روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود پایان مهلت پزشکان جهت نصب کارتخوان،حتی نیمی از آنها هم اقدام نکرده‌اند؛

برخورد از نوع خیلی ملایم

  • کد خبر 11984
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۲۹

با وجود اینکه از اولتیاتوم سازمان مالیاتی کشور به صنف پزشکان نزدیک به یک ماه می‌گذرد؛ اما همچنان روند پیوستن این افراد به پروسه شفاف سازی های مالی و نصب کارتخوان بسیار کند پیش می رود.

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی تا پایان شهریور ماه کمتر از30درصد از پزشکان کارتخوان نصب کردند و آنگونه که مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان اعلام کرده تا کنون تنها 45 درصد پزشکان کارتخوان های مطب‌های خود را راه اندازی کرده اند. هر چند بهروز مهدلو  به تازگی اعلام کرده  که با پزشکانی که کارتخوان خود را به سامانه مالیاتی متصل نکنند، برخورد خواهد شد.
برخورد از نوع خیلی ملایم
سازمان مالیاتی با بخش‌های صنعتی تولیدی و حتی اصناف در شرایط فعلی مسامحه و تعامل زیادی دارد و به دلیل شرایط اقتصادی، تسهیلات زیادی برای پرداخت‌های قسطی و معوقات در نظر گرفته است؛ اما به نظر می‌رسد نوع برخورد با پزشکانی که به رغم اعلام‌های رسمی همچنان از نصب کارتخوان تمرد می کنند، ملایمت بیشتری دارد و همچنان این برخورد در حد تهدیدات رسانه‌ای باقی مانده است. هر چند مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان اعلام کرده است برخوردهای قانونی با پزشکانی که به قانون تمکین نکرده‌اند صورت می گیرد، تراکنش‌های مالی این پزشکان گرفته می‌شود و مالیات‌های واقعی آنها مطالبه خواهد شد.
پزشکان قربانی یا مقصر؟
این صنف معتقدند، قربانی موج خبری و جنجال‌های رسانه‌ای بی موردی شده‌اند که عملا دستورالعمل‌های مالیاتی مرتبط با آنها را تحت تاثیر قرار داده و در حق آنها اجحاف شده است. این بند چنان عجولانه و بدون مطالعه تصویب‌شده است که در اجرا با معضلات زیادی مواجه خواهد شد. به عنوان مثال بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان مالیاتی کشور، مراکز درمانی مکلف‌اند ۱۰ درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العملی را که به‌موجب دریافت وجه صورتحساب مالیات ارسالی به بیمه‌ها و یا دریافت نقدی از طرف بیمار به پزشکان مشمول این دستورالعمل پرداخت می کنند، به‌عنوان علی‌الحساب مالیات کسر و تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب، طی قبض دریافتی از اداره امور مالیاتی رسیدگی‌کننده به مالیات عملکرد مراکز درمانی به نام پزشک به‌حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.
پزشکان در برابر این دستور، معتقدند این بند چنان عجولانه و بدون مطالعه تصویب‌شده است که در اجرا با معضلات زیادی مواجه خواهد شد و منجر به اجحاف به گروه قابل‌توجهی از پزشکان شاغل در حوزه درمان می‌شود و طبعا باعث کاهش انگیزه در ادامه حرفه مربوطه خواهد شد. جامعه پزشکان می گویند این صنف هم مانند هر شغل دیگری دهک‌های درآمدی متفاوتی دارد و سازمان مالیاتی باید به صورت شفاف این درآمدها را بررسی کند اما در حال حاضر تحت تاثیر جو روانی خبر فرار مالیاتی پزشکان قرار گرفته و روش‌های نادرستی را برای کسب مالیات ابلاغ کرده است.
چرا ما بدهیم ولی بقیه ندهند
اولین استدلال جامعه پزشکی این است که چرا بقیه اصناف مانند وکلا و سردفتران اجباری برای شفافیت مالی ندارند؟ بعد از  بیان این استدلال، سازمان مالیاتی اعلام کرد به زودی به سراغ آنها هم خواهد رفت. این سخنان موجب شد تا موجی از استدلالات واظهار نظرهای عجیب و غریب در مورد درآمدهای این اصناف مطرح شود؛ سخنانی که بیشتر به نوعی سیاه نمایی  شبیه بود تا استدلالات منطقی. فرار مالیاتی اتفاقی است که سال‌های زادی رخ داده و اکنون با تیز شدن حواس مردم و رسانه‌ها در برابرانی رویه قدیمی، موضع گیری‌ها آغاز شده است.باوجود قانون‌گذاری و ایجاد مجازات‌های مختلف، همچنان روند فرارهای مالیاتی ادامه دارد؛ فرارهای مالیاتی عجیب با ارقام بسیار بالا که باعث انتقادات فراوان در جامعه شده است. طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس تنها فرار مالیاتی دو صنف وکلا و پزشکان بیش از ۶۰۰۰ میلیارد تومان در سال است. حال سوال اصلی این است که چرا باوجود قوانین ایجادشده، همچنان فرار مالیاتی وجود دارد؟ این وضعیت موجب شده تا کارشناسان اجتماعی برخورد سازمان مالیاتی با صنف پزشکان را نوعی امتحان تعیین کننده برای آینده مالیاتی و اقتصادی کشور بدانند، روشی که می‌تواند تبدیل به یک رویه بارز مالیاتی شود و به نوعی همه را وادار به کرنش در برابر قانون کند و یا به نوعی روش سمبل شده ظاهری برای رفع و رجوع مطالبات عمومی در زمنیه مالیاتی باشد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس