روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بانک شیر مادر به زودی در اصفهان افتتاح خواهد شد؛

فرصتی برای تازه رسیده‌ها

  • کد خبر 11885
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۱۵

پس از بانک خون، بانک سلول‌های بنیادین، بانک بند ناف و حتی بانک اسپرم، اصفهان به زودی صاحب بانک شیر مادر هم خواهد شد.

اتفاقی که شاید بتواند غصه برخی از مادران در ناتوانی تغذیه نوزادان‌شان با شیر مادر را بر طرف نکند. بانک شیر مادر البته در اغلب کشورهای پیشرفته جهان وجود دارد. دغدغه همیشگی فعالان سازمان جهانی بهداشت برای پیدا کردن جایگزین مناسب برای شیر خشک، در سال 1909 میلادی به تاسیس اولین «بانک شیر مادر» در شهر «وین» در کشور اتریش منتهی شد و پس از آن،‌ کشورهای دیگر هم به‌تدریج از این حرکت الگوبرداری کردند. این طرح گرچه کمی دیر اما با تلاش متخصصان ایرانی در کشور ما هم مجال اجرا پیدا کرد.در اهواز و شیراز هم این مراکز راه اندازی شده و قرار است تا پایان سال در شش استان دیگر مثل  کرمانشاه، اصفهان، یزد، کرمان، زاهدان و مشهد نیز راه‌اندازی شود.
بانکی که ناجی کودکان نارس می‌شود
 قرار است در این بانک، شیر اهدایی از سوی مادران پس از احراز آزمایشات سلامتی آنها نگهداری و برای افراد متقاضی استفاده شود. استفاده از شیر مادر برای برخی از کودکان می‌تواند مسئله مرگ و زندگی باشد. کودکان نارسی که پیش از سی و هفت هفتگی به دنیا می‌آیند، اگر با شیر مادر تغذیه شوند امکان زنده ماندن بیشتری دارند؛ اما مادران اغلب این نوزادان امکان شیر دهی ندارند. جالب است بدانید برزیل به عنوان کشوری که با 210 مرکز بیشترین بانک شیر مادر را در دنیا دارد، توانسته است تا 73 درصد مرگ‌ومیر نوزادانش را کاهش دهد. از سوی دیگر چند قلوها و کودکانی که دارای مادران دیابتی و فشار خون بالا هستند هم معمولا از شیر مادر محروم می‌شوند؛ اما وجود چنین مکان‌های ذخیره سازی می‌تواند جان کودکان زیادی را نجات دهد.
شیر مادر چطور ذخیره سازی می‌شود؟
اینکه شیر از چه کسی و چطور اهدا شود، شاید اصلی‌ترین دغدغه در این کار باشد. مادران متقاضی پس از غربالگری و سنجش شرایط، شیر را با دستگاه‌های مکانیزه اهدا می کنند. پس از آن عمل پاستوریزاسیون و ذخیره‌کردن شیرهای اهداشده توسط مادران داوطلب انجام می‌شود. این شیرها در دمای منفی بیست درجه تا شش ماه قابل نگه‌داری خواهد بود و خواص آن به صورت کامل حفظ می‌شود. اصلی‌ترین جامعه هدف این نوع از شیر، نوزادان نارس و بیمار بستری در بیمارستان‌های کودکان و بخش NICU که مادران‌شان شیر ندارند یا کم دارند. درواقع، بانک شیر مادر به‌عنوان یک «پل»، به مادران شیردهی که بعد از زایمان دچار مشکل شده‌اند، کمک می‌کند شرایط خاصی که در آن قرار دارند را پشت سر بگذارند. مثلا مادرانی که فشار خون بالایی دارند یا در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند وگاهی هفته‌ها طول می‌کشد تا آمادگی شیر دادن را پیدا کنند.
راه اندازی بانک شیر مادر تا دو ماه دیگر در اصفهان
اصفهان هم قرار است به زودی به جمع شهرهایی بپیوندد که فرصتی برای تغذیه کودکان با شیر مادر فراهم می‌کند. بر اساس اعلام رییس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تا دو ماه آینده بانک شیر مادر در اصفهان راه‌اندازی خواهد شد. زهرا جوانمردی در مورد افتتاح بانک شیر مادر در اصفهان، اظهار کرد: مراحل تامین زیرساخت شامل فضای فیزیکی، تجهیزات و نیروی انسانی در اصفهان انجام شد. ظرف یک ماه گذشته خرید تجهیزات انجام شده و به‌احتمال‌زیاد تا دو ماه آینده این مرکز افتتاح می‌شود.
رییس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بابیان اینکه بانک شیر مادر برای تغذیه نوزادانی که در بخش ویژه بستری می‌شوند بسیار موثر است، تصریح کرد: ثابت‌شده که استفاده از شیر مادر در رشد نوزادان، مقابله با عفونت‌ها و ترخیص سریع‌تر تاثیر دارد. جوانمردی خاطرنشان کرد: فضایی از بیمارستان الزهرا به این مرکز تخصیص داده‌شده است. این فضا به‌طور کامل آماده‌شده، اعضای گروه فوکال پوینت علمی و اجرایی، پورتکل های اجرایی هم مشخص‌شده است. تنها خرید تجهیزات این مرکز که دستگاه اصلی و عمده آن ، دستگاه پاک‌سازی کننده شیر مادر است باقی‌مانده و تا دو ماه آینده تحویل گرفته می‌شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس