روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام بخش زلزله و رانش زمین مرکز تحقیقات راه و شهرسازی، خطر فرونشست زمین در تهران و اصفهان از حد بحرانی عبور کرده است؛

زلزله خاموش، بیخ گوش اصفهان

  • کد خبر 11683
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۲۳

فرونشست زمین، موضوع تازه‌ای نیست و چند سالی است دغدغه‌های جدی نسبت به وضعیت بحرانی دشت‌ها در ایران مطرح می‌شود.

 فرونشست زمین، بحرانی است که در پی تخلیه آبخوان‌ها در بیشتر استان‌های کشور از جمله یزد، فارس، سمنان، خراسان، همدان و اصفهان دیر یا زود به وقوع خواهد پیوست؛ اما مدیران و ما مردم ترجیح می‌دهیم ساده لوحانه بارندگی‌های مقطعی را درمانی برای این درد بدانیم و به عاقبت این بحران فکر نکنیم. این در حالی است که ابعاد فاجعه خالی شدن زمین از سفره‌های آب در حال رخ نمایاندن است. این خطر چندان جدی گرفته نمی‌شود و این را می‌توان از نبود برنامه برای تقویت آبخوان‌ها و سفره های آب زیرزمین فهمید و اینکه به  رغم وضعیت بحرانی در اصفهان همچنان صیفی جات و کاشت برنج با این توجیه که بارندگی خوب بوده، در استان به وفور کشت می‌شود و هیچ مسئولی دغدغه‌ای در مورد مصرف بی رحمانه آب در سطح زمین و خالی کردن سفره آب زیر زمینی ندارد. فرونشست زمین به زلزله خاموش هم معروف است؛ در برخی از مناطق استان، این پدیده موجب ایجاد شکاف‌های چند کیلومتری شده است. فرونشست، پدیده‌ای است که در اثر خالی شدن آب لایه‌های زیرین سطح زمین و در نتیجه پوکی خاک و فشار ناشی از وزن طبقات بالایی رخ می‌دهد، این اتفاقات باعث می‌شود که سطح زمین به صورت تدریجی و در برخی موارد به صورت ناگهانی فرو بنشیند و ترک‌ها، شکاف‌ها یا فروچاله‌هایی در سطح زمین ایجاد شود. کارشناسان می گویند فرونشست، برگشت‌ناپذیر است و با وقوع آن فضاهای خالی خاک که در واقع به عنوان مخزنی طبیعی برای نگهداری آب‌های زیرزمینی عمل می‌کنند، بسته می‌شود و در نتیجه خاک خاصیت نفوذپذیری و مخزنی خود را برای همیشه از دست می‌دهد.
نکته نگران کننده اینکه این بحران در حال پیشروی در بیخ گوش شهرهای بزرگی مانند تهران و اصفهان است تا جایی که فرونشست در نزدیکی اصفهان از مرز بحران هم عبور کرده است. بر اساس اعلام مدیر بخش زلزله و رانش زمین مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی گفت: سه منطقه جنوب و جنوب غرب تهران و شهر اصفهان در وضعیت بحرانی از نظر خطر فرونشست زمین و تاثیر آن بر زیرساخت‌های حمل و نقل و تاسیسات شهری قرار دارند. علی بیت اللهی افزود: در تمامی ۶۰۹ دشت بزرگ و شناخته شده کشور فرونشست وجود دارد و در ۴۰۵ دشت این موضوع از حد بحرانی عبور کرده است. وی گفت: با این حال در صورتی که قصد اولویت بندی مناطق فرونشست کشور را داشته باشیم جنوب و جنوب غرب تهران تا منطقه شهریار اشتهار و ورامین و شهر اصفهان، مناطق بحرانی از نظر تاثیر فرونشست بر زیرساخت‌های شهری، شریان‌های حیاتی و سامانه‌های حمل و نقل هستند که باید هر چه زودتر مورد توجه ویژه قرار بگیرند. بیت اللهی اضافه کرد: در استان اصفهان در مناطقی از شهر و شمال شهر اصفهان، فرونشست به یک معضل عمده تبدیل شده است به طوری که در مجاورت فرودگاه و حتی در حاشیه استادیوم تازه تاسیس نقش جهان شکاف‌های حاصل از فرونشست روی زمین خود را نمایان کرده و خطر فرونشست برای شهر اصفهان یک خطر بسیار جدی است. این وضعیت در حالی است که برنامه‌ها و نگرانی مسئولان آب اصفهان تنها در زمینه بازی با کلماتی مانند لزوم و ضرورت خلاصه می‌شود و خبری از برنامه‌های اجرایی نیست . به تازگی مدیر برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اعلام کرد، پایش دقیق میزان و کاهش منابع آبی زیرزمینی و سفره‌های آبی برای جلوگیری از فرونشست زمین در این استان ضروری است. هر چند این مقام مسئول به پایش چاه‌های آب و نظارت‌ها برای جلوگیری از برداشت‌های غیر قانونی اشاره کرد؛ اما تقریبا هیچ راهکار و برنامه‌ای برای پیشروی و تقویت آبخوان‌ها و سفره‌های آب زیرزمینی اعلام نشده است.هشدارها در این زمینه در حالی جدی گرفته نمی‌شود که بر اساس آمار و ارقام رسمی در حالی که در همه جای دنیا فرونشست بیشتر از 4 میلی‌متر بحران تلقی شده و کارگروه‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از پیشروی آن تشکیل می‌شود، در برخی از مناطق کشور تا بیش از 50 سانتی‌متر شاهد فرونشست زمین هستیم؛ اما خبری از راه حل نیست. به زودی فرونشست‌ها ارمغان‌های دیگری مانند سیل و خرابی‌های بیشتر با هر بارندگی را به امغان خواهند آورد. نشست زمین موجب از میان رفتن نفوذ پذیری طبیعی خاک خواهد شد و عدم نفوذ آب به زمین و در نتیجه وقوع سیلاب‌های ویرانگر، ورود آب‌های شیرین ناشی از بارش به کویرها و از دسترس خارج شدن و شور شدن آنها از دیگر عوارض خواهد بود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس