روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اصفهان مطرح کرد:

یک عده اجازه نمی‌دهند صنعت خودرو اصلاح شود

  • کد خبر 11748
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

وزیر صنعت، معدن و تجارت که صبح دیروز برای پیگیری بحث واگذاری محموله ریل ملی، دیدار با صنعتگران اصفهانی و رونمایی از چند طرح صنعتی راهی اصفهان شده بود، از ظرفیت بی‌نظیر این کلان‌شهر در رشد صادرات نفتی خبر داد و اظهار امیدواری کرد که موانع بر سر راه صنعتگران برطرف شود.

 رضا رحمانی در ابتدای این سفر به همراه وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح پایانه‌های بارهوایی (کارگو ترمینال) فرودگاه شهید بهشتی حاضر شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در این مراسم با اشاره به افتتاح کارگو ترمینال فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان بیان کرد: ایجاد این ترمینال یکی از مصوبات کارگروه صادرات غیرنفتی بود، وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صمت و سازمان توسعه تجارت و استانداری اصفهان در این زمینه همکاری داشتند. رحمانی سپس برای حضور در مراسم تجلیل از واحدهای نمونه صنعت و معدن استان راهی سالن نگین سپاهان شهر شد.
تفویض اختیار به استان‌ها و انجمن‌ها رویکرد وزارت صنعت است
وزیر صنعت، معدن و تجارت دراین آیین گفت: استان اصفهان قطب صنعت کشور است و اگر بتوانیم تصمیمات تاثیرگذار در اصفهان بگیریم ۱۰ درصد صنعت کشور را توسعه داده‌ایم. وی با بیان اینکه ۱۶ ماه است که به شدت تحت تاثیر جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم، گفت: صادرات سنگ آهن کنسانتره آزاد و واردات قطعات خودرو تحریم است. در گذشته آمریکا واردات کالاهای لوکس را به ایران تسهیل می‌کرده است تا فاصله طبقاتی در ایران افزایش پیدا کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: بنای فعالیت آمریکایی‌ها این بوده که تا پایان اسفندماه ۱۳۹۷ صنایع کشور تعطیل شود. پیش‌بینی آمریکا با وضعیت صنعت ما در سال گذشته یکسان بود؛ اما امروز صنایع کشور به شدت تقویت شده‌اند. رحمانی افزود: کارخانه‌های خودروسازی در شرف تعطیلی بودند؛ اما همانطور که لشکرهای اصفهان در جبهه پیروز می‌شدند امروز صنعت اصفهان در جبهه رونق تولید پیروز است. نباید آمار ما همچون سال گذشته باشد، بلکه باید به تقویت واحدهای صنعتی بپردازیم و پیشرفت کنیم.
 نباید مایحتاج ضروری مردم صادر شود
وی گفت: سیاست دولت و وزارت صمت حمایت از کالای داخل و جلوگیری از واردات مشابه خارجی است. اقداماتی برای بی نیاز شدن کشور از لاستیک سنگین لازم و در دست اقدام است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صادرات در سال جاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید معادله صادرات و واردات کالا به درستی حل و فصل شود. رحمانی اضافه کرد: صادرات برای ما راه نجات و یک نیروی پیشران است، اولویت ما صادرات به کشورهای همسایه است؛ اما نباید مایحتاج ضروری مردم به خارج صادر شود. بلکه باید از کالاهای مازاد صنعتی و معدنی کشور صادر بکنیم. وی تاکید کرد: صادر نکردن بهتر از صادر کردن کالای بی کیفیت است؛ نباید آبروی ایران و ایرانی را با صادر کردن کالای بی کیفیت ببریم. وزیر صمت گفت: تولید مواد پتروشیمی کشور به جز در موارد جزئی و خاص دو برابر مصرف است. رحمانی خاطرنشان کرد: یکی از جاهایی که در آن به اصلاح دست زده‌ایم رابطه خودروسازان و قطعه سازان است. بیشترین مشکلات ما در صنعت خودرو و قطعه سازان است. یک عده نمی‌خواهند اجازه دهند که صنعت خودرو اصلاح شود البته شاید برخی از سر ناآگاهی اقدام به این کارها می‌کنند.
رتبه دوم اصفهان در ثبت سفارش کالا
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این آیین با بیان اینکه امسال 107 طرح توسعه برای بخش صنعت استان در نظرگرفته شده گفت: در این مدت بیش از 687 پروانه بهره برداری در بخش صنعت صادر شده است. ایرج موفق به صادرشدن 47 پروانه بهره برداری معدن و همچنین 26 مجوز برای شرکت‌های پخش کالا و صادرات در استان اشاره کرد و افزود: صادرات سال گذشته استان اصفهان چهار میلیارد دلار بود.
وی، راهکار تسهیل صدور مجوزها و کاهش حجم بروکراسی اداری در استان را از برنامه‌های این سازمان برشمرد وگفت: رشد صادرات 426 میلیارد دلاری در مقابل واردات موجب استفاده بیشتر از ظرفیت‌ها و خدمات فنی مهندسی استان اصفهان می‌شود. موفق با بیان اینکه ده درصد صنایع کشور در استان اصفهان فعالیت می کنند،گفت: این نشان از زنده بودن صنعت این استان در بستر اقتصادی کشور است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: از همه ظرفیت‌های استان اصفهان برای دور زدن تحریم‌ها استفاده شده و فعالیت مناسبی در واگذاری اختیارات به بخش خصوصی داشته‌ایم.
رونمایی از میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور
 رونمایی از میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور یکی دیگر از برنامه‌های سفر رحمانی به اصفهان بود، طرحی که به اعتقاد کارشناسان می‌تواند راهگشای پیشرفت این صنعت مهم در کشور و استان اصفهان باشد و بیش از پیش چشم‌انداز روشنی را رقم بزند. این میز با هدف ایجاد تسهیلات برای فعالان حوزه نساجی و رونق این بخش از صنعت که تاثیر بسیار زیادی در بخش اقتصاد کشور دارد، راه اندازی شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه افتتاح میز ملی توسعه صادرات نساجی اظهار داشت: پوشاک قاچاق از جمله معضلات صنعت نساجی کشور به شمار می‌رود که با انجام اقداماتی موفق به کاهش آمار قاچاق به نصف شده‌ایم.
 رضا رحمانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم حمایت از صنعت نساجی تاکید کرد و افزود: تولید چادر مشکی، جزو اولویت‌های این حوزه است که در جهت افزایش تولیدات این بخش باید تلاش کرد. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز با اشاره به آمار میزهای توسعه صادرات کالا بیان کرد: از 78 میز توسعه صادرات کالا در کشور، 10 میز در اختیار استان اصفهان است که رقم بسیار بالایی به شمار می‌رود. ایرج موفق با بیان اینکه 8050 واحد نساجی در کشور وجود دارد، گفت: بخش نساجی جایگاهی موثر در صنعت و اقتصاد کشور دارد و بهره برداری از این میز جهت توسعه فعالیت‌های نساجی با همین نگاه صورت گرفته است. وی، آمار واحدهای نساجی در استان اصفهان را 2212 واحد برشمرد و افزود: نساجی از گذشته تا امروز در صنعت اصفهان جایگاهی ویژه داشته و اکنون نیز تعداد واحدهای این حوزه 25 درصد از کل صنعت استان را شامل می‌شود. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان بر لزوم همکاری به منظور رفع موانع پیش روی واحدهای نساجی در استان و کشور اشاره کرد و گفت: تامین مواد اولیه از جمله مشکلات این واحدهاست که نیازمند حل آن هستیم، از دیگر مسائل نیز نوسازی تجهیزات این حوزه است که باید مورد توجه قرار گیرد.
افتتاح خط تولید فیلم‌های پلی پروپیلن وکاغذ مصنوعی
باحضور وزیر صمت همچنین مرحله دوم تولید فیلم‌های تخصصی پلی پروپیلن (Bopp) و کاغذ مصنوعی در شهرک صنعتی مبارکه افتتاح شد. رییس هیئت مدیره شرکت سپهر پلیمر سپاهان گفت: برای این طرح 30 میلیون یورو و دو هزار و 300 میلیارد ریال هزینه شده است. اکبر تاکی با بیان اینکه با اجرای این طرح، به صورت مستقیم 220 نفر اشتغال‌زایی ایجاد شده افزود: با بهره‌برداری از این طرح، ضمن اینکه برای کشورمان 10 میلیون دلار ارزآوری داشته، از واردات چنین محصولاتی نیز بی نیاز می‌شویم. مرحله اول این طرح سال 96، با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس