روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ September 26 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

گام سوم ایران در خروج از برجام با برداشتن موانع تحقیقاتی در زمینه هسته‌ای اجرایی شد؛

پرده سوم؛ نابودی برجام

  • کد خبر 11622
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۱۵

رییس جمهور اعلام کرد که سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، تمام تعهداتی که در این زمینه در برجام وجود داشته را کنار بگذارد.

این سخنان به عنوان پیش درآمد برنامه گام سوم مطرح شده است. گمانه زنی‌ها در مورد سطح و نوع غنی سازی در گام سوم متفاوت بوده؛ اما کارشناسان معتقدند در این گام سقف ذخایر، سقف درصد و زمان بندی تحقیق و توسعه افزایش خواهد یافت، همچنین تعهد به تغییر طراحی نیروگاه اراک و سقف ذخایر آب سنگین نیز از روی میز کار برداشته می‌شود. تعهدات می‌تواند حتی در زمینه سقف تعداد پیشران‌ها (سانترفیوژها) و اجرای پروتکل الحاقی نیز کاهش یابد. بر اساس آنچه «بهروز کمالوندی» معاونت روابط راهبردی و امور مجلس سازمان انرژی اتمی اعلام کرده است تست‌های مکانیکی سانتریفیوژ پیشرفته IR8 ساخت ایران به پایان رسیده و تست تزریق گاز نیز انجام شده و ظرف چند هفته آینده تزریق گاز اورانیوم (UF6) روی سانتریفیوژهای نسل هشتم انجام می شود که می‌تواند تحول مهمی ایجاد کند.
 با وجود اینکه ایران به سوی خروج از برجام پیش می‌رود؛ اما محمد جواد ظریف در نامه‌ای به موگرینی اعلام کرده است جمهوری اسلامی ایران به منظور نشان دادن حسن نیت خود، آمادگی دارد به گفت‌وگو با طرف‌های باقی‌مانده در برجام در تمامی سطوح ادامه دهد و در صورت عمل طرف‌های مقابل به کلیه تعهدات خود در برجام، مجدد به اجرای کامل برجام برگردد؛ اما در برابر این اعلام آمادگی واکنش اروپایی‌ها همچنان تکراری و در چهارچوب‌های کلیشه‌ای دوره‌های قبل بوده است.
وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای و با توجه به اعلام برداشتن گام سوم از سوی ایران از تهران خواست تا به تعهدات خود در توافق برجام متعهد باشد. این وزارتخانه افزود که پاریس در مورد گام سوم ایران با شرکای خود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت‌وگو خواهد کرد. فرانسه صحبتی از راهکارهای عملی و احتمال توافق با ایران انجام نداده است. اتحادیه اروپا نیز در واکنش به گام سوم از ایران خواست که به تعهدات خود در برجام بازگردد.
«کارلوس مارتینز » سخنگوی کمیسیون اروپا اظهار داشت: ما این فعالیت‌ها را ناسازگار با برجام قلمداد می‌کنیم و در همین چهارچوب از ایران می‌خواهیم که این گام را بازگردانده و از اقدامات بیشتری که توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند، خودداری کند. وزارت امور خارجه انگلیس نیز تصمیم ایران برای متوقف کردن محدودیت‌های تحقیقات و توسعه برنامه هسته‌ای را بسیار نگران کننده دانست و سخنگوی این وزارتخانه گفت: عملیاتی کردن سومین گام کاهش تعهدات در قبال توافق هسته‌ای به ویژه در زمانی که ما، شرکای اروپایی و بین المللی برای کاهش تنش‌ها با ایران تلاش می‌کنیم بسیار ناامید کننده است.
 در همه این اظهارات مشترک هیچ صحبتی از ناکامی اروپا در جلب نظر آمریکا برای همراهی با ایران نشده است. در داخل هم ابعاد گام سوم موافقان و مخالفانی دارد؛ مخالفان معتقدند دولت گام چهارم را سریع‌تر بردارد و از برجام خارج شود.
به عقیده این عده، گام سوم آنگونه که باید شدید نبوده و دولت همچنان در انتظار یک توافق نیم بند با اروپایی‌هاست و همین ملاحظات واکنش‌ها در گام سوم را تعدیل کرده است. ضمن اینکه از نظر این گروه گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی بیش از آن که پیام و هشداری برای ایالات متحده آمریکا باشد، اخطار تهران برای اروپایی‌ها بود در صورتی که مسئله اصلی در این بین آمریکا و تهدیدات این کشور است و اروپا صرفا یک طرف منفعل در قضیه هسته‌ای ایران است. از سوی دیگر موافقان اقدام در زمینه توسعه و تحقیق هسته‌ای می گویند اینکه دولت در سایه گام سوم در کاهش تعهدات برجامی رفع محدودیت را در خصوص توسعه و گسترش تحقیقات هسته‌ای اعلام کرده است، خود می‌تواند به عنوان موتور موتور محرکه و شتاب دهنده در حوزه توان هسته‌ای کشور برای آینده عمل کند که  ممکن است معنی و تبعات خاص خود را هم داشته باشد. گام سوم ایران با وجود همه تحلیل‌های موافق و مخالف حاصل و برآیند تصمیم گیری در شورای امنیت ملی است و نمی‌توان صرفا آن را تصمیم دولت و یا وزارت امور خارجه دانست. اتفاقات در روزهای آینده به سختی قابل پیش بینی خواهد بود؛ اما آنچه مسلم است سرعت خروج ایران از برجام می‌تواند سرنوشت این وقت کشی و بازی اروپا با ایران را زودتر معلوم کند.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس