روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ August 14 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

خرده روایت‌هایی از بدعت‌ها و بداهه‌هایی که به بیراه می‌روند؛

فرع‌هایی که اصل را به هم می‌ریزد

  • کد خبر 11594
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۱۲

محرم فرا رسیده؛ سیاه پوشیده‌ایم و سیاه پوش کرده‌ایم شهر را اما در کنار این هزاران سالی که بر حسین(ع) گریسته‌ایم بدعت‌ها و خودنمایی‌ها این روزها بیشتر از هر زمان دیگری نمایان می‌شود.

فضای مجازی، سیاست، قضاوت و خودنمایی بخشی از زخم‌هایی است که این روزها بر تن مراسم حضرت اباعبدا...(ع) نشسته است. در این گزارش به بررسی اموری خواهیم پرداخت که اگر چه در سال‌های شروع با استقبال عزاداران همراه شد؛ اما در نهایت به بی راهه‌ای رفت که جز تاسف و تاثر چیزی باقی نگذاشته است.
مداحی‌های سیاسی
فلسفه عاشورا با قیام و خون و حکومت همراه است. همیشه سیاست و حرف از ظلم ظالمان بخش ثابتی از روضه‌ها بوده؛ اما این روزها مداحان سیاسی گاهی آنقدر زیادو روی می‌کنند که عزای حسین(ع) تبدیل به مکانی برای خط و نشان کشیدن و تسویه حساب‌های سیاسی می‌شود. بسیاری از مستمعان جلسات مذهبی از طرفداران یک جناح و یا افراد سیاسی هستند.
سخنان تند مداحان شاید باعث شود این افراد به دلیل توهین‌هایی که در جلسات می‌شود دیگر در این هیئت‌های مذهبی حضور نیابند. ضمن اینکه نیت مردم از حضور در چنین مراسمی استفاده از فضای معنوی آن است. بسیاری از افراد  به این نیت که ساعتی از مسائل دنیوی دور باشند و حالتی عرفانی پیدا کنند و به قول خود هیئتی‌ها «سبک شوند» در این جلسات شرکت می‌کنند. این موضوع نشان می‌دهد که مردم دوست ندارند نیت آنها که گریه بر مصیبت‌های اهل بیت(ع) است آمیخته به مسائل جناحی به ویژه مسائل انتخاباتی شود.
ماشین نویسی و بداهه‌های شرم آور
برای اولین بار طی سال های ابتدایی دهه 80 ماشین نویسی در دهه محرم به راه افتاد. اتفاقی که آن روزها بسیار مورد استقبال قرار گرفت؛ اما در نهایت این اقدام هم به بی راهه رفته است. طی دو سال اخیر گل مالی کردن ماشین‌ها و نوشته‌های گاه توهین آمیز به همراه کلمات رکیک از جمله اتفاقات ناخوشاندی بود که در این زمینه رخ داد. هر چند امسال پلیس اعلام کرده است که با گل مالی کردن ماشین به دلایل امنیتی برخورد خواهد کرد؛ اما این سوال مطرح می‌شود که چرا حرکتی که می‌توانست آغازگر یک نوع از هنر در فضای عزاداری‌ها باشد این چنین به ابتذال کشیده شد.
شعرهایی که روح ندارند
ما در فرهنگ چند صد ساله عاشورا در کشورمان اشعار و مفاهیم غنی و شگفت انگیزی در مورد عاشورا داریم؛ اما آنچه در عزای حسین(ع) دل‌ها را خون می‌کند مداحی‌هایی است که نه معنا دارد و نه هدف.
 سرآغاز مداحی‌های تازه در اوایل دهه هفتاد آغاز شد؛ اتفاقی که با استقبال هم همراه بود اما خیلی زود سبک‌های مبتذلی به آن راه یافت که حتی به صورت مستقیم از شهرها و ترانه‌های غربی الهام گرفته شده بود. نمونه‌هایی که گاه دستمایه طنز و خنده در فضای مجازی می‌شود از این دست محتواهای سخیفی است که در هیئت های عزاداری هم می‌توان نمونه‌هایی از آن را دید.
آرایش و پوشش های نوظهور
یکی از عجیب‌ترین اتفاقات رخ داده در سال های اخیر اجرای مدها و آرایش‌های نوظهور در این ایام است. دختران و پسرانی که به بهانه محرم و عزاداری سر و صورت خود را به نام‌های مرسوم این دهه مانند حسین و محرم و عاشورا منقش می‌کنند. پیراهن‌های مشکی که با نقوش و عکس‌هایی که بعضا متعلق به خواننده‌های خارجی است تزیین شده و برخی به اشتباه آن را نمادی از عزاداری برای امام حسین(ع) می‌دانند. در یک نمونه از آن پیراهنی منقش به اسم «حصین» که این روزها در فضای مجازی مورد استقبال قرار گرفته را می‌توان مثال زد که گفته می‌شود مربوط به یک خواننده رپ است و ربط آن به ماه محرم و امام حسین (ع) تنها یک شایعه محسوب می شود. این خواننده رپ همراه با درج نام  «حصین»تصویر خود را نیز چاپ کرده است و برخی آن را به امام حسین (ع) و ماه محرم نسبت داده‌اند، هر چند این پیراهن به صورت محدود در بازار دیده شده؛ اما آنچه تاسف آور است استقبال و توجهی است که بدون هر نوع فکری از این لباس شده است.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس