روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

افزایش عجیب و غریب متقاضیان فرزندخواندگی طی یک سال اخیر در اصفهان؛

انتظار پشت درهای بهزیستی

  • کد خبر 11904
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۱۸

تصور کنید سال‌ها برای اینکه وسیله ای را داشته باشید تلاش کرده اید و به هر دری زده اید. چه شب‌ها و روزهایی که برای داشتن و لذت بردن از آن رویا بافی کرده اید و حتی بارها ناامید شده اید و پس از آن راه چاره دیگری پیش پای‌تان قرار گرفته است.

تصور کنید سال‌ها برای اینکه  وسیله ای را داشته باشید تلاش کرده اید و به هر دری زده اید. چه شب‌ها و روزهایی که برای داشتن و لذت بردن از آن رویا بافی کرده اید و حتی بارها ناامید شده اید و پس از آن راه چاره دیگری پیش پای‌تان قرار گرفته است. گاهی به جای اینکه خودتان چیزی را داشته باشید باید از کسی به امانت بگیرید و برای همیشه صاحب آن بشوید؛ اما حتی برای این مدل از به دست آوردن هم باید سال‌ها انتظار بکشید. حالا اگر جای آن شی و کالا را یک کودک پر کنید، ماجرا از این هم غم انگیزتر می شود. همه حس سال‌ها ناامیدی و شکست ها برای درمان نازایی از سویی و شوق پدر یا مادر شدن و عشق انسانی به داشتن یک فرزند هم از سوی دیگر، بدون شک برای کسانی که نمی توانند بچه دار شوند، پشت درهای بهزیستی سال‌های طاقت فرسایی را رقم می زند. جایی که متقاضیان داشتن فرزند باید تا هشت سال منتظر بمانند.
افزایش 50 درصدی متقاضیان در یک سال اخیر
سال گذشته بهزیستی اصفهان اعلام کرد که نزدیک به دو هزار نفر متقاضی گرفتن فرزند از بهزیستی هستند. این آمار امسال به صورت عجیبی رشد کرده است و بر اساس اعلام ناجی، معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان حدود سه هزار و ۸۰۰ زوج در نوبت دریافت فرزند از بهزیستی اصفهان هستند. این تعداد نشان می دهد تقریبا بیش از 1300 نفر در یک سال اخیر به آمار بهزیستی افزوده شده اند.این رویه، کند بودن پروسه فرزند خواندگی را نشان می دهد، سخت گیری هایی که به نظر می رسد در اصفهان حتی بیشتر از سایر استان های کشور هم باشد؛ چرا که بر اساس اعلام بهزیستی در تهران مدت انتظار برای دریافت فرزند خوانده 5 سال است اما این زمان در اصفهان به هشت سال هم رسیده است.
به گفته مجتبی ناجی، تعداد افرادی که تقاضای فرزندخواندگی دارند تقریبا ازهفت تا هشت سال قبل تا الان در انتظار دریافت فرزند خوانده هستند .زمانی که به نظر می رسد هم وقت، جوانی و انرژی زوج ها را تحلیل می برد و هم فرصت کودکان برای حضور در خانواده ها را نابود می کند.
کودکان سر راهی کم شده اند
آمار بهزیستی اصفهان نشان می دهد تعداد کودکان سر راهی کم شده است. البته این مسئله بی ارتباط به بالا رفتن آمار سقط جنین نیست. دسترسی بیشتر افراد به روش های سقط غیر مجاز موجب شده تا تعداد کودکانی که ناخواسته به دنیا می آیند بسیار کمتر باشد. بر اساس اعلام بهزیستی، در طول سال حدود 30 کودک بدون سرپرست و رها شده به بهزیستی اصفهان تحویل داده می شود؛ اما تعداد کودکان وارد شده به این نهاد به 240 کودک می رسد که اغلب آنها بد سرپرست هستند. هر چند بهزیستی اعلام کرده است امکان واگذاری این کودکان برای همیشه وجود ندارد؛ اما بر اساس قانون جدید فرزند خواندگی که از مرداد ماه امسال ابلاغ شد، تمام کودکان نگهداری شده در بهزیستی امکان واگذاری سرپرستی را دارند.
روند کند قانون فرزند خواندگی
بر اساس قانون جدید فرزندخواندگی، روند واگذاری این کودکان به دختران مجرد و ایرانیان خارج از کشور تسهیل شده است. همچنین پس ازاحراز هویت صلاحیت روحی و جسمی و تایید توانایی مالی حکم شش ماهه سرپرستی موقت برای متقاضیان صادر خواهد شد و پس از تایید و گذراندن این دوران حکم سرپرستی دائم نیز داده می شود. بهزیستی همواره اعلام کرده است که در بحث واگذاری کودکان بیشتر منافع طفل لحاظ می شود نه مصلحت متقاضیان فرزند خواندگی. حتی این مسئله از ترس ایجاد تعارضات روحی برای واگذاری های موقت بیشتر هم هست. یکی از اصلی‌ترین کابوس هایی که ممکن است این کودکان با آن درگیر شوند پس دادن آنها از سوی خانواده به بهزیستی است.
کابوس بازگشت به ایستگاه اول
بر اساس اعلام سازمان بهزیستی، تنها 7 درصد از کودکانی که واگذار می شوند بازگشت داده شده‌اند که بخشی به دلیل بیمار بودن این کودکان و درصدی هم به دلیل عدم تمایل و یا توانایی خانواده در نگهداری از این فرزندان است. این مدل ازکودکان که عمدتا به دلیل بدرفتاری و یا مشکلات روحی و روانی به بهزیستی عودت داده می‌شوند، دچار تعارضات و فشارهای روحی و روانی زیادی خواهند شد.
به نظر می رسد پروسه سخت و پیچیده فرزندخواندگی و البته نگرانی های بجا و بعضا نابجای مسئولان بهزیستی از واگذاری سریع تر کودکان به متقاضیان، در سا‌ل‌های اخیر هم موجب ماندگاری کودکان نیازمند حضور در خانواده در مراکز بهزیستی شده و البته راه های غیر متعارف و بعضا مجرمانه فرزند دار شدن زوجین نابارور را افزایش داده است. آمار دزدی کودکان و یا خرید و فروش نوزادان که هر از گاهی رسانه‌ای می شود بخشی از همین معضلاتی است که زیر سایه سخت گیری های بهزیستی رشد کرده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس