روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

بر اساس اعلام رییس انجمن تولیدکنندگان برنج، قیمت این محصول در استان‌هایی مانند اصفهان تا 20 درصد گران‌تر بوده و توجیه منطقی برای آن وجود ندارد؛

ابهام در قیمت برنج

  • کد خبر 11656
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۲۰

اگر چه ماه‌هاست که انتظار ارزانی کالاها در جامعه از بین رفته؛ اما سودای گرانی این روزها سمت و سوی عجیب و غریبی به خود گرفته است به عنوان نمونه در حالی که برنج هر ساله در فصل برداشت با کاهش قیمت روبه رو بوده و امسال هم به دلیل شدت بارندگی‌ها در اغلب مناطقی که به صورت سنتی برنج کشت می‌شده است مانند اصفهان و خوزستان کشاورزان محصولات سه تا چهار برابر سال‌های قبل را برداشت کرده‌اند؛ اما به گفته رییس انجمن تولیدکنندگان برنج، این کالا همچنان در شهرهای بزرگی مانند اصفهان گران‌تر از نرخ منطقی به فروش می‌رسد.

 این گرانی در حالی همچنان بر بازار برنج باقی مانده که بر اساس آمار و ارقام نه تنها کمبودی در این بازار وجود ندارد بلکه انبارها مملو از برنج‌های وارداتی است و کشاورزان نگران به فروش نرفتن محصولات خود هستند.
 نیاز سالانه برنج کشور سه میلیون تن است
 بر اساس آمار، امسال ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن برنج برداشت شده که 150 هزار تن بیشتر از سال گذشته بوده است. علاوه بر این طی سه ماهه امسال بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده که نشان می‌دهد کمبودی در داخل وجود ندارد؛ اما با وجود تمام این استدلالات همچنان قیمت‌های برنج بالاتر از نرخ واقعی آن است. رییس انجمن تولیدکنندگان برنج می‌گوید آغاز برداشت برنج از مزارع برخلاف سال‌های گذشته در کاهش قیمت برنج ایرانی بی‌تاثیر بوده است. به گفته وی، نرخ منطقی برنج در شهرهای شمالی  در محدوده 20 هزار تومان است. جمیل علیزاده شایق عنوان کرد: «در تمام سال‌های گذشته با آغاز برداشت ، قیمت‌ها کاهش می‌یافت. البته امسال هم قیمت عرضه برنج دراستان‌هایی مانند مازندران و گیلان تطابقی با قیمت در مراکز بزرگ عرضه مانند شهرهای تهران، مشهد و اصفهان ندارد و گاهی تا 20 درصد از نرخ برنج در استان‌های شمالی گران‌تر است و توجیهی منطقی برای آن وجود ندارد.» وضعیت قیمت برنج در حالی همچنان گران و غیر منطقی است که چندی پیش دستور معاون اول رییس جمهور مبنی بر ممنوعیت واردات برنج واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. موافقان معتقد بودند این دستور برای حمایت از تولیدات داخلی ضروری است و مخالفان از احتمال افزایش قیمت این محصول در داخل سخن گفتند و در نهایت این مصوبه لغو شد؛ اما همچنان قیمت‌ها در این بازار کاهش را تجربه نکرد. به نظر می‌رسد عدم تحول در حوزه کاشت و برداشت برنج موجب شده تا با بالا رفتن هزینه‌های کارگری در ایران عملا هزینه‌های تولید با نرخ‌های غیر منطقی روبه رو شود. به باور فعالان و کارشناسان این حوزه، عدم حمایت دولت از کشت برنج در کشور به حدی است که بخش دیگری از رشد قیمت ها به این کم‌کاری ها برگشته و در کنار آن هزینه‌های بالای واردات ماشین آلات مورد نیاز این صنعت، فرآیند کار در این عرصه را نسبت به سال‌های قبل سخت‌تر کرده است. صعود قیمت برنج‌های داخلی طی سال های اخیر موجب شده تا مشتریان برنج ایرانی هر روز کمتر شود. در شرایطی که مردم با مشکل تامین معیشت خود دست و پنجه نرم می‌کنند، برنج‌های ارزان‌تر وارداتی انتخاب افراد بیشتری برای خرید است. این روند موجب شده تا هر سال کشور به واردات برنج وابسته‌تر باشد به نحوی که امسال دولت از ترس جهش قیمتی نتوانست دستور چند ماهه ممنوعیت واردات برنج که هر ساله اجرا می‌شود را عملی کند.طی یک دهه اخیر به لطف روابط خوب اقتصادی با هند و شرایط تحریمی کشور سیاست گذاری‌ها به جای سرمایه گذاری بر کشت برنج و مکانیزه کردن آن به سمت واردات متمایل شد و در نهایت امروز حاصل آن تولیدات داخلی گران‌تر و محصولات وارداتی بی کیفیت؛ اما ارزان‌تری است که البته مردم ناچار به انتخاب دومی هستند.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس