روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

شایعات افزایش قیمت بنزین در حال جدی شدن است؛

مجلس، موافق افزایش تدریجی قیمت بنزین

  • کد خبر 11991
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۳۰

در حالی که جنجال بر سر سهمیه بندی و گران شدن قیمت بنزین عملا شبکه توزیع آن را مختل و اعتراضات زیادی را به همراه داشت و موضوع سهمیه بندی و یا هر گونه تغییر قیمت منتفی شد، به نظر می‌رسد طی روزهای اخیر زمزمه‌های بهارستان نشینان برای افزایش قیمت بنزین بار دیگر این موضوع حساس را در میان مردم بر سر زبان‌ها انداخته است.

با وجود اینکه طی ماه‌های اخیرهمواره نمایندگان مجلس یکصدا گفته‌اندکه مخالف افزایش قیمت بنزین هستند؛ اما به تازگی بختیار، یکی از نمایندگان استان اصفهان دراظهاراتی کم سابقه اعلام کرد که مجلس با افزایش «تدریجی» قیمت بنزین موافق است. این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت افزایش تدریجی 10 تا 15 درصدی قیمت‌ها را پیگیری کند، مجلس مخالفتی نخواهد داشت؛ اما افزایش جهشی قیمت بر نرخ تورم و شاخص‌های کلان اقتصادی اثر می‌گذارد. این اظهارات در حالی است که مجلس تا پیش از این دولت را از هر گونه افزایش قیمت و یا انجام سهمیه بندی به دلیل تحمیل تورم و عدم کشش اقتصادی منع کرده بود؛ اما با زمزمه‌های دولتی ها و وزارت نفت مبنی بر لزوم سهمیه بندی و مدیریت مصرف حالا نمایندگان هم اعلام کرده‌اند موافق این کار هستند، هر چند اعضای کمیسیون انرژی به دولت هشدار داده‌اند دولت حق ندارد سرخود و بدون هماهنگی با مجلس و به بهانه یارانه‌های پنهان و هزینه‌های تحمیلی آن تغییری در قیمت بنزین ایجاد کند. بختیار در پاسخ به این سوال که آیا مخالفت مجلس با افزایش قیمت حامل‌های انرژی، افزایش قیمت گاز در نیمه دوم سال را نیز شامل می‌شود،گفته است: «مجلس معتقد است که اقدام دولت در چهارچوب اختیاراتی که پیش از این مجلس به دولت داده مشکلی را ایجاد نخواهد کرد؛ اما دولت باید قوانین را رعایت کند و مجلس نیز بر این موضوع نظارت خواهد کرد». با این وجود محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به موضوع احتمال افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی گفته که مجلس به دولت برای افزایش قیمت اختیار داده است. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: مجلس به دولت اجازه داده که متناسب با شرایط موجود در زمینه حامل‌های انرژی تصمیم‌گیری لازم را انجام دهد؛ گویا دولت باید در این زمینه با کارشناسی دقیق و متناسب با شرایط و مقتضیات روز تصمیم گیری کند. همچنین غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است که سناریوی تغییر قیمت حامل‌های انرژی وجود دارد و اینکه بعد از تغییر قیمت، منابع صرف چه چیزی شود؟ در این باره اجماع نظر وجود دارد که هر چقدر قیمت‌ها افزایش یابد، درآمد حاصله صرف معیشت مردم شود ولی این‌که با چه سناریویی این اتفاق بیفتد و این‌که آیا این کار انجام می‌شود یا نه، روشن نیست.
 به نظر می‌رسد اصل افزایش قیمت بنزین که راهی به جز آن پیش روی مدیریت مصرف در کشورمان نیست، مورد موافقت دولت و مجلس قرار گرفته است و تنها مشکل در این شرایط میزان افزایش آن و اینکه چه کسی و چطور این مسئله را اعمال خواهد کرد. در این شرایط که دوباره زمزمه افزایش قیمت بنزین به رسانه‌ها بازگشته و تقریبا روزی نیست که مسئولی یا مدیری در این باره اظهارنظر نکرده باشد، اظهارات ضد و نقیضی که نه رد می‌شود و نه تایید تحمل شرایط سخت این روزها را دو چندان کرده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس