روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ August 14 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

کارمندان اصفهانی در رده دوم کمترین و بیشترین تحصیلات در کشور قرار دارند؛

فوق لیسانسه ها !

  • کد خبر 11631
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۱۶

ارتقای سطح تحصیلات کارمندان هر نهادی می‌تواند به افزایش کارایی خلاقیت و به روز شدن سیستم آن سازمان کمک زیادی کند. طی سال‌های اخیر به لطف تاسیس دانشگاه‌های علمی کاربردی توسط برخی از نهادها و سازمان‌ها و راحت‌تر شدن پذیرش در دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور به خصوص در مقاطع تحصیلات عالیه، سطح مدرک بسیاری از کارمندان دولت هم ارتقا یافت.

حضور کارمندان در دانشگاه‌ها البته بی ارتباط با افزایش میزان حقوق آنها و ارتقای شغلی در صورت داشتن مدرک تحصیلی بالاتر هم نبود.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده، از میان دو میلیون و 227 هزار کارمند دولت، تهران با بیشترین تعداد و قم و ایلام با کمترین میزان کارمند در رده های پایین قرار دارند. شرایط کارکنان دولت از لحاظ تحصیلات در استان‌ها حاکی از آن است که از بین ۸۱ هزار و ۶۰۰ کارمندی که مدرک دکترا دارند، تهران بیشترین تعداد را جذب کرده و تعدادشان در این استان به بیش از ۱۵ هزار نفر می‌رسد.
 بعد از تهران، بیشترین کارمندان دارای مدرک دکترا در اصفهان با ۵۱۰۰ و خراسان با ۴۷۰۰ نفر قرار دارند. نکته قابل تامل اینکه اگر چه اصفهان در رده دوم بیشترین تعداد مدرک دکترا قرار دارد؛ اما در سطوح پایین‌تر مانند لیسانس و فوق لیسانس در رده‌های پایین‌تری جای گرفته است. بر اساس آمار، تعداد زیردیپلم‌های مشغول در ساختار دولت به حدود ۱۵۰ هزار و ۵۰۰ نفر می رسد که خوزستان با حدود ۹۰۰۰ نفر و اصفهان و فارس با حدود ۸۰۰۰ نفر بیشترین تعداد کارمندان زیر دیپلم را در سطح کشور دارا هستند.
 در بین کارمندان فوق لیسانس که تعداد کل آنها نزدیک به ۲۹۸ هزار نفر می رسد، استان‌های تهران با حدود ۳۹ هزار، خراسان ۱۸ هزار و مازندران با ۱۶ هزار نفر بیشترین تعداد کارمند با مدرک فوق لیسانس را به خود اختصاص داده‌اند. وضعیت کارمندان دارای مدرک لیسانس دولت در استان‌ها که در مجموع حدود یک میلیون و ۱۰۵ هزار نفر هستند نیز از این قرار است که بیشترین تعداد آنها در تهران با ۱۳۱ هزار، خراسان ۸۱ هزارو فارس با ۷۱ هزار نفر فعالیت می‌کنند.
همانطور که در ابتدای گزارش عنوان شد، مسئله حقوق یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های ادامه تحصیل کارمندان دولت است. این وضعیت اگر چه در بخش خصوصی بیشتر به چشم می‌خورد؛ اما بر اساس مصوبات مجلس از این به بعد دولتی‌ها هم بیشتر از مزایای ارتقای مدرک تحصیلی بهره‌مند خواهند شد. بر اساس اعلام عضو کمیسیون اجتماعی مجلس،به تازگی این نهاد با اضافه کردن یک تبصره به ماده ۶۶ قانون مدیریت خدمات کشاورزی برای دستگاه‌هایی مانند آموزش و پرورش و اداره‌های غیرنظامی این امکان را فراهم کرد تا مدارک تحصیلی کارکنان خود را در میزان دریافتی شان اعمال کنند. بر این اساس، افرادی که با مدرک تحصیلی خود استخدام شوند و در صورت ادامه تحصیل در دوره خدمت دارای مدرک بالاتری شوند، به دلیل آنکه این مدرک موجب تقویت، افزایش سود، دانش شخصی و ارتقای مجموعه می‌شود باید از مدرک جهت امتیازات، مزایا و حقوق استفاده شود.
پراکندگی افراد دارای مدرک دکترا و فوق لیسانس البته در همه وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی یکسان نیست. بررسی آماری این مسئله نشان می‌دهد که بیشترین میزان افراد دارای مدرک دکترا در وزارتخانه‌های علوم ، بهداشت و درمان بیشتر مشاهده می شود که البته با توجه به ماهیت کاری این سازمان‌ها این مسئله طبیعی است؛ اما آنچه تعجب بر انگیز است اینکه در میان آماری که از میزان مدارک تحصیلی کارمندان وزارتخانه‌ها در خرداد ماه امسال منتشر شد کمترین مدرک دکترا مربوط به وزارتخانه های ورزش و جوانان، وزارت ارتباطات و دادگستری بود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس