روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ June 04 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

سهم اصفهان از طرح جدید مسکن، 2500 واحد است

اقدام برای مسکن ملی!

  • کد خبر 11959
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۲۵

اسم‌ها عوض می‌شود و الا در مقام عمل، آنها که خانه ندارند، حالا دیگر اجاره خانه هم برایشان سخت شده چه برسد به خرید خانه.

این بار نام طرح را گذاشته‌اند «اقدام ملی برای ساخت مسکن». دولت دوازدهم کلا با «مسکن مهر» مشکل داشت. مسکن مهر خوب بود یا بد، دولت روحانی و وزرای مربوطه آن را نمی‌پسندیدند و این بی میلی آن قدر کش پیدا کرد که واکنش جالب توجه یکی از اعضای بیت رهبری در جریان سفر به کرمانشاه (در زلزله سال 96) در پاسخ به انتقادات و گلایه‌های معاون رییس جمهور (اسحاق جهانگیری) را به دنبال داشت.
در قیاس بین دو طرح مسکن مهر و اقدام ملی مسکن گفته می‌شود که طرح اقدام ملی مسکن در ابعاد کوچک‌تر، در زمان کوتاه‌تر و بدون مداخله دولت و با مشارکت بخش خصوصی اجرا خواهد شد.
«اقتصاد آنلاین» در توضیح تفاوت‌ها میان دو طرح نوشته است: «طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن بیشتر متکی به منابع بخش خصوصی و تسهیلاتی است که به‌صورت معمول سیستم بانکی پرداخت می‌کند. برای مسکن مهر حدود 39 تا 45 هزار میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی استفاده شد که سود آن به طور متوسط 9 درصد بود؛ اما منابع مالی برای طرح اقدام ملی 25 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که تسهیلات آن به سازندگان پرداخت می‌شود و قابل انتقال به خریداران است.»
همچنین در طرح مسکن مهر ساخت 2 میلیون و 200 هزار خانه در برنامه قرار داشته و دارد که 65 درصد از مسکن مهر در دولت تدبیر و امید تکمیل و واگذار شده و همچنان ادامه دارد. اما در طرح «اقدام ملی برای مسکن» قرار است که علاوه بر تکمیل واحدهای مسکن مهر معادل 400 هزار واحد اجرا شود که با تکمیل 500 هزار واحد مسکن مهر و احداث 200 هزار واحد مسکن روستایی در کل، دولت دوازدهم، معادل یک میلیون و 100 هزار واحد مسکن احداث خواهد کرد.
مدیرکل مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان درباره تفاوت این طرح با طرح‌هایی مانند مسکن مهر می‌گوید: «در طرح مسکن مهر 28 هزار واحد مسکونی در شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر در استان اصفهان ساخته و تحویل مردم شد و تنها 100 واحد در نوش‌آباد مشکل داشت که متقاضی ندارد، وگرنه درباره سایر واحدها حتی سند مالکیت نیز به مالکان تحویل شده و راضی هستند. در طرح اقدام ملی کمتر با زمین‌های حاشیه شهرها سر و کار داریم و تمرکز بر ساخت مسکن در شهرهای جدید مانند بهارستان، مجلسی و ... است که از امکانات زندگی برخوردار هستند.»
این طرح در حالی استارت خورده که بعد از رفتن دولت‌های نهم و دهم، گفته می‌شد حجم قابل توجهی از واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی روی دست دولت بعد ماند و سال ۱۳۹۵ این تعداد از سوی قائم‌مقام وزیر در طرح مسکن مهر ۱۱۰ هزار واحد اعلام شد که البته با توجه به برداشتن محدودیت و شرایط فروش مسکن مهر این تعداد احتمالا در حال حاضرکاهش یافته است.
۲۵۰۰ واحد مسکونی سهم اصفهان است
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان می‌گوید: در طرح اقدام ملی کمتر با زمین‌های حاشیه شهرها سر و کار داریم و تمرکز بر ساخت مسکن در شهرهای جدید مانند بهارستان، مجلسی و... است که از امکانات زندگی برخوردار هستند.غلامحسین خانی اضافه کرد: در این طرح به چند صورت عمل می‌شود یا اینکه فرد زمین دارد و از تسهیلات طرح اقدام ملی برای ساخت مسکن استفاده می‌کند و یا اینکه ما زمین در اختیار مردم و انبوه‌سازان قرار می‌دهیم تا اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کنند.به گفته خانی، برای اجرای این طرح در اصفهان 3 قرارداد با شهرهای جدید بهارستان و مجلسی منعقد شده و فعلا
 2 هزار و 500 واحد مسکونی سهم استان اصفهان است. ثبت‌نام در طرح اقدام ملی از طریق سامانه انجام می‌شود و به افرادی تعلق می‌گیرد که مالک مسکن نباشند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس