روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ February 28 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اعلام شد؛

فقط نظارت‌ها و فردو باقی ماندند

  • کد خبر 11632
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۱۶

بر اساس آنچه پیش بینی می‌شد، فاز سوم کاهش تعهدات ایران در قسمت‌های تحقیق و توسعه رونمایی شد. هر چند انتظار این بود که در بخش‌های نظارتی هم عقب نشینی هایی از تعهدات از سوی ایران صورت بگیرد؛ اما آنچه در خلال جزییات گام سوم می‌توان فهمید این است که فردو و نظارت‌ها همچنان به عنوان یکی از اصلی‌ترین خط قرمزهای اروپایی‌ها مورد تعهد ایران باقی مانده است؛ مسئله ای که شاید به دلیل نیم نگاه ایران به احتمال توافق با اروپا باشد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی ابعاد این اقدامات را تشریح کرد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه تهران فعلا قصدی برای اعمال محدودیت در نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذیل برجام ندارد، از آغاز گازدهی به سانتریفیوژ پیشرفته «آی‌آر 6 » در یک زنجیره 20 تایی خبر داد.
کمالوندی در ابتدای نشست خبری خود به ارائه تصویری کلی از وضعیت سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران پرداخت. وی دهه ۸۰ را دهه رسیدن به مقیاس‌های صنعتی در سازمان انرژی اتمی از جمله در تاسیسات نطنز، آب سنگین اراک و ... خواند.
کمالوندی با اشاره به اینکه دشمنان انقلاب اسلامی تلاش‌هایی را برای ایجاد مشکل در مسیر صنعت هسته‌ای ایران صورت دادند، تصریح کرد که اوج فعالیت‌های این صنعت تولید اورانیوم ۴ و ۲۰ درصد بود.
 سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: بعد از برجام، عملا با بدعهدی‌هایی مواجه شدیم. طرف مقابل تعهداتش را انجام نداد و با مشکلاتی روبه رو شدیم، به خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام که پس از آن نظام تصمیم گرفت بین تعهدات طرف مقابل و حقوق ما توازنی ایجاد کند. وی درباره کاهش تعهدات برجامی عنوان کرد: اگر کاهش تعهداتی باشد، باید متمرکز شویم بر ضمیمه یک. رآکتور اراک، تولیدات آب سنگین، بازفرآوری سوخت مصرف شده، غنی‌سازی که در گام اول از ۳۰۰ تن و در گام دوم از خلوص 67/3 درصد عبور کردیم.
کمالوندی تصریح کرد: موضوعات باقی مانده، یکی فردو و دیگری نظارت‌های آژانس است که فعلا بنا نداریم تغییری در نظارت‌های آژانس داشته باشیم و تعهدات شفاف‌سازی مانند گذشته انجام می‌شود. وی ادامه داد: ما می‌توانیم غنی‌سازی یک میلیون سو را محقق کنیم. در تحقیق و توسعه بندهای ۳۲ تا ۴۳ عملا وجود دارد. چهار موضوع اتفاق افتاده و آژانس امروز مراجعه می‌کند و می‌بیند ۴ اقدام انجام شده است.
 سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: در مسیر غنی‌سازی ما محدودیتی وجود نداشته چون برنامه‌ها برای بلندمدت دیده شده بود. وی ادامه داد: تا الان هزاران سند برای سانتریفیوژها درست کردیم. اقداماتی که صورت گرفت؛ یکی در ارتباط با بند 39 و ماشین‌های سانتریفیوژ،سانتریفیوژها همانطور که تحقیق و توسعه می‌کنند به انباشت ذخایر ما کمک خواهند کرد. 
کمالوندی در خصوص گازدهی سانتریفیوژ آی آر 6 نیز افزود: گازدهی « آی آر 6» را شروع کردیم. راه اندازی زنجیره ماشین «آی آر 4» بیست تایی هم الان انجام شده است. ماشین‌های «آی آر 6 » را به صورت زنجیره ۲۰ تایی گازدهی کرده‌ایم و زنجیره ۳۰ تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم. به گفته کمالوندی، ۴ اقدام دیگر مانده که دو مورد آن راه اندازی زنجیره میانی IR2m است که باید از سال ۱۱ انجام می‌شد که راه اندازی آن و گازدهی زنجیره ۱۰ تایی سانتریفیوژهای IR5s و گازدهی آن برای حدود ۲ ماه آینده انجام می‌شود. می‌توانیم راه اندازی زنجیره‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR4 و راه اندازی زنجیره‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR2m و زنجیره میانی سانتریفیوژ IR5s را تا دو ماه آینده داشته باشیم.
کمالوندی عنوان کرد: در تحقیق و توسعه محدودیتی نداشتیم و کشور مسیر حساب شده‌ای را طی کرده است. بنا نداریم کار غنی‌سازی را با عجله انجام دهیم. ماشین‌های سانتریفیوژ نیاز به تست‌های مختلف از جمله تست عمر و ... دارند که باید در زمان خود انجام شوند. کمالوندی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چه زمانی این گام ها ادامه خواهند یافت و آیا در گام ۴ برنامه‌ای برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و غنی سازی 20 درصدی وجود خواهد داشت، گفت: لیستی از گام‌های مختلف به شورای عالی امنیت ملی و ریاست جمهوری ارائه شده و خیلی گزینه‌ها در فهرست اول دیده شده بود؛ حتی خروج از NPT را دیده بودیم که بعد خودمان تجدیدنظر کردیم. بحث‌های فنی به انتها می‌رسد، فردو و نظار‌ت‌ها باقی مانده که نگاه سازمان این نیست که در حوزه نظارت ها وارد شود، به خصوص در حوزه پادمان و مسائلی مثل پروتکل الحاقی، مادامی که کار خلافی انجام نمی‌دهیم دلیلی ندارد شفافیت نداشته باشیم و بهانه به دشمن بدهیم. وی افزود: گام‌های بعدی گام‌هایی است که شاید کمتر از جنس فنی باشد.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس