاقان» نیز قطعه زمینی به مساحت ۵/۷ هکتار برای ساخت ۱۵۶ واحد آماده‌شده است. همچنین در «خمینی‌شهر» ۷/۷ هکتار زمین برای ساخت ۲۲۸ واحد مسکونی آماده‌سازی شده و در شهر «دولت‌آباد» نیز ۱/۶ هکتار زمین برای ساخت ۷۶ واحد مسکونی آماده‌شده است.
سرنوشت مهر در انتظار ملی؟
اینکه مسکن ملی تا چه حد به سرنوشت مسکن مهر و نارضایتی‌های پس از آن منجر شود هنوز قابل پیش بیینی نیست. هر چند این اقدام در نوع  خود می تواند بخشی از رکود را چه در صنعت ساختمان و چه در سطح کلی کشور مهار کند و همین مسئله حسن بزرگ راه اندازی این طرح خواهد بود؛ اما در نهایت مردم چندان دید مثبتی نسبت به این طرح نخواهند داشت.این طرح اگر درست و بر اساس چشم اندازهای پیش بینی شده اجرا شود، می‌تواند بخشی از معضلات ناشی از کمبود مسکن را رفع کند. هر چند به نظر می‌رسد این خانه‌ها حداقل در استان اصفهان، قرار نیست در نزدیکی شهر اصفهان باشند بنابر این بازهم نمی‌تواند معضل بزرگ کمبود مسکن در اصفهان را حل کند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس