روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

با وجود بالا بودن تولیدات در استان اصفهان؛ اما برند شاخصی از صنعت مبل اصفهان در کشور مطرح نیست و این نشان‌دهنده ضعف تبلیغات و اطلاع‌رسانی در این صنعت است

فرصت چوبی صادرات

  • کد خبر 11554
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۰۸

تولیدکنندگان ایرانی از جهات مختلفی می‌توانند در صنعت مبلمان حرفی برای گفتن داشته باشند هر چند که سهم ایران از این بازار کمتر از یک درصد است.

پس از ماه‌ها رکود به دلیل عدم توانایی اقتصادی مردم برای خرید، فعالان عرصه تولید مبلمان می گویند به دلیل پایین بودن قیمت تمام شده در داخل، صادرات این کالا صرفه اقتصادی پیدا کرده است؛ فرصتی که می‌تواند به مثابه هوایی تازه برای صنعت زمینگیر مبلمان و چوب ایران محسوب شود.
فرصت‌های ایران در تولید مبلمان
بر اساس آمار چین، آلمان و ایتالیا بزرگ‌ترین صادرکنندگان مبلمان در جهان هستند و ۳۱ درصد از مجموع صادرات مبلمان دنیا به چین مربوط می‌شود. کشورهای هلند، آمریکا و مکزیک دیگر صادرکنندگان بزرگ مبلمان در سطح جهان به شمار می‌روند. برپایه آمارها، ایران نوزدهمین بازار بزرگ مبلمان در جهان به شمار می رود که طی 9 ماهه امسال 36 میلیون دلار صادرات داشت؛ این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال 227 درصد رشد را نشان می‌دهد. بیشترین صادرات مبلمان به عراق، افغانستان و عمان اعلام شده که مطابق آمارهای 9 ماهه به ترتیب 241 درصد، 157 درصد و 160 درصد رشد داشته‌اند ایران هم هر چند اندک اما در این بازار مشتریان خود را داشته است. نزدیکی به کشورهایی که می‌تواند به عنوان بازار هدف ایران تلقی شود یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های صنعت مبل ایران است. افغانستان عراق و کشورهای مشترک المنافع می توانند مشتریان خوبی برای تولیدات ایران باشند. هر چند طی دو سال اخیر میزان صادرات ایران به این کشورها نصف شده است. این در حالی است که ترکیه اصلی‌ترین رقیب ایران در تولید مبلمان در منطقه در سال جاری بیش از 7 درصد رشد صادرات داشته است.
جای خالی برند سازی در صنعت مبل
بسیاری از تولیدات کشورمان می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند، هر چند در دنیا ناشناخته مانده اند. بخش بزرگی از این چالش به دلیل کم کاری در زمینه برند سازی است کمبودی که کارشناسان بر طرف نشدن آن را یکی از دلایل اصلی زمینگیر شدن صادرات این صنعت به خصوص در اصفهان می‌دانند. با وجود بالا بودن تولیدات در استان اصفهان؛ اما برند شاخصی از صنعت مبل اصفهان در کشور مطرح نیست و این نشان‌دهنده ضعف تبلیغات و اطلاع‌رسانی در این صنعت است. وجود چنین ضعفی در این شرایط که رکود داخلی حاکم است، توان نمایان شدن در بازارهای خارجی را نیز از این صنعت گرفته است. باوجوداین شرایط ناخوشایند در صنعت مبل کشور، فعالیت نزدیک به دو هزار واحد صنفی صنعت مبل در استان اصفهان، نشان‌دهنده این حقیقت است که برخلاف مشکلات فراوان، ظرفیت‌های بالایی در این صنعت وجود دارد به‌طوری‌که می‌تواند سطح بالایی از اشتغال را ایجاد کرده و سهم زیادی از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص دهد.
صادرات مبل به صرفه شده است
رکود در بازارهای داخلی مدتی است صنعت مبلمان را زمینگیر کرده؛ اما آنگونه که فعالان این بازار می گویند به دلیل قیمت تمام شده پایین، فرصت صادرات خوبی برای این صنعت ایجاد شده است. در همین زمینه رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان مبل اصفهان گفت: از آن‌جا که بازار مبل هنوز در رکود به سرمی‌برد و قیمت تمام‌شده کالا در داخل کشور نسبت به خارج پایین‌تر است، صادرات این کالا صرفه پیدا کرده است. حجت‌ا...پورحقانی اظهار کرد: زمانی که حقوق سفیران و سرکنسول‌های ایران در خارج از کشور از محل مالیات مردم پرداخت می‌شود انتظار داریم که رایزنان بازرگانی با شناخت نیازهای آن کشورها و ظرفیت‌های داخلی گزارشی تهیه و به وزارت صمت ارسال کنند.
وی ادامه داد: اگر این نیازسنجی انجام شود تولیدکنندگان شهرستانی با سلایق مصرف‌کنندگان خارجی آشنا می‌شوند، این تولیدکنندگان به دلیل هزینه‌های بالای تبلیغ نمی‌توانند خودشان برای بازاریابی اقدام کنند. پورحقانی تاکید کرد: صادرات مبل به خارج از کشور انجام می‌شود؛ اما حجم صادرات قابل مقایسه با چین و ترکیه نیست. این کشورها زمینه‌های صادرات را برای تولیدکنندگان خودشان فراهم کرده‌اند؛ اما تولیدکنندگان ایرانی مشکلات زیادی در گمرک دارند. رییس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان مبل اصفهان در پاسخ به این سوال که آیا تولیدکنندگان خارجی نیز برای صادرات به ایران آمده‌اند، بیان کرد: در کلان‌شهرهای مرزی مانند تبریز ،کارگران خارجی برای اشتغال به ایران آمده‌اند و نباید تصور کنیم که سرمایه‌گذاران به بازار ایران آمده‌اند، بلکه با سرمایه ایرانی برای خارجی‌ها اشتغال ایجاد شده است. وی تاکید کرد: با تقدیر از یک واحد تولیدی مشکلی حل نمی‌شود بلکه دولتی‌ها باید با تولیدکنندگان گفت‌وگو و هم‌اندیشی داشته باشند تا مشکلات تولید رفع و شرایط اقتصادی روز به روز بهتر شود.
 

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس