روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ February 21 , 2020
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

نگرانی‌ها از جابه جایی مرزهای استان اصفهان برای حل مشکل طرح آب رسانی بن-بروجن همچنان ادامه دارد؛

جنجال مرزی

  • کد خبر 11544
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۶/۰۶

گویا حاشیه‌ها و جنجال‌ها بر سر طرح‌های آب‌رسانی میان اصفهان و چهارمحال و بختیاری قرار نیست پایان یابد. پس از ناکام ماندن احداث تونل بهشت آب و کوهرنگ حالا طی روزهای اخیر باز هم بحث طرح انتقال آب بن- بروجن و احتمال برداشت آب از رودخانه در استان اصفهان برای راه‌اندازی این طرح اعتراضات و نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است.

چند روز پیش نماینده مردم شاهین شهر در صحن علنی مجلس در مورد اجرای هر گونه طرحی جهت جابه جایی مرزهای استان اصفهان هشدار داد و وزیر کشور را تهدید به استیضاح کرد، همچنین این حرکت وزارت کشور را بازی با آتش دانست. پس از آن مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور اعلام کرد تغییری در مرزهای استان اصفهان با استان‌های همجوار در دستور کار قرار ندارد؛اما به نظر می‌رسد نگرانی‌ها از سوی فعالان محیط زیست و کشاوران اصفهانی برطرف نشده است.
طرحی که با بی تدبیری روی زمین ماند
جدال آب میان اصفهان و چهارمحال بختیاری مصداق بارز بی تدبیری در مدیریت منابع آب کشور است. در حالی که برداشت بی رویه آب از زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری چند سالی زاینده رود را خشکاند و کشاورزان اصفهانی را بیکار کرد، همواره مسئولان وزارت نیرو در برابر هر نوع اعمال نظری در مورد محدودیت برداشت آب به این بهانه که مدیریت آب در سطح کشور استانی است، خودداری کردند. در مقابل اصفهانی‌ها هم با برداشت آب برای راه اندازی طرح بن- بروجن که در مناطقی از زاینده رود در اصفهان پیش بینی شده بود، مخالفت کردند. این کشمکش موجب شده طرحی که بیش از 75 درصد آن تکمیل شده است عملا روی زمین بماند. در حالی که اغلب چاه‌های عمیق در اصفهان به دلیل افزایش برداشت خشکیده و سطح آب‌های زیرزمینی در برخی از مناطق بحرانی است، مدیران چهار محال و بختیاری با ابراز نگرانی از تامین آب شرب استان‌شان از منابع آب زیرزمینی، مدعی هستند با افتتاح این طرح آب شرب نیمی از مردم استان چهارمحال بختیاری تامین می‌شود. آنچه نگرانی‌ها از برداشت آب از زاینده رود را بیشتر کرد، خبر حل و فصل مشکلات این طرح بود که از سوی یکی از نمایندگان چهارمحال و بختیاری رسانه‌ای شد.
خدیجه ربیعی فرادنبه در 24 مرداد طی مصاحبه‌ای گفت مهم‌ترین مشکل طرح انتقال آب بن به بروجن، محل آبگیر است که در استان اصفهان قرار دارد و همچنین مخالفت‌هایی که برای آزادسازی اجرای طرح در این منطقه مشاهده می شود. وی افزود: طی ارتباطی که با وزیر نیرو و آقای خامسی، معاون وزیر جهت سفر به استان و حل مشکلات آب داشتم، با پیگیری‌های استاندار چهارمحال و بختیاری قرار شد در اوایل هفته آتی، طی فراخوانی که از مدیران امور آب اصفهان و چهارمحال و بختیاری خواهند داشت، مشکل پروژه بن- بروجن برای همیشه حل و فصل شود. به نظر می‌آید نسخه حل همیشگی این مسئله از سوی دولت در جابه جایی مرزها و خارج کردن مدیران اصفهانی از این پروژه باشد.
نگرانی کشاورزان از اجرای تحمیلی یک طرح
اسفندیار امینی، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان اصفهان گفته است وزیر کشور در سفر اخیر به استان چهارمحال و بختیاری قول افتتاح این طرح را داده و دبیر شورای امنیت کشور نیز به استاندار اصفهان گفته است که اراضی حاشیه رودخانه برای احداث ایستگاه پمپاژ طرح بن-بروجن را تحویل استان چهارمحال و بختیاری دهد، امنیت را تامین کند و جلوی کشاورزان را نیز بگیرد. دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزان استان اصفهان با اشاره به زمزمه‌هایی برای تغییر مرز دو استان اصفهان و چهار محال و بختیاری و واگذاری مدیریت سد زاینده رود و رودخانه به استان بالادست، گفت: هر روز یک نقشه جدیدی مطرح می‌کنند، بر این اساس کشاورزان حوضه زاینده‌رود اعلام کردند دیگر اجازه نمی‌دهیم در اصفهان و چهارمحال و بختیاری طرح جدیدی بر رودخانه اجرا شود. وی با تاکید براینکه طرح بن بروجن نباید اجرا شود زیرا منبع آن وجود ندارد، گفت: اجرای این طرح ضرورتی ندارد. اسفندیار امینی اظهار کرد: به تازگی اخباری بین کشاورزان شرق و غرب اصفهان شایع شده است که در سفرهای اخیر وزرا و مسئولان کشور به استان چهارمحال و بختیاری قول اجرای طرح غیرقانونی بن-بروجن و تعدادی طرح برداشت آب دیگر، همچنین تغییر خط مرزی دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری، واگذاری مدیریت سد زاینده رود و تونل‌ها به استان مجاور مطرح شده است. وی افزود: طرح بن بروجن نباید اجرا شود زیرا منبع آنها وجود ندارد، به رغم اینکه وزارت نیرو می‌داند منبعی برای تامین آب این طرح‌ها وجود ندارد و در شورای عالی آب و جلسه ۵۱۰ شورای امنیت نیز مصوب شده تا مشکل حقابه‌های کشاورزی و محیط زیست رفع نشده هیچ بازگذاری جدیدی بر رودخانه انجام نشود؛ اما هر زمان یک مسئول کشوری به استان چهارمحال و بختیاری سفر می‌کند، طرح‌های بارگذاری بر زاینده رود مطرح می‌شود.
به نظر می‌رسد تلاش‌های دولت برای حل و فصل مناقشات آبی میان دو استان نه تنها موفق نبوده بلکه حساسیت‌ها نسبت به هر نوع تحرکی در این زمینه بسیار بیشتر هم شده است. بازی با آتش واژه درستی بود که از سوی حاجی دلیگانی در مورد این موضوع به کار برده شد؛ چرا که خشکسالی در اصفهان رشد بیکاری و تورم بالا در روستاها آتشی است که می‌تواند هر لحظه دامن دولت و وزار را بگیرد.

ارسال دیدگاه

نظر شما در مورد این خبر چیست

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس