روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام وزارت ارتباطات، اصفهان جزو استان‌هایی است که بیشترین شکایت را در ارسال پیامک‌های تبلیغاتی داشته است؛

روی خط مزاحمت!

  • کد خبر 11892
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۱۶

تلاش وزیر ارتباطات برای جلوگیری از سودجویی مردم و اپراتورها از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی تا امروز،موجب مسدود شدن بیش از ۱۴۱ هزار و ۷۷۵ سیم‌کارت شده است.

 این تعداد بر اساس ارسال شکایت افراد به سامانه 195 بوده است؛ سامانه ای که به منظور دریافت شکایت‌های ارسال پیام‌های تبلیغاتی و یا شناسایی رفتار سیم‌کارت‌هایی که تنها به ارسال پیامک‌های انبوه اقدام می‌کردند و استفاده‌های دیگری از جمله تماس و پیامک نداشتند، راه اندازی شده است.
ایرانسل، در صدر سیم کارت‌های مزاحم طی ماه‌های اخیر با مبارزه جدی وزارت ارتباطات با مسئله برخورد با سرشماره‌هایی که به ارسال پیامک‌های انبوه می‌پرداختند، موجب شد تا ارسال پیامک با سیم کارت‌های شخصی شدت بگیرد. همین مسئله رشد آمار مسدودی‌ها در ماه‌های اخیر را توجیه می‌کند.
 بر اساس اعلام پیمان قره‌داغی، مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری، از تاریخ ۶ مهر ماه تا ۱۲ مهرماه سال جاری، در مجموع ۴۳۷۶ سیم‌کارت ارسال‌کننده پیامک مزاحم شناسایی شده است. از این تعداد بالغ بر ۶۵ درصد یعنی ۲۸۳۴ سیم‌کارت برای شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، رتبه بعدی رایتل با ۲۴ درصد یا ۱۰۵۷ سیم‌کارت، رتبه بعدی همراه اول با ۳۰۸ مورد یا هفت درصد، رتبه بعدی شاتل موبایل با ۹۳ مورد یا دو درصد، کیش سل‌پارس با ۸۱ سیم‌کارت یا دو درصد و در نهایت کیش موبایل که سه مورد شماره شناسایی و مسدود شده است و دیگر امکان ارسال پیامک ندارند. یکی از اصلی‌ترین علل بالا بودن تخلفات در میان سیم کارت های ایرانسل، فروش آنلاین این شرکت عنوان می‌شود.
بر اساس اعلام مجید حقی، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری حجم گسترده‌ای از سیم‌کارت‌هایی که برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم از سوی متخلفان استفاده شده، از طریق فروش آنلاین اپراتور ایرانسل واگذار شده و زمینه سوءاستفاده متخلفان برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم به مردم را فراهم کرده است.
اصفهان در میان مزاحم‌ها
هر چند احراز هویت، یکی از اولین اقدامات برای خرید سیم کارت است؛ اما سهل انگاری فروشندگان و یا دفاتر ارائه خدمات موبایلی موجب رشد سیم کارت  های مجهول الهویه شده است؛ روندی که شدت یافتن ارسال پیامک و مزاحمت‌های پس از آن را هم افزایش داده است؛ اما وزارت ارتباطات اعلام کرده است به شدت با این مسئله برخورد خواهد کرد.
 مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری تاکید کرده است که بخشی از سیم‌کارت‌های مزاحم ممکن است مربوط به موضوع احراز هویت باشد که خیلی سفت و سخت به آن پرداخته نشده؛ اما این موضوع در دستور کار اپراتورها قرار دارد و انتظار داریم که عدد و ارقام خیلی کمتر  از اینها باشد که ظرف هفته‌های آتی کاهش خواهد داشت. همانطور که همراه اول در مقایسه با تعداد مشترکانی که دارد، این موضوع را مدیریت کرده و تعداد پیامک‌های مزاحم از این اپراتور بسیار کم شده  است. وی با بیان اینکه اولویت رگولاتوری، ساماندهی مبادی صدور سیم‌کارت در اپراتورها و دفاتر پیشخوان خدمات دولت است، گفته بود: دفاتر متخلف در استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، ایلام، تهران، قم و اصفهان بدون رعایت کردن الزامات احراز هویت متقاضیان، سیم‌کارت‌هایی را فعال کرده و فروخته‌اند که متخلفین از آنها برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم به مردم استفاده کرده‌اند. در راستای حمایت از حقوق مشترکین تمامی دفاتر فروش یا پیشخوان خدمات دولت متخلف در این حوزه بسته شده و سیم‌کارت‌هایی که از این روش واگذار شده‌اند، مسدود می‌شوند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس