روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

ضرر و زیان میلیاردی داروسازی‌های اصفهان از تخلفات «شبنم نعمت زاده»؛

سایه ژن خوب بر سر دارو

  • کد خبر 11713
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۲۶

شبنم نعمت زاده، به عنوان یکی از متخلفان بزرگ در بازار داروی کشور پای میز محاکمه رفت. آنچه در خلال این محاکمه به چشم آمد، ضرر و زیانی است که فعالیت‌های غیر قانونی این ژن خوب به صنایع داروسازی استان اصفهان وارد کرده است؛ صنایعی که همواره جزو استراتژیک ترین و پول‌ساز ترین صنایع استان بوده‌اند؛ اما چند وقتی است به دلیل همین عملکردهای غیر قانونی، دچار انباشت بدهی و مشکلات دیگری شده‌اند.

علاوه بر این در شرایط تحریم نیز بدهی‌های میلیاردی شرکت پخشی که تخت نظر نعمت زاده اداره می‌شده، عملا توانایی تامین مواد اولیه را از این شرکت‌ها گرفته است. بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده سال ۹۶ شرکت تحت تملک شبنم نعمت‌زاده ۴۸.۱ میلیارد تومان از بدهی‌های خود را به داروسازی فارابی پرداخت نکرده و همین امر باعث بروز مشکلات شدید نقدینگی در این شرکت شده است. داروسازی فارابی در سال مالی ۱۳۹۶ با مشکلات متعدد تامین نقدینگی روبه‌رو شده و جمع بدهی‌های خود را با ۳۱ درصد افزایش به ۴۲۰ میلیارد تومان رساند. نتیجه سلسله اتفاقات مذکور، کاهش ۲۳ درصدی فروش این شرکت اصفهانی، تحقق زیان عملیاتی به میزان ۳۵ میلیارد تومان، افزایش ۴۷ درصدی هزینه مالی و سقوط ۶۷ درصدی قیمت سهام آن در سال مذکور بود.
این مسئله زمانی ابعاد بزرگ‌تری به خود می‌گیرد که به نقش مهم داروسازی فارابی در تامین آنتی‌بیوتیک کشور به عنوان بزرگ‌ترین آنتی‌بیوتیک ساز خاورمیانه و اهمیت تولیدات این شرکت در زمان تحریم دارو توجه کنیم. این شرکت از منظر فروش ریالی، پنجمین شرکت بزرگ دارویی در کشور محسوب شده و بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات مرتبط با آموکسی در کشور است و حدود ۴۰ درصد از تولید کپسول آموکسی سیلین، ۱۳.۸ درصد از تولید سفکسیم، ۳۲.۵ درصد از قرص کوآموکسی کلاو و ۶۲ درصد از قرص کلاریترومایسین کشور در این شرکت تولید می‌شود. داروسازی فارابی همچنین ۱۰ درصد از قرص فارژزیک کشور (مسکن) و ۱۱.۴ درصد از قرص تادالافیل کشور را تامین می‌کند که نبود هر یک از این اقلام، به خصوص اقلام آنتی‌بیوتیک به دلیل تنوع مصرف، در شرایط تحریم می‌تواند سلامت و آرامش جامعه را با تهدیدی جدی روبه رو سازد و اهمیت پرونده اتهامات اقتصادی شرکت پخش رسا در تضعیف صنعت دارو و ضربه زدن به شرکت‌های کلیدی این صنعت از جمله فارابی به همین دلیل بسیار زیاد شده است.
 از دیگر سو، کارشناسان دارویی کشور معتقدند آنتی‌بیوتیک به دلیل تنوع فراوان مصرف و نیاز سطوح مختلف جامعه اعم از اطفال، بیماران خاص، سالخوردگان و ... و همچنین فوریت مصرف این نوع دارو برای رساندن بیمار به شرایط طبیعی از اهمیت خاصی در سبد دارویی کشور برخوردار است و اغلب کشورهای پیشرفته دنیا نیز فارغ از هزینه‌های تولید این دارو، به دلیل استراتژیک بودن آن، تولید آن را توسعه داده‌اند. به گفته متخصصان پزشکی، فوریت مصرف آنتی‌بیوتیک به این معناست که نبود آن حتی برای یک ساعت نیز می‌تواند باعث بروز تشنج یا سکته مغزی و به کما رفتن بیمارانی همچون بیماران مننژیت باشد. در کشور ما همچنین، آنتی‌بیوتیک یکی از معدود داروهایی است که تغییرات قیمتی آن در شاخص تورم کشور نیز محاسبه می‌شود و هر گونه ضربه زدن به تولید این دارو در کشور و همچنین احتکار آن به منظور ایجاد کمبود عرضه و افزایش قیمت، مصداق بارز دست‌کاری سطح عمومی قیمت‌ها در کشور است. مضاف بر این، میزان اشتغال‌زایی مستقیم داروسازی فارابی در استان اصفهان برابر با ۵۶۰ نفر بوده که با توجه به تغذیه شرکت‌های پخش دارویی از فروش داروهای تولیدی این شرکت، میزان اشتغال‌زایی غیرمستقیم آن در سطح کشور، چند برابر اشتغال مستقیم آن خواهد بود. سهامداران داروسازی فارابی از بزرگ‌ترین متضرران اقدامات پخش دارویی رسا و مشکلات به وجود آمده پس از آن بودند و نگاهی به ترکیب سهامداری داروسازی فارابی نشان می‌دهد که این مسئله تا چه حد به تضعیف ثروت‌های ملی کمک کرده است. آناهیتا خاکی در همین رابطه در خصوص ترکیب سهامداران داروسازی فارابی اظهار کرد: در حال حاضر شرکت پارس‌دارو با ۵۱.۳۹ درصد، سرمایه‌گذاری دارویی تامین با ۱۳.۵۳ و سرمایه‌گذاری البرز (متعلق به دارویی برکت) با ۸.۳۹ درصد و سرمایه‌گذاری سپه با ۵.۶ درصد از جمله سهامداران عمده داروسازی فارابی محسوب شده و با نظر به مالکیت دارویی تامین در پارس‌دارو، به طور غیر مستقیم ۶۵ درصد از این شرکت تحت تملک سازمان تامین اجتماعی و ۸.۳۹ درصد آن در اختیار هلدینگ دارویی برکت است. مدیر امور سهام شرکت داروسازی فارابی همچنین یادآور شد: ذی‌نفعان اصلی سازمان تامین اجتماعی، ۴۶ میلیون نفر کارگر، کارمند و مستمری‌بگیر تحت پوشش این سازمان بوده و قسمت اعظمی از درآمدهای هلدینگ دارویی برکت نیز با توجه به ماهیت سهامدار اصلی آن صرف امور خیریه و عمران و آبادانی در کشور می‌شود. وی خاطرنشان کرد: مضاف بر این، مابقی سهامداران شرکت را نیز حدودا ۴ هزار سهامدار خرد حقیقی تشکیل می‌دهند که اغلب آن‌ها از بازنشستگان صنعت دارو و کارگران مجموعه فارابی هستند و در چنین شرایطی، این افراد و ذی‌نفعان مذکور در ماه‌های پایانی سال ۹۶ و ابتدای سال ۹۷ به دلیل تخلفات شرکت پخش دارویی رسا و تبعات زیان‌بار آن برای فارابی، ۶۷ درصد از ارزش دارایی سهام خود را از دست دادند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس