روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ August 09 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با توجه به داده‌های منتشر شده در مرداد ۹۸ ، اصفهان بدترین وضعیت اعتبار چک را در کشور داشته است

اعتبارسیاه !

  • کد خبر 11785
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۷/۰۳

چک به عنوان یکی از فاکتورهای گردش مالی در کشور طی ماه‌های اخیر نوسانات زیادی را تجربه کرده است. در یک سال گذشته همواره اصفهان پس از تهران، جایگاه دوم بیشترین چک‌های مبادله شده را داشته است؛ اما در آخرین آمار منتشر شده میزان چک‌های برگشتی در استان به وضعیت قرمز رسید.

 بر اساس آماری که بانک مرکزی از استان‌های خوش حساب منتشر کرده است در مرداد ماه، استان‌های گیلان، کرمانشاه، خوزستان و البرز، چه از نظر تعدادی و چه از نظر ارزشی، وضعیت مطلوبی را ثبت کردند. در این استان‌ها، تعداد و ارزش چک‌های برگشتی کمتر از ۱۰ درصد تعداد و ارزش چک‌های مبادله شده بود. نکته عجیب در آمارها، مربوط به استان اصفهان است. در این استان ارزش چک‌های برگشتی، بیش از یک چهارم ارزش کل چک‌ها را در بر گرفت تا ضعیف‌ترین اعتبار چک، متعلق به استان اصفهان باشد. یکی از ویژگی‌های چک، جایگاه اعتباری آن است که امتیازی برای این ابزار پرداخت محسوب می‌شود. هر چه نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای در ناحیه‌ای پایین‌تر باشد، می‌تواند نشان دهد که بازیگران اقتصادی، در انجام به تعهدات خود موفق‌تر عمل کرده‌اند. توفیق در وصول چک و ایفای تعهدات، اعتبار فعالان بازار را نزد یکدیگر افزایش می‌دهد و برعکس، هر چه ضریب چک برگشتی بیشتر باشد، اعتبار عاملان اقتصادی به مرور کاهش خواهد یافت. در حقیقت آمار چک، می‌تواند شاخصی برای اندازه‌گیری اعتبار فعالان اقتصادی در نواحی مختلف کشور باشد.
 افت تعداد و افزایش مبلغ چک‌ها
به‌طور کلی طی ۵ ماه ابتدایی سال، تعداد تبادل چک در قیاس با سال گذشته، افت قابل ملاحظه‌ای داشته است. در سال جاری، به‌طور میانگین در هر ماه، ۸/ ۶ میلیون فقره چک مبادله شده، در حالی‌که در ۵ ماه نخست سال گذشته، تعداد چک مبادله شده در هر ماه، معادل ۸/ ۸ میلیون فقره بود. یعنی تعداد چک‌های مبادله شده در سطح اقتصاد، بیش از ۲۲ درصد افت کرد؛ اما این قضیه در مورد ارزش چک‌ها مصداق ندارد. در حقیقت با وجود اینکه یک‌پنجم از تعداد چک‌ها کاسته شده، اما بر ارزش چک‌ها به میزان ۵/ ۱۳ درصد افزوده شده است. در ۵ ماه ابتدایی امسال، به‌طور میانگین به میزان ۹/ ۸۴ هزار میلیارد تومان چک مبادله شده، در حالی‌که این عدد در بازه مشابه سال ۹۷ معادل ۷/ ۷۴ هزار میلیارد تومان بوده است. در واقع به سبب تورم، میانگین ارزش هر چک رشد کرده است. میانگین ارزش هر چک مبادله‌ای در ۵ ماه ابتدایی سال قبل معادل ۴/ ۸ میلیون تومان بوده که این عدد در بازه مشابه امسال به ۴/ ۱۲ میلیون تومان جهش کرده است؛ یعنی ۴۷ درصد رشد!
 از تعداد چک‌های برگشتی در مرداد ماه نسبت به تیرماه، به میزان ۸/ ۹ درصد کاسته شد. از نظر تعداد، نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای نیز در مرداد ماه افت کرد و به ۹/ ۸ درصد رسید که کمترین میزان در سال جاری محسوب می‌شود؛ اما ارزش چک‌های برگشتی همسو با تعدادشان، حرکت نکرد.
نسبت ارزشی چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای در مرداد ماه به ۵/ ۱۲ درصد رسید. سطحی که از آذر ۹۷ به این سو تجربه نشده بود. با این حساب، از هر ۱۰۰ میلیون تومان چک صادر شده در دومین ماه تابستان، ۵/ ۱۲ میلیون تومان برگشت خورده است.
 وضعیت قرمز در اصفهان
وضعیت اعتبار فعالان اقتصادی در استان‌ها، می‌تواند با نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله‌ای مقایسه شود. در کل کشور، نسبت تعدادی چک برگشتی معادل ۹/ ۸ درصد بوده است، در حالی‌که در استان‌ها این عدد بین ۶/ ۶ تا ۵/ ۱۴ درصد متغیر بوده است. بهترین وضعیت، در شمال کشور، گیلان ثبت شده است.
 در این استان، از هر هزار چک صادر شده، تنها ۶۶ چک برگشت خورده است. از نظر ارزشی نیز استان گیلان وضعیت مطلوبی دارد و تنها ۱/ ۹ درصد از ارزش کل چک‌ها، برگشتی بوده است. استان‌هایی که هم از نظر ارزشی و هم از نظر تعدادی، وضعیت مطلوبی را ثبت کردند، گیلان، البرز، ایلام، خوزستان و کرمانشاه هستند.
 نکته عجیب اینجاست که بهترین وضعیت چک برگشتی از نظر ارزشی، در مناطق آزاد رخ داده است. در این مناطق چک‌های برگشتی، معادل ۶/ ۸ درصد از ارزش کل چک‌ها را شامل می‌شدند. درحالی‌که معمولا مناطق آزاد در این زمینه عملکرد مطلوبی نداشته و جزو بدترین‌ها به حساب می‌آمدند؛ اما در ماه گذشته چک در این مناطق بیشترین اعتبار را داشته است. نکته عجیب‌تر اینکه بدترین وضعیت اعتبار چک، در استان اصفهان گزارش شده است. در این استان معادل ۸/ ۲۶ درصد از ارزش چک‌ها برگشت خورده است. یعنی از هر یک میلیارد تومان چک صادر شده، نزدیک به ۲۷۰ میلیون تومان برگشتی بوده است. در حالی‌که در رتبه دوم بدترین استان‌ها در زمینه اعتبار چک، سیستان و بلوچستان قرار دارد که نسبت ارزشی چک‌های برگشتی در این استان به ۱۶ درصد هم نمی‌رسد که اختلاف قابل توجهی با استان اصفهان دارد. به نظر کاستی‌های جدی در فعالیت‌های اقتصادی استان اصفهان در مرداد ماه وجود داشته که باعث غرق اعتبار چک شده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس