روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ August 08 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام سازمان مالیاتی استان، تنها 16 درصد از پزشکان در اصفهان کارتخوان نصب کرده‌اند؛

پروپاگاندای پزشکی!

  • کد خبر 11740
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

هیاهو بر سر پرداخت مالیات توسط پزشکان و شفاف‌سازی گردش مالی این قشر به مرحله اولتیماتوم و تهدیدات سازمان مالیاتی رسید.

پس از سال‌ها فرار مالیاتی پزشکان و اصرار این افراد مبنی بر عدم اظهار دقیق و همسان با همه مؤدیان در سطح جامعه، از تابستان امسال برنامه‌ها و طرح‌ها جهت بررسی حساب و کتاب دقیق درآمدی آنها آغاز شد. در گام اول، الزام به نصب کارتخوان در مطب‌ها ابلاغ شد، هر چند با تمام شدن مهلت‌ها برای تجهیز مطب‌ها به این دستگاه‌ها همچنان بخش زیادی از پزشکان از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرده‌اند. با توجه به آمار استنکاف ۸۰ درصدی مشمولان از نام نویسی در سامانه صندوق فروش متصل به سازمان مالیات، به نظر می‌رسد این طرح به شروع ماجرایی جدید گره خواهد خورد؛ بر خلاف اغلب صنوفی که به راحتی به قانون مالیات تن داده اند پزشکان قرار نیست زیر بار این مدل از شفاف سازی مالی بروند و به زودی کشمکش‌ها میان آنها با سازمان مالیاتی بیشتر هم خواهد شد.
تنها 16 درصد پزشکان اصفهانی کارتخوان نصب کرده‌اند
هر چند مهلت نصب کارتخوان در مطب‌ها چند باری تمدید شد؛ اما به نظر می رسد این بار سازمان مالیاتی بنا ندارد با این قشر مدارا کند و بر اساس اعلام این سازمان برخوردها با متخلفان از ابتدای مهرماه آغاز خواهد شد. بر اساس اعلام مدیر کل اداره امور مالیاتی استان اصفهان، پانزدهم شهریورماه آخرین مهلت نصب سامانه‌های فروشگاهی یا همان دستگاه‌های کارتخوان در مطب پزشکان و اتصال آنها به سامانه اصلی سازمان امور مالیاتی کشور بود و تا پایان این زمان بیش از ۲۰ درصد از پزشکان کشور، نسبت به اجرای این قانون اقدام کردند، این درحالی است که تنها ۱۶ درصد از پزشکان استان اصفهان تا پایان مهلت مقرر دستگاه کارتخوان نصب کردند. مدیر کل اداره امور مالیاتی استان اصفهان خاطر نشان کرد: لیست همه پزشکانی که باید در این سامانه ثبت نام کنند را تهیه کردیم و از طریق ارسال پیامک فراخوانی را به اطلاع پزشکان رسانده‌ایم. یک فرم اطلاعاتی جامع و کامل نیز برای اطلاع رسانی صحیح و مناسب به پزشکان در همین مورد ارسال شده است.
جرم پولشویی درانتظار پزشکان متخلف
در حالی که اعتراضات مردمی به عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها تاکنون چندان نتیجه‌ای در بر نداشته است، این بار متولیان مالیاتی اعلام کرده‌اند در صورت تخلف پزشکان با جرم سنگین پولشویی مواجه خواهند شد. به گفته بهروز مهدلو، از یکم مهرماه سال جاری، صدور احکام برای پزشکانی که در سامانه امور مالیاتی ثبت نام کرده‌اند، صورت می‌گیرد، بر این اساس سیستم‌های اطلاعاتی و بانک‌های آماری سازمان امور مالیاتی این توانایی را دارند که بر اساس درآمد افراد، میزان مالیات پرداختی آنها را تعیین کنند و در صورت پرداخت نکردن مالیات آنها را به جرم پولشویی به قوه قضاییه معرفی کنند.
مجازات پزشکانی که کارتخوان ندارند
درحالی که قرار نیست مهلت تمدید دیگری برای نصب کارتخوان پزشکان در نظر گرفته شود سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که تا ابتدای مهرماه ساماندهی کارتخوان برای پزشکان را عملیاتی خواهد کرد. افرادی هم که تا مدت زمان تعیین شده نسبت به اجرای قانون تمکین نکنند، از نظر سازمان امور مالیاتی یک استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می‌شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنها محرز شود، طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد. در عین حال کسانی که تا پایان مهرماه به قانون تمکین نکنند، جریمه شده و دو درصد از درآمدشان به عنوان جریمه مطالبه خواهد شد و این جریمه نیز غیر قابل بخشش است. همچنین سازمان امور مالیاتی تصریح کرده است که بعد از اتمام مهلت تعیین‌شده، مردم می‌توانند در صورت نبود کارتخوان در مطب یک پزشک، به شماره ۱۵۲۶ اطلاع دهند تا پیگیری و برخوردهای لازم از سوی سازمان انجام شود.
خط و نشان‌های سازمان مالیاتی در حالی مطرح شده است که بسیاری از مردم این نهاد را متهم به مدارای بیش از حد با پزشکان و یا عدم توانایی لازم برای اخذ مالیات از آنها می‌دانند. برخی هم معتقدند بر اساس تجربه قبلی تهدیدهای سازمان امور مالیاتی نشان می‌دهد، این سازمان چندان تمایلی برای درگیر شدن با صنف قدرتمند پزشکان ندارد چون پزشکان علاوه بر آنکه توان اثرگذاری بر گروه گسترده بیماران در جغرافیای سراسر ایران را دارند و احیانا اعتراضات جدی صنفی آنها، نمود بسیار زیادی دارد، بلکه در مجلس هم فراکسیون قوی‌ مثل فراکسیون بهداشت و درمان دارند؛ اما در نهایت برای فراگیر شدن مالیات در جامعه  این مسیری است که سازمان مالیاتی ناچار به طی کردن آن است. به نظر می‌رسد گرفتن مالیات از پزشکان مرحله سختی باشد که سازمان مالیاتی در صورت رفتار درست در آن می‌تواند تکلیف جدیت بر سر گرفتن مالیات در کشور را یکسره کند و پس از آن الزام به شفاف سازی مالیات برای سایر مشاغل هم کار چندان سختی نخواهد بود.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس