روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ October 20 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام رییس پلیس راهور اصفهان سیستم ثبت تخلف هوشمند اصفهان فعال شد؛

استارت پلیس نامحسوس در شهر

  • کد خبر 11756
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۳۱

همه ما بارها در خیابان و مراکز شلوغ شهر با رانندگانی مواجه شده‌ایم که خودروی خود را بی‌توجه به حجم ترافیک و رفت و آمد سایر ماشین‌ها دوبله پارک می‌کنند و یا در محل‌های توقف ممنوع می‌ایستند.

این حرکت معمولا ترافیک و اختلال در عبور و مرور شهروندان را موجب می‌شود و همه ناخودآگاه به دنبال نیرویی هستند که این معضل را برطرف کند.
گسترده شدن این موضوع به خصوص در شهرهای بزرگ پلیس را واداشت تا خودروهای ثبت هوشمند تخلفات را راه اندازی کند. این طرح که از آذرماه سال گذشته در تهران و به صورت محدود در اصفهان و برخی از مراکز استان‌ها راه اندازی شد قرار است از روزهای ابتدایی مهر، محدوده بیشتری از شهر اصفهان را پوشش دهد. ثبت تخلفات به صورت هوشمند می‌تواند به چهره خیابان‌ها نظم بیشتری بدهد و در آستانه فصل پر ترافیک پاییز در خیابان‌ها، نظمی اجباری حاکم کند. اقدامی که می توان به موفقیت آمیز بودن آن با توجه به عملیات‌های موفق دیگر امیدوار بود.
 پلیس راهور اعلام کرده که توقف در حریم تابلوهای توقف مطلقا ممنوع، توقف در حریم تابلوهای ایستادن ممنوع، توقف در ابتدا و انتهای پیچ‌ها، روی پل‌ها، حریم تقاطع‌ها، توقف غیرمجاز در ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی (اتوبوس و تاکسی)، توقفات دوبله و هر نوع توقفی که باعث سد معبر یا اختلال در عبور و مرور می‌شود و توقف وسایل نقلیه غیرمجاز در ایستگاه‌های مخصوص بارگیری و تخلیه بار از جمله تخلفاتی است که توسط این سیستم مورد اعمال قانون قرار می‌گیرد. خودروهای هوشمند علاوه بر اعمال قانون بدون تسامح و تساهل بخشی از هزینه‌های پلیس و کمبود نیروها را نیز جبران می کند. بر اساس اعلام رییس پلیس راهور استان اصفهان این سیستم منجر به کاهش حضور فیزیکی پلیس در صحنه خواهد شد.
سرهنگ ابوالقاسم چلمقانی در رابطه با جهت‌گیری جدید فعالیت‌های پلیس عنوان کرد: رویکرد جدید پلیس حضور فیزیکی در صحنه نیست، بلکه همه فعالیت‌ها به‌صورت هوشمند، نامحسوس و الکتریکی بررسی می‌شود و از این لحاظ پلیس با همکاری شهرداری تیم‌های ثبت تخلفات هوشمند خود را تقویت می‌کند چراکه یک تیم خودرویی ثبت تخلف برابر با حدود 10 نفر پلیس فعالیت می‌کند.
وی، نهادینه شدن فرهنگ براساس این رویکرد جدید در بین مردم را لازم دانست و تصریح کرد: این فرهنگ باید دربین مردم نهادینه شود که حضور فیزیکی پلیس به پایان رسیده و روح قانون و حضور نامحسوس پلیس را هرلحظه در کنار خود احساس کنند و از این لحاظ اگر شهروندان روح قانون را با تمامی رفتارهای ترافیکی‌شان همراه کنند، ان‌شاءا... سالی بدون حادثه و با ترافیک روان خواهیم داشت. چلمقانی از آغاز فعالیت ثبت تخلفات هوشمند خبر داد و گفت: این بحث تا زمانی‌که به طور کامل نهادینه شود زمان‌بر است، ولی ما امسال این فعالیت‌ها را آغاز کرده‌ایم.
رییس پلیس راهور استان ادامه داد: 7 دستگاه خودروی هوشمند ثبت تخلفات و 110 دستگاه موبایل پلیس همراه در حال انجام فعالیت هستند و بحث همکاری با دیگر ارگان‌ها از جمله سازمان اتوبوسرانی، تاکسیرانی و سازمان بار به نحو احسن درحال انجام است. همچنین نیروهای خودمان هم حتی در زمان‌های استراحت به تخلفات رسیدگی می‌کنند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

از دیدگاه دیگران

  • با سلام : متاسفانه شاهد حضور حداقلی پلیس راهنمایی و رانندگی در شهر هستیم و همین امر تخلفات زیادی را رقم زده است . آیا دقت کرده اید که عدم حضور پلیس باعث افزایش استفاده از موبایل ، حرکات مارپیچ و خطرناک در خیابان ها و شده قطعا دوربین های فعلی با تکنولوژی های قدیمی همه اینها را نمی توانند ثبت کنند و تعداد آنها نیز محدود است حضور پلیس الزامی ست اما شاهد حضور کمرنگ هستیم

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس