روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ July 12 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

پس از اعتراض مسئولان چهارمحال و بختیاری به تخریب‌های اخیر کشاورزان اصفهانی در پروژه بن- بروجن نمایندگان اصفهان هم دست به کار شدند؛

تک و پاتک ادامه دارد!

  • کد خبر 11902
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۱۸

تک و پاتک‌های نمایندگان دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر سر ماجرای تغییرات مرزی دو استان و بهره‌برداری از آب زاینده رود ادامه دارد.

 در حالی که طی روزهای اخیر اعتراضات کشاورزان اصفهای نسبت به ادامه کار پیمانکار پروژه آب‌رسانی بن- بروجن و حذف حصار کشی در اطراف مناطق عملیاتی این پروژه از سوی کشاورزان و مردم محلی در اصفهان بالا گرفته است، نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس اعلام کرد به دلیل تخریب محل آبگیر پروژه بن-بروجن از وزیر نیرو خواسته است تا محل آبگیری پروژه تغییر کند تا هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد.
وی همچنین گفته بود نمی‌توان به دلیل برخی از اعتراضات جلوی یک پروژه ملی که 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد را گرفت. ربیعی همچنین نسبت به اعتراضات و اقدامات کشاورزان اصفهانی هم بیان کرده، متاسفانه در اقدام غیرقانونی افرادی به پروژه ملی و قانونی آب‌رسانی بن_بروجن که قسمتی از آن در خاک استان اصفهان بود، لطمه زدند و موجب تضییع بیت‌المال شدند. نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: سعی می‌کنیم به طور شفاهی در مجلس به وزیر نیرو تذکر بدهیم تا آب‌رسانی به مردم استان چهارمحال و بختیاری بدون هیچ مشکلی انجام شود. پس از آن استاندار چهارمحال و بختیاری هم که این روزها به شدت درگیر مسئله ناآرامی‌ها و اعتراضات در لردگان است با موضع گیری تندی وعده برخورد قانونی با تخریب کنندگان آبگیر طرح ملی بن ـ بروجن را داد. اقبال عباسی اعلام کرد: ما به شدت به دنبال تغییر جغرافیایی آبگیر این طرح هستیم و ترتیب ابلاغ هرچه سریع‌تر این درخواست به وزیر نیرو داده شد. وی ادامه داد: از آنجا که محل آبگیر این طرح در منطقه جغرافیایی استان هم جوار قرار دارد؛ تاکنون سنگ‌اندازی‌های بسیاری برای پیشبرد این طرح شکل گرفته است. استاندار چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه طرح آب‌رسانی بن به بروجن برای این استان یک طرح حیاتی به شمار می‌رود، خاطرنشان کرد: این طرح با تاکید وزیر نیرو و اهتمام دولت به بهره‌برداری می‌رسد و هرکس خلاف این موضوع را بیان کند، تفرقه‌افکن است.
 این واکنش‌ها البته از سوی نمایندگان استان اصفهان هم بی جواب نماند و آنها در نامه‌ای به رییس جمهور خواستار بازگشت مرزهای اصفهان و چهارمحال به سال 70 شدند. در بخشی از این نامه آمده است:طی سال‌های گذشته در اثر فشارهای سیاسی و بدون مطالعه و اخذ نظریات کارشناسی قسمت‌هایی از استان اصفهان جدا و به استان چهارمحال و بختیاری الحاق یافته که تبعات زیان‌باری بر زندگی و اقتصاد استان اصفهان داشته است. نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این نامه خطاب به رییس‌جمهور گفته‌اند: «دستور فرمایید جهت کاهش این خسارات و جلوگیری از تضییع بیشتر حقوق کشاورزان، موضوع کارشناسی مجدد، توسط تقسیمات کشوری وزارت کشور و دیگر وزارتخانه‌های مرتبط در راستای اصلاح مرز بین دو استان و بازگشت به قبل از سال 1370 در دستور کار قرار گیرد تا راه را بر سوءاستفاده کنندگان مسدود و کنترل برداشت‌های غیرمجاز از زاینده‌رود میسر شود».  این درخواستی است که در تجمعات اخیر کشاورزان در منطقه عملیاتی این پروژه هم بارها تکرار شده است. این تنش ها زمانی تشدید شد که پیمانکار پروژه اقدام به برداشتن فنس کشی‌های محدوده این طرح کرد ؛اقدامی که شائبه تغییر مرزهای دو استان را که بارها درماه های اخیر شنیده شده است ، جدی‌تر کرد. در حالی که به نظر می‌رسد وزارت نیرو برنامه جایگزینی برای رفع این مشکل ندارد، تغییر مرزهای استان هم عملا با حساس شدن افکار عمومی و مخالفت نمایندگان استان قابل اجرا نیست. حال باید دید وزارت نیرو که البته کارنامه درخشانی هم در رفع و رجوع کردن خواسته‌های آبی اصفهانی‌ها و برطرف کردن معضلات ناشی از خشکسالی ندارد چطور می‌خواهد پروژه ملی بن-بروجن را به اتمام برساند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس